Katastrofa na Alasce
Do tragedii doszło po obfitych deszczach, które nawiedziły ten rejon Alaski. Władze informują, że w osuwisku zginęło dwoje dzieci i jedna osoba dorosła. 20-30 osób z zagrożonego rejonu zostało ewakuowanych do pobliskich miejscowości. Ewakuacja nie była obowiązkowa, ale – jak podkreśliły władze – „zdecydowanie zalecana” dla mieszkańców Zimovia Highway.
Według administracji osuwisko miało 150 metrów szerokości. Geolog stanowy Barrett Salisbury ostrzega, że możliwe jest pojawienie się kolejnych osuwisk w zagrożonym rejonie. – Ryzyko osuwania się gruzu występuje w całej południowo-wschodniej Alasce – powiedział, dodając, że prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk wzrasta podczas opadów, czy topnienia śnegu.
Jak chronić się przed osuwiskiem
Salisbury powiedział, że trudno jest przewidzieć konkretną lokalizację kolejnych osunięć ziemi, zalecił jednak zwracać uwagę na pierwsze oznaki nadciągającego kataklizmu, takie jak pęknięcia lub wybrzuszenia ziemi, przechylające się drzewa lub słupy energetyczne, bądź też nieoczekiwane niedomykanie się okien lub drzwi.
„Odgłosy takie jak dudnienie, pękanie drzew, narastający stukot głazów” również mogą zwiastować nadchodzące nieszczęście – ostrzegał geolog. W przypadku wystąpienia takich zjawisk, najlepszym sposobem na uniknięcie tragedii jest ewakuacja.
Zwiń się w kłębek
– A jeśli grozi ci bezpośrednie niebezpieczeństwo, najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest zwinięcie się w ciasny kłębek i zakrycie głowy – radzi geolog.
Wrangell, w którego okolicy doszło do tragedii, jest jednym z najstarszych miast Alaski, założonym jeszcze przez rosyjskich kolonistów w 1834 r.
Źródło: Alasca Public Media
