Spis treści
Historia Bajm. Skąd się wzięła nazwa zespołu?
Początki zespołu Bajm sięgają 1978 roku. Wtedy to wokalista Andrzej Pietras zachwycony występem muzykalnego rodzeństwa Beaty i Jarosława Kozidraków zwrócił się do nich z propozycją nie do odrzucenia. Chodziło o utworzenie wspólnego zespołu. Jako, że odpowiedź była pozytywna, do nowo utworzonej grupy dołączyła wkrótce kolejna osoba. Był nią gitarzysta Marek Winiarski. I to właśnie w imionach wszystkich członków zespołu kryje się tajemnica nazwy BAJM. Jest ona bowiem akronimem od pierwszych liter imion założycieli.
Z czasem zespół się rozrastał. Szybko jego skład zasilili kongista Andrzej Koziara i basista Andrzej Grądkiewicz. Na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać. Te pojawiły się po zaledwie dwóch miesiącach działalności. Tym kluczowym był na Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu, na którym zajęli miejsce w pierwszej dziesiątce z piosenką "Piechotą do lata". To zaś otworzyło zespołowi drogę do konkursu "Debiuty" na festiwalu w Opolu. I to był prawdziwy przełom w historii zespołu. Choć zaprezentowany wówczas utwór zdobył drugie miejsce, podbił on serca słuchaczy w całym kraju, a zespół zyskał ogólnopolską rozpoznawalność.
Ewolucja stylu zespołu
Na przełomie lat 70. i 80. grupa przeszła pierwsze poważne zmiany personalne. Zespół opuścili Winiarski i Grądkiewicz. Wtedy też pojawiło się nowe brzmienie: Bajm zaczął grać muzykę rockową. W tym czasie ruszył na rynek zagraniczny, gdzie osiągnął pierwsze sukces, a także nagrał pierwszy studyjny album, na którym znalazły się takie przeboje, jak "Co mi Panie dasz", "Józek, nie daruje ci tej nocy" czy "Nie ma wody na pustyni".
Kolejną zmianę w muzyce zespołu przyniósł rok 1984. Grupa postawiła wówczas na bardziej surowe brzmienie i teksty inspirowane przeżyciami stanu wojennego.
Do stylu pop-rockowego Bajm powrócił na przełomie lat 80. i 90. albumem "Biała armia", który szturmem podbił listy przebojów.
Największe hity Bajmu
Grupa Bajm przez 45 lat swojego istnienia wydała 10 albumów studyjnych. Rozeszły się one łącznie w nakładzie ponad 2,5 mln egzemplarzy. Zespół ma na koncie dwie podwójnie platynowe płyty, dwie platynowe i dwie złote.
Bez wątpienia nie sposób wymienić wszystkie hity Bajmu. Wiele piosenek zyskało bowiem ogromną popularność. Wspomnijmy więc o tych, które chyba każdy z nas byłby w stanie zaśpiewać. To: "Piechotą do lata", "Józek, nie daruję ci tej nocy", "Co mi Panie dasz", "Nie ma wody na pustyni", "Małpa i ja", "Dwa serca, dwa smutki", "Biała armia", "Ta sama chwila", "Dziesięć przykazań", "Szklanka wody" czy "Myśli i słowa".
Królowa Beata Kozidrak
W całej historii zespołu dochodziło w nim do licznych zmian personalnych. Jedyną osobą, która jest w nim od początku jest Beata Kozidrak. To ona uznawana jest za twarz i duszę zespołu. Jest również także autorką wielu niezapomnianych tekstów. Polska publiczność od początku była zachwycona jej niezwykłym głosem, ale również niebanalnym stylem.
Piosenkarka nie poprzestała jednak tylko na karierze w zespole. Od 1998 roku występuje również solo. Na swoim koncie ma cztery albumy solowe: Beata (1998), Teraz płynę (2005), B3 (2016) i 4B (2023). Tu również może pochwalić się licznymi sukcesami: trzema podwójnymi platynowymi płytami, jedną platynową i jedną złotą. Wypromowała też wiele przebojów, takich jak chociażby "Siedzę i myślę", "Rzeka marzeń" czy "Gambit".
Już w roku 1994 roku Beata Kozidrak została wyróżniona na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu statuetką Złotej Karolinki za całokształt działalności estradowej oraz "twórczy wkład w rozwój polskiej kultury". 11 lat później otrzymała indywidualną statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt twórczości podczas Polsat SuperHit Festiwal.
Jubileusz 45-lecia zespołu Bajm na festiwalu w Sopocie
Podczas tegorocznego Sopot Hit Festival Bajm będzie obchodził swoje 45-lecie. Zespół wystąpi na scenie Opery leśnej już pierwszego dnia - w piątek 26 maja - podczas koncertu "Platynowego".
Oprócz Bajmu tego dnia swoje jubileusze świętować będą: Dawid Kwiatkowski - 10 lat na scenie i zespół Mazowsze - 75 lat istnienia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
