Karta Nauczyciela: Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje zmiany w zakresie kar dyscyplinarnych nauczycieli. Co na to związkowcy?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznaje, że propozycja zmian jest  odpowiedzią na oczekiwania środowisk oświatowych, które apelowały o  modyfikację przepisów dotyczących karania dyscyplinarnego nauczycieli.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznaje, że propozycja zmian jest odpowiedzią na oczekiwania środowisk oświatowych, które apelowały o modyfikację przepisów dotyczących karania dyscyplinarnego nauczycieli. Archiwum
30 czerwca skierowany został projekt ustawy o zmianie Karty Nauczyciela. Nowelizacja dotyczy modyfikacji w zakresie kar dyscyplinarnych nauczycieli. Wcześniej o zmiany te apelował m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i jak odnoszą się do tego związkowcy?

Nauczyciel podlega dwóm rodzajom kar, które są regulowane przez Kartę Nauczyciela. To kary porządkowe i dyscyplinarne. Od 1 września 2019 roku obowiązuje kilka istotnych zmian w zakresie dyscyplinarnego karania nauczycieli. Zostały one zaostrzone.

Czytaj również: Zmiany w Karcie Nauczyciela nie zadowalają pedagogów?

Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany dotyczą m.in. zawieszania nauczycieli w obowiązkach, jeżeli dojedzie do czynu, który zagraża prawu i dobru dziecka. Dyrektor szkoły jest zobowiązany zgłaszać takie czyny do rzecznika dyscyplinarnego w ciągu maksymalnie trzech dni, od kiedy dobro dziecka zostanie naruszone.

Sprawdź też:

- Zmiany, które zostały wprowadzone w Karcie Nauczyciela, są groźbą dla nauczycieli. Dyrektor musi zgłaszać sytuacje, w których dobro dziecka jest naruszane. Problem tylko w tym, że dobro dziecka nie jest w żaden sposób zdefiniowane. Może się okazać, że nauczyciel będzie zawieszony w obowiązkach z powodu na przykład spóźnienia - mówi Anna Schmidt-Fic, nauczycielka matematyki z Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu.

Zobacz także: Zarobki nauczycieli 2020: Zobacz pensje po podwyżkach, które obowiązują od 1 stycznia

Związek Nauczycielstwa Polskiego apelował o wprowadzenie zmian w obowiązujących od 2019 roku przepisach, wskazując na konieczność uściślenia sformułowania "dobro dziecka"

Czytaj też: ZNP: Pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli może nie wystarczyć

Zmiany w Karcie Nauczyciela: Co proponuje MEN?

MEN w złożonym projekcie zaproponowało wydłużenie do 14 dni czasu na zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka, określenie terminu na złożenie wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i doprecyzowanie przepisów dotyczących zawieszenia nauczyciela lub dyrektora szkoły w pełnieniu obowiązków.

- Większość z tych punktów to propozycje, które my złożyliśmy przed wakacjami. Zostały one odrzucone, a teraz znalazły się w autorskim projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zgadzamy się więc z większością propozycji. Uważamy jednak, że należy przede wszystkim doprecyzować sformułowanie „dobro dziecka”- podkreśla Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zobacz także: Szkoły szukają oszczędności. Łączą klasy, obcinają godziny i szykują się do cięcia etatów. Nauczyciele stracą pracę?

Rzeczniczka dodaje, że "dobro dziecka" jest bardzo ogólnym stwierdzeniem, co powoduje, że nauczyciele są poddawani postępowaniu dyscyplinarnemu z błahych powodów.

- Jeżeli to nie zostanie uściślone, to będzie nadal dochodziło do kuriozalnych i błahych postępowań wobec nauczycieli. Doskonałym przykładem jest nauczyciel z województwa mazowieckiego, wobec którego toczy się postępowanie dyscyplinarne, ponieważ nie wypuścił ucznia do toalety w czasie lekcji, podczas gdy nauczyciel ze Śląska to uczynił, a także jest objęty postępowaniem - mówi Magdalena Kaszulanis.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl