KGHM produkuje srebro od 1993 roku. Produkcja ta odbywa się w Hucie Miedzi Głogów. Od 30 lat w tej hucie znajduje się Wydział Metali Szlachetnych. Jak się okazuje, w 2022 roku, KGHM wyprodukował aż 1 327 ton srebra. Niezwykle szczęśliwy z powodu pierwszego miejsca w rankingu jest prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Tomasz Zdzikot.
„Na ten znakomity wynik zapracowała załoga KGHM – grono znakomitych specjalistów. To potwierdzenie, że projekty technologiczne i inwestycyjne umacniają nas w fotelu globalnego lidera w tej branży. Angażujemy ogromne pieniądze w rozwój KGHM, spółki, która podbija zagraniczne rynki i szuka nowych możliwości wydobywczych w Polsce. Srebro cechuje się najjaśniejszą barwą, taką, w której widzę przyszłość KGHM – powiedział Tomasz Zdzikot.
Co ciekawe, pozycja KGHM przy produkcji srebra była wysoka od lat. Aż 16 proc. przychodów firmy pochodzi właśnie z produkcji tego metalu. Firma sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu. Następnie metal jest dostarczany w formie granulatu do fabryk produkujących materiały do zakładów jubilerskich i metalowych. Na sam koniec srebro w formie gąsek trafia głównie do instytucji finansowych.

KGHM wspiera to, co istotne i najważniejsze dla Polski
Piotr Chęciński, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM, podczas gali Gigantów Biznesu Polska Press powiedział, że „działając na czterech kontynentach czujemy się ambasadorem Polski i Po...
Raport „World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowują go ludzie z zespołu, który składa się z analityków światowych rynków metali.
Co wiemy o srebrze? Właściwości i ciekawostki
Srebro ma unikalne właściwości fizyczne i jest wykorzystywane w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce i energetyce. Stosowane jest także w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice. Przemysł zużywa nawet ok. 40 proc. światowej produkcji srebra.
Srebro w przyrodzie jest spotykane w połączeniu z rudami: miedzi, ołowiu, cynku i złota. Jest ciągliwe i kowalne. Posiada lśniący połysk i ma największą przewodność elektryczną i cieplną.
Od czasów starożytnych wykorzystywano srebro do wyrobu biżuterii i jako walutę.

Ceny złota przebiły kolejną granicę. Co dalej z cenami tego kruszcu?
Cena złota rośnie i przekroczyła już granicę 2 tys. dol. i 8,6 tys. zł za uncję. Ostatnio taką sytuację odnotowano w 2020 roku, gdy kruszec przebił poziom 2060 dol. za uncję. Co wpływa na wzrost ceny...
Wykorzystuje się je do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, taśm i paneli filmowych, luster czy instrumentów muzycznych. Znalazło nawet zastosowanie w medycynie – do wyrobu narzędzi chirurgicznych i lekarstw.
Źródło: KGHM
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

dś