Kiedy otwarcie granic? Komisja Europejska wzywa kraje UE do zniesienia ograniczeń do końca czerwca. Podróżowanie ma być znów swobodne

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Andrzej Szkocki/Polska Press
Komisja Europejska wzywa kraje członkowskie do otwarcie granic wewnątrz Unii przez wszystkie kraje członkowskie - informują media. Komisja chce, by to otwarcie nastąpiło najpóźniej na koniec czerwca. Ma to pomóc m.in. sektorowi turystycznemu.

Wraz ze spadkiem liczby nowych zachorowań oraz w związku ze zbliżaniem się sezonu turystycznego coraz więcej krajów europejskich decyduje się na otwieranie granic dla zwykłych podróżujących. Niektóre otwierają je pomiędzy najbliższymi sąsiadami, jak zrobiły to np. Litwa, Łotwa i Estonia w maju. Swoje granice otworzyła też Grecja oraz Włochy, kraje, których gospodarka w dużej mierze korzysta zazwyczaj z turystyki.

Polska już wcześniej otworzyła granice dla osób pracujących oraz uczących się w krajach sąsiedzkich. Osoby te nie muszą poddawać się kwarantannie.

Komisja Europejska zaapelowała, żeby najpóźniej do końca czerwca wszystkie kraje Unii otworzyły swoje granice i zniosły ograniczenia, aby obywatele UE mogli podróżować swobodnie i bez paszportów na terenie całego bloku.

Gdzie na wakacje 2020? Najlepsze miejsca na wakacje [LISTA]

Wakacje 2020. Gdzie można wyjechać za granicę? Do tych krajó...

Zdaniem komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson sytuacja wirusowa „szybko się poprawia” - pisze portal Euronews. - Zbliżamy się bardzo do sytuacji, w której powinniśmy znieść wszystkie ograniczenia na granicach wewnętrznych i kontrole graniczne - powiedziała Johansson portalowi Euronews, dodając, że „dobrą datą powinien być koniec czerwca”. Dodała, iż cieszy się, że niektóre kraje już zdejmują ograniczenia.

Jak informuje BBC, wiele krajów unijnych zapowiedziało otwarcie granic już na połowę czerwca. Według stacji do tego czasu granice powinny być już otwarte we Francji, Belgii, Niemczech, Grecji, Austrii, Holandii, Czechach. Oczywiście także we wspomnianych wcześniej Włoszech.

Grecja, która otworzyła granice z początkiem czerwca, początkowo wykluczyła obywateli polskich z możliwości przyjazdu do tego kraju bez konieczności przebycia kwarantanny. Po interwencji polskiego rządu Polska została jednak włączona do otwartego ruchu do Grecji. Na razie nie mogą tam jedynie latać samoloty z Katowic, gdyż na Śląsku odnotowano ostatnio największe źródło nowych zakażeń na koronawirusa w Polsce.

Wzrost zakażeń na Śląsku dotyczy jednak właściwie tylko kopalni i władze spodziewają się, że wkrótce i z Katowic będzie można latać do Grecji.

Innym popularnym kierunkiem turystycznych wyjazdów w Europie jest Hiszpania, która jednak wciąż boryka się z dużą liczbą zakażeń. Władze co prawda mówią w ostatnich dniach o szybkiej poprawie sytuacji, jednak wielu niezależnych obserwatorów ma zastrzeżenia do metodologii prowadzenia statystyki koronawirusowej w tym kraju.

Europa powoli otwiera się na turystów. Co i gdzie można zoba...

Pomimo tego władze Hiszpanii zapowiedziały otwarcie granic dla turystów właśnie od lipca, czyli w terminie, jaki proponuje Komisja Europejska - informuje BBC.

Podczas gdy niektóre kraje zezwalają na podróż z całej UE, inne zezwalają najpierw tylko odwiedzającym z krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka. Niektóre będą wymagać testów antywirusowych od obywateli krajów lub regionów wysokiego ryzyka.

Chociaż Wielka Brytania opuściła UE, jej obywatele nadal mają prawo do swobodnego przemieszczania się w całym bloku do końca 2020 r. Jednak większość podróżnych do Wielkiej Brytanii będzie musiała stawić czoła kwarantannie od 8 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl