Lawiny błotne w Chinach. Nie żyją co najmniej dwie osoby. Zobacz wideo

Damian Kelman
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Co najmniej dwie osoby zginęły, a kilkanaście uznawanych jest za zaginione po tym, gdy w prowincji Syczuan w południowozachodnich Chinach wystąpiły błyskawiczne powodzie i lawiny błotne, które zniszczyły kilka domów i most na autostradzie - podały w sobotę lokalne media. Wzrósł także bilans ofiar burzy tropikalnej Gaemi.

Lawina błotna w Chinach

Ulewne deszcze przechodzące z nocy z piątku na sobotę przez region miasta Kangding w górzystym regionie prefektury Garze, wywołały lawiny błotne, które zniszczyły kilka domów w wiosce Ridi, zabijając dwie osoby. Kolejnych 12 osób uznawanych jest za zaginione, a osiem udało się uratować - podał państwowy nadawca CCTV.

W osobnym oświadczeniu władze Garze przekazały, że "z powodu nagłych powodzi i lawin błotnych" w godzinach porannych doszło do zawalenia się mostu łączącego dwa tunele autostrady między Kangding i Luding.

W wyniku katastrofy z drogi spadły co najmniej trzy pojazdy przewożące sześć osób, z których "jedna została uratowana, a pięć zaginęło" - przekazano w mediach społecznościowych.

Na nagraniach z miejsca zdarzenia, opublikowanych przez portal PengPai, widać szereg samochodów stojących w tunelu, zablokowanym przez zwały ziemi. Nie ma informacji, czy ewakuacja została zakończona.

Rośnie liczba ofiar

Z kolei w piątek państwowe media poinformowały, że liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu na autostradzie w północnej prowincji Shaanxi, do którego doszło 20 lipca, wzrosła z 12 do 38, a 24 osoby nadal uznaje się za zaginione.

Bilans ofiar burzy tropikalnej Gaemi, która pod koniec lipca przeszła przez region miasta Zixing w prowincji Hunan, wzrósł z 4 do 30, a kolejnych 35 osób nadal nie odnaleziono - podały w piątek lokalne władze.

Tego lata Chiny doświadczyły szeregu klęsk żywiołowych, z których wiele było związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Chiny są największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych, które według naukowców przyczyniają się do zmian klimatycznych i zwiększają intensywność takich zjawisk.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl