Pasek artykułowy - wybory

Komisarz w Zabrzu oficjalnie powołany. To ona zastąpi Agnieszkę Rupniewską. Miastem pokieruje była wiceprezydent Gliwic

Paweł Pawlik
Komisarz w Zabrzu oficjalnie powołany. Miastem pokieruje była wiceprezydent Gliwic
Komisarz w Zabrzu oficjalnie powołany. Miastem pokieruje była wiceprezydent Gliwic MARZENA BUGALA-ASTASZOW POLSKA PRESS
Ewa Weber została dziś przedstawiona jako pełniąca obowiązki prezydenta Zabrza. Będzie kierowała miastem do przedterminowych wyborów, które odbędą się po odwołaniu w ubiegłotygodniowym referendum prezydentki Agnieszki Rupniewskiej. – Zabrze nie może czekać – powiedział wojewoda śląski Marek Wójcik.

Ewa Weber pełniąca obowiązki prezydenta Zabrza

Pełniącą obowiązki prezydenta Zabrza przedstawiono dziś w tamtejszym urzędzie miejskim podczas konferencji prasowej z udziałem wojewody śląskiego Marka Wójcika. Wyjaśniono, że Ewa Weber została czasowo wyznaczona przez premiera Donalda Tuska do pełnienia tej funkcji.

– Wiedza merytoryczna, bogate doświadczenie w administracji publicznej, ale przede wszystkim znajomość miasta daje gwarancję, że sprawy miasta Zabrze będzie dobrze prowadzone do czasu przeprowadzenia wyborów, które powinny zostać ogłoszone w ciągu trzech miesięcy – mówił wojewoda śląski Marek Wójcik.

– Trzy miesiące to krótki czas. Muszę przygotować miasto do wyborów, ale to też czas, w którym pracujemy, idziemy do przodu. Urząd, miasto jest dla mieszkańców, dlatego ważne, żebyśmy w tym czasie miasto efektywnie prowadzili. Zabrze z mojej perspektywy, w moim sercu, jest kopalnią możliwości – powiedziała Ewa Weber.

Ewa Weber związana z samorządem od ponad 30 lat

Ewa Weber jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, doktorem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z administracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz psychologii biznesu w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.

Od lat związana z zabrzańskim magistratem, gdzie rozpoczęła pracę w 1992 roku na stanowisku urzędniczym.Od 2000 roku pracowała jako pełnomocnik prezydenta do spraw wdrożenia systemów zintegrowanych. Od 2004 roku pełniła kolejno funkcje naczelnika wydziału budżetu i finansów, głównej księgowej i dyrektora urzędu w Zabrzu. Potem, przez 10 lat była sekretarzem miasta.

W 2019 została prezesem gliwickiej spółki komunalnej Śląska Sieć Metropolitalna. Od stycznia 2020 r. do 2023 pełniła funkcję zastępczyni prezydenta Gliwic Adama Neumanna. Natomiast pod koniec 2023 roku objęła funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W związku z czasowym wyznaczeniem do pełnienia funkcji prezydenta miasta Zabrze zrezygnowała z pracy w MAP.

Prezydentka Zabrza odwołana w referendum

Przypomnijmy, że zgodnie z oficjalnymi wynikami referendum przekazanymi przez delegaturę Krajowego Biura Wyborczego, prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska została odwołana ze stanowiska w ubiegłą niedzielę. Decyzja zapadła zaledwie rok po objęciu przez nią urzędu.

Michał Fijałkowski, dyrektor Delegatury w Katowicach Krajowego Biura Wyborczego przekazał, że w głosowaniu nad odwołaniem prezydent miasta zabrzanie oddali 29 207 ważnych głosów, co oznacza, że referendum było wiążące. Za odwołaniem Agnieszki Rupniewskiej opowiedziało się aż 27 161 głosujących, przeciw było zaledwie 2046.

Równolegle odbyło się także referendum w sprawie odwołania Rady Miasta Zabrze. Tu także większość głosujących opowiedziała się za jej odwołaniem – 26 551 osób, przy 2555 głosach przeciw. Jednak nie został osiągnięty wymagany próg frekwencyjny, który w tym przypadku był wyższy, ponieważ liczony był na podstawie pierwszej tury wyborów samorządowych. W głosowaniu wzięło udział 29 106 osób, co okazało się niewystarczające, by wynik był wiążący.

Inicjatorzy referendum krytykowali Agnieszkę Rupniewską m.in. za przeprowadzanie zwolnień grupowych w jednostkach samorządowych, podnoszenie opłat lokalnych, rezygnację z organizacji stałych wydarzeń kulturalnych oraz opóźnienia w prywatyzacji klubu Górnik Zabrze. Rupniewska odpierała zarzuty, argumentując, że objęła urząd w momencie, gdy miasto znajdowało się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i jej działania miały na celu uchronienie go przed upadłością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl