Spis treści
- Musimy uważać, zwłaszcza kiedy jedziemy drogą prowadzącą przez las, i patrzeć na znaki, które ostrzegają nas przed dziką zwierzyną - podkreśliła policjantka.
Kierowco, zachowaj ostrożność. Trwa migracja dzikich zwierząt
Zaznaczyła, że w miejscach, gdzie może dochodzić do migracji dzikich zwierząt, należy pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków pogodowych i drogowych, a przede wszystkim do własnych umiejętności.
- Mgła oraz opady deszczu w znacznym stopniu utrudniają widoczność, a śliska nawierzchnia znacząco wydłuża drogę hamowania. Zachowajmy ostrożność, aby bezpiecznie dojechać do celu - powiedziała.
Jak zauważyła, należy pamiętać, że wystraszone i spłoszone zwierzę potrafi nagle wbiec na jezdnię wprost pod samochód lub nawet go staranować. - Dlatego zachowajmy ostrożność i bezpieczną prędkość, aby w przypadku pojawienia się na drodze dziko żyjącego zwierzęcia, móc w odpowiedniej chwili zahamować i uniknąć kolizji bądź wypadku - dodała.
Co zrobić, jeśli potrącimy dzikie zwierzę?
- Trzeba zadbać o to, żeby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego i zadzwonić na numer alarmowy 112. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie podchodzić do rannego zwierzęcia. Nawet, jeśli wydaje nam się, że zwierzę nie przeżyło, nie próbujmy go ściągać z drogi, czy przesunąć. Pamiętajmy, że ranne zwierzę może być bardzo agresywne, dlatego takie czynności pozostawmy odpowiednim służbom - powiedziała podkom. Małgorzata Michaś.
Policjanci zachęcają do zaznaczania miejsc niebezpiecznych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja posiada ikonę „zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych”, dzięki której kierowca może oznaczyć miejsce zagrożone, aby przekazać tego typu informację pozostałym użytkownikom drogi. Może też sprawdzić trasę, którą zamierza pokonać i zapoznać się z zagrożeniami zgłaszanymi przez innych kierowców.
Źródło:
