Kłopoty z zakupem papierosów: 8.05.2019. Po 20 maja w wielu obecnych punktach sprzedaży możesz nie znaleźć papierosów

AIP
Jeżeli do 20 maja br. podmioty te nie zdołają się zarejestrować w systemie PWPW, zostaną wykluczone z handlu wyrobami tytoniowymi.
Jeżeli do 20 maja br. podmioty te nie zdołają się zarejestrować w systemie PWPW, zostaną wykluczone z handlu wyrobami tytoniowymi. 123RF
Do uruchomienia unijnego systemu śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych zostały zaledwie 3 tygodnie. Tymczasem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która odpowiada za system w Polsce, nie rozpoczęła jeszcze rejestracji podmiotów biorących udział w całym łańcuchu dostaw wyrobów tytoniowych. W systemie musi się zarejestrować ponad 100 tys sklepów, 900 hurtowni oraz wszyscy producenci wyrobów tytoniowych.

Jeżeli do 20 maja br. podmioty te nie zdołają się zarejestrować w systemie PWPW, zostaną wykluczone z handlu wyrobami tytoniowymi, a dla wielu małych sklepów papierosy stanowią nawet 40 proc. obrotów.

– Codziennie dzwonią do nas detaliści i pytają, gdzie mogą się zarejestrować, żeby móc sprzedawać wyroby tytoniowe – nie wiemy, co mamy im odpowiedzieć. Na razie działa jedynie system testowy uruchomiony przez PWPW, ale tam rejestracja ma charakter jedynie treningowy i nie powoduje żadnych skutków prawnych – mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Przeczytaj także:

Kraje takie jak Austria, Chorwacja, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Holandia, Portugalia, Rumunia i Wielka Brytania – gdzie rynki są znacznie mniejsze – rozpoczęły już rejestrację podmiotów. Jeszcze w marcu bieżącego roku PWPW deklarowało, że rejestracja będzie możliwa już od 15 kwietnia, jeżeli będzie podstawa prawna. Ministerstwo Finansów dostarczyło ją na samym początku kwietnia, jednak nie wpłynęło to na gotowość PWPW. Wytwórnia nie rozpoczęła także procesu podpisywania umów z producentami, które będą określały warunki dostarczania kodów umieszczanych na wyrobach tytoniowych.

Jeżeli system nie będzie wkrótce gotowy i detaliści nie będą mogli się rejestrować, polski rynek wyrobów tytoniowych czekają poważne perturbacje. Straty poniosą wówczas wszyscy: budżet państwa, producenci, dystrybutorzy i punkty detaliczne – dodaje Maciej Ptaszyński.

PIH liczy, że zarówno MF, jak i PWPW znajdą sposób, który pozwoli na przyspieszenie prac nad systemem. Ewentualne zaburzenia tej gałęzi polskiej gospodarki spowodują nie tylko straty dla handlu, ale także dla budżetu państwa, do którego każdego roku wpływa ponad 25 mld zł z tytułu podatków od wyrobów tytoniowych.

Twierdzą, że zdążą na czas

PWPW zwraca uwagę na fakt, że uruchomienie systemu uzależnione jest od przygotowania, ogłoszenia i wdrożenia wymagań specyfikacyjnych przez firmę Dentsu Aegis Network Switzerland AG' – routera, czyli integratora danych na poziomie całej Unii Europejskiej, wybranego przez Komisję Europejską. Uruchomienie systemu bez ostatecznej specyfikacji mogłoby bowiem w konsekwencji prowadzić do sytuacji, w której użytkownicy końcowi – a w przypadku polskiego rynku to ok. 110 tys. podmiotów – musieliby wprowadzać dane ponownie i/lub je poprawiać.
Firma Dentsu Aegis Network Switzerland AG' zobowiązała się do wdrożenia ostatecznych wymagań do 10 maja. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zapewnia, że w przypadku wywiązania się przez Dentsu Aegis Network Switzerland AG' z powyższych, uruchomienie systemu dla polskiego rynku nastąpi w zakładanym w projekcie terminie.

