W czwartek, 2 czerwca, o godzinie 18 dyżurny kłobuckiej jednostki otrzymał zgłoszenie o wypadku z udziałem awionetki. Na miejsce natychmiast skierowano patrole. Awionetka rozbiła się na terenie pola, oddalonego od drogi o kilkaset metrów. Rejon upadku samolotu został zabezpieczony przed dostępem osób nieuprawnionych przez policjantów oraz strażaków.
Komisja Badań Wypadków Lotniczych i śledczy wciąż pracują w Rębielicach
Czynności procesowe na miejscu zdarzenia trwały do późnych godzin nocnych. Kłobuccy policjanci zabezpieczają miejsce zdarzenia, gdzie już w godzinach rannych zostały wznowione oględziny prowadzone przez prokuratora i członków Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
- Do pomocy skierowano również grupę do spraw katastrof z Wydziału Kryminalnego oraz policjantów Wydziału Ruchu Drogowego ze skanerem 3D katowickiej komendy wojewódzkiej - informuje mł. asp. Marlena Wiśniewska z KPP w Kłobucku.
Śledczy, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Częstochowie, zbierają materiały, które mają umożliwić, wyjaśnienie przyczyn tej katastrofy oraz identyfikację ofiar. Według wstępnych ustaleń awionetką podróżowały 2 osoby. Niestety zginęły na miejscu.
Zginął płk. rez. Marek Gładysz
Potwierdziło się, że w katastrofie zginął płk rez. Marek Gładysz. Tragiczną śmierć wojskowego potwierdzili przedstawiciele Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints.
"Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o tragicznej śmierci naszego kolegi- płk rez. Marka Gładysza. Składamy wyrazy współczucia rodzinie i bliskim. To wielka strata. Cześć jego pamięci - czytamy na Facebooku organizacji.
Marek Gładysz - ekspert w zakresie systemów teleinformatycznych oraz cyberbezpieczeństwa. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, Politechniki Warszawskiej, ASzWoj /dawniej AON/ oraz Narodowego Uniwersytetu Obrony w Chinach. W czasie służby wojskowej odpowiadał za wsparcie teleinformatyczne SZ RP na poziomie taktycznym, operacyjnym i strategicznym. Odpowiadał między innymi za eksploatację troposferycznych linii radiowych oraz kompleksowe wsparcie SZ RP w zakresie teleinformatycznym oraz systemów dowodzenia. Projektant systemów teleinformatycznych dla Polskich Kontyngentów Wojskowych na teatrze działań.
W czasie służby w Joint Force Command (JFC) Brunssum na stanowisku Szefa Zarządu J6, odpowiadał za wsparcie teleinformatyczne operacji ISAF w Afganistanie oraz inne operacje realizowane przez Sojusz Północnoatlantycki. Współautor idei FMN /Federated Mission Networking/. Weteran operacji w Afganistanie i Iraku. Prywatnie był pilotem samolotów turystycznych oraz paralotni, a także żeglarzem.
Cessna runęła na ziemię
Według wskazań internetowej aplikacji flight radar katastrofie uległa Cessna 152 z 1979 roku, która wystartowała z lotniska w Rudnikach. Maszyna była zarejestrowana na Aeroklub Częstochowski.
Po zakończeniu zbierania śladów prokuratura zapewne zleci wykonanie sekcji zwłok ofiar.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Najbardziej trujące rośliny w Polsce! Piękne, pachnące, popularne i trujące!
- 10 typów matek. Zobacz, czy jesteś wyluzowaną, toksyczną, a może nadopiekuńczą matką
- Te produkty zostały wycofane ze sklepów w roku 2023. Mogą być niebezpieczne
- Tych kwiatów ślimaki nie zjedzą! Poznaj ładne, ślimakoodporne rośliny
