„Skład sędziowski Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego uwzględnił pozew administracyjny Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy wniesiony przeciwko byłemu prezydentowi i jego bliskim osobom” – czytamy w komunikacie VAKS.
Zajęty majątek Wiktora Janukowycza. Co zabezpieczono?
Jak poinformowano, były prezydent, który ustąpił ze stanowiska w 2014 roku po wydarzeniach Euromajdanu, stracił między innymi przejęte od skarbu państwa Ośrodek Rekreacji i Zdrowia oraz budynek mieszkalny (powierzchnia 825,8 mkw.) w miejscowości Nowi Petriwci w obwodzie kijowskim.
Ponadto, zabezpieczono kilka miejsc parkingowych, mieszkanie i dom, łódź motorową marki „Brig”. Były prezydent stracił także udziały w firmach LLC Tantalit oraz LLC Dom Lesnika. Przejęto także ponad 31 mln hrywien oraz 85 tysięcy dolarów w gotówce.
Przejęto dzieła sztuki warte milionów
Sąd zdecydował także o konfiskacie aż 537 dzieł materialnych oraz sztuki, w tym obrazy i antyki. Ich wartość oszacowano na ponad 18 mln euro.
Były prezydent może się odwoływać od orzeczonej decyzji. Ma na to pięć dni od momentu jej ogłoszenia.
Wiktor Janukowycz był prezydentem Ukrainy w latach 2010-2014. Wcześniej dwukrotnie był premierem tego kraju. Decyzją parlamentu, Rady Najwyższej, został odsunięty od władzy po trzech miesiącach wydarzeń, których epicentrum miało miejsce na placu Niepodległości (tzw. Majdanie) w Kijowie.
Po ucieczce z Ukrainy, Janukowycz osiadł w Rosji. W 2019 roku ukraiński sąd skazał go zaocznie na 13 lat więzienia za zdradę stanu. Na początku wojny mówiło się, że może on stanąć na czele marionetkowych władz w Kijowie, w przypadku, gdyby Rosjanie zainstalowali taki rząd.

lena