Do 20 maja 2019 r. producenci wyrobów tytoniowych produkować będą wyroby tytoniowe nieoznakowane kodami, które mogą być w obrocie przez cały kolejny rok. Ponadto, data ta jest jedynie początkiem obowiązywania prawa w tym aspekcie, a nie datą końcową rejestracji. Tym samym, handel wyrobami tytoniowymi w Polsce nie jest zagrożony - twierdzi PWPW.
Wkrótce przekonamy się, kto ma rację, ale w Polsce nie powiodło sie jeszcze nic związanego z cyfryzacja, co było uruchamiane na ostatnią chwilę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kłopoty z zakupem papierosów: 8.05.2019. Po 20 maja w wielu obecnych punktach sprzedaży możesz nie znaleźć papierosów - Strefa Biznesu

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-04-29T12:44:30 02:00, Gość:

Boże jak nienawidzę peciarzy to gorszy gatunek ludzi

2019-05-15T15:27:56 02:00, Gość:

Ja dzisiaj o godz 12.07. Otrzymalam link do rejestracji podmiotu w ciagu 3 minut sprawnie zostal nadany. Kod podmiotu i kod potwierdzajacy .wiec nie wiem skad tem lament o papierosy

A zakładu też tak łatwo udało się uzyskać?

G
Gość
2019-04-29T12:44:30 02:00, Gość:

Boże jak nienawidzę peciarzy to gorszy gatunek ludzi

Ja dzisiaj o godz 12.07. Otrzymalam link do rejestracji podmiotu w ciagu 3 minut sprawnie zostal nadany. Kod podmiotu i kod potwierdzajacy .wiec nie wiem skad tem lament o papierosy

N
Nowy
Papiwroay powinny być nielegalne
G
Gość
2019-05-02T18:40:01 02:00, Gość:

Paierosy nie są produktem niezbędnym do życia.

Fakt osoby palące w jednej chwili, też nie staną się niepalącymi. Mimo wszystko myślę, że to jakaś kaczka.... i nic takiego miejsca mieć nie będzie. Fakt - miło jest spedzac czas w miejscach wolnych od dymu papierosów.

A co będzie z naszym budżetem ???

G
Gość
Cześć Panowie :) ,Mam na imie Sylwia i mam 25 lat jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na www.wyspakobiet.eu jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)
L
Liar
Papierosy wyprodukowane do 20 maja można będzie kupić bez rejestrowania sklepu. Zapasy hurtownikow są na 2-3miesiace, jak nie większe.
G
Gość
Ale przemyt będzie.
G
Gość
2019-04-29T11:33:37 02:00, gość:

"...po 20 maja nie kupimy w Polsce papierosów" - I co w tym złego???

A to z tego, że też "urwie" ci się "pincet".

G
Gość
2019-04-29T11:33:37 02:00, gość:

"...po 20 maja nie kupimy w Polsce papierosów" - I co w tym złego???

2019-05-06T09:13:17 02:00, Gość:

Ciekawe, co byś powiedział, gdyby utrudnienia dotyczyły alkoholu. Bo jak dla mnie, już dziś wszystko - od piwa do spirytusu - mogłoby zniknąć. I jak ci w pyszczku?

Dojdziemy więc do tego, że będziemy musieli rejestrować nawet cichutkie pierdnięcie.

G
Gość
2019-04-29T11:33:37 02:00, gość:

"...po 20 maja nie kupimy w Polsce papierosów" - I co w tym złego???

Ciekawe, co byś powiedział, gdyby utrudnienia dotyczyły alkoholu. Bo jak dla mnie, już dziś wszystko - od piwa do spirytusu - mogłoby zniknąć. I jak ci w pyszczku?

G
Gość
2019-04-29T21:24:54 02:00, aNtek:

Jak zwykle kacze nieudaczniki nie zdążyli.....

dobrze, że ty zdążył napisać głupoty

j
joy
Wiedziałem, że tak będzie. Jaja jak berety. Może trzeba wprowadzić nieco dyscypliny w instytucjach, najlepiej wszystkich, i wtedy różne procesy będą w końcu realizowane normalnie. W budżetówce odkładanie na ostatnią chwilę, robienie na sztukę lub odkładanie na zrobienie tego w terminie nigdy, to nic nowego. W sektorze prywatnym coś takiego jest nie do pomyślenia. Tego typu założenie powinno być wdrożone w państwowych placówkach. Trochę by to uszczupliło szeregi tych zasiedziałych tam starych pierników, którzy nadają się niejednokrotnie by kury szczać wyprowadzać.
H
Hihi
A banany w końcu rosną proste i wyprostowane?
H
Hihihi
Z d*** większy smrod
r
reforma tytoniowa
Absolutnie ten system śledzenia wyrobów tytoniowych jest idiotyczny( a co jeśli Unia będzie chciała inne produkty tak samo monitorować, nie byłoby to kuriozalne?), jest to zbędne. Uważam, że powinno się powrócić jedynie do ostrzeżeń tekstowych na paczkach papierosów - z tym, że zajmowałby 50% przodu i tyłu opakowania( Unia Europejska w trosce o zdrowie może pójść przecież bardziej skrajną drogą - czyli umieścić drastyczne zdjęcia na słodyczach i fast-foodach informujące o cukrzycy czy miażdżycy, czemu jednak tego nie zrobi? Bo producenci tych kalorycznych przekąsek podnieśliby larum, że nikt nie kupuje tuczących przekąsek, a na fajkach ten wymóg musi być - tyle, że to zaczyna irytować nawet niepalących, idzie się do kiosku i widzi te zdjęcia to się odechciewa wszystkiego). Producenci mieliby prawo do wyraźnego logo na paczce i kolorystyki, papierosy w końcu to także produkt. Należałoby ukrócić obecną normę dopuszczającą w przypadku Polski nawet 1mg nikotyny na jeden papieros wypalony do 0,5mg na papieros. Filtry do papierosów nie powinny być po wypaleniu brązowe lub lekko brązowe a czarne jak smoła, to by wtedy dało jasne dowody na skuteczność pochłaniania ciał smołowatych i kancerogenów - palacze nie wciągaliby wraz z dymem tego draństwa, które im szkodzi - to przy obecnej technice jest do wprowadzenia. Zatem papierosy nie odeszłyby całkowicie do lamusa. Cena papierosów nie może być niższa niż 12zł( w przypadku najtańszych) i nie wyższa niż 16zł(w przypadku najdroższych). Należy poprawić widoczność alternatyw do palenia w kioskach - typu IQOS, GLO albo papierosów elektronicznych. Należy także dopuścić możliwość kupna wyrobów ziołowych do palenia, w tym papierosów beznikotynowych/ziołowych, które są swoistym wsparciem przy opanowywaniu odruchów rytualnych palacza a także pomagają ograniczyć czy nawet rzucić palenie w sposób stopniowy acz sukcesywny. Jak najbardziej edukować młodzież i dzieci o zgubnym wpływie palenia na zdrowie, jednak jeśli młody człowiek ukończy pełnoletność - to jego wybór, chce palić ma do tego prawo. Powinno się także zakazać mentoli - to od nich zaczynali młodzi palacze, mentol wzmaga siłę uzależniającą nikotyny i łatwiej się uzależnić, jednak nie powinno się zabraniać dodatków typu przyprawy jak np. goździk czy zioła albo aromatów czy smaków, jeśli nie mają one potwierdzonego działania potęgującego uzależnianie. Unia stosując reżimy prawne i obostrzenia w kwestii papierosów popełnia błąd - zakazy, nakazy i wymuszenia w tej kwestii spotykają się z efektem odwrotnym do zamierzonego. Podejście amerykanów jest tutaj lepsze - edukować, zapewniać wsparcie i alternatywy, wiedzę, pomoc ale nie zakazywać nie piętnować. Palacze to nie są wcale ludzie gorszego sortu, żeby ich zaraz wytykać palcami za to co robią. Wiadomo sobie szkodzą i być może innym ale cóż im zrobić? Jak już są w tym nałogu to ciężko z niego wyjść ale zapewniając odpowiednie wsparcie poprzez pomoc w rzucaniu palenia czy zapewniając alternatywne mniej szkodliwe wyroby innowacyjne lepiej się im pomoże. Reforma tytoniowa tylko wtedy jest skuteczna kiedy zostanie zachowany konsensus i złoty środek. Jeśli zmiany są za ostre spowodują ucieczkę w czarny rynek albo to, że palący będą czuć się dyskryminowani i wręcz piętnowani za swój nałóg, a więc jako ludzie gorszej kategorii. Z kolei popuszczanie zbyt bardzo pasa spowoduje, że będzie zbyt duża tolerancja dla tej używki i ludzie będą za bardzo bagatelizować wpływ na zdrowie. Sztuką jest więc zachować zdrowy umiar. Da się zrobić takie reformy dzięki którym i rynek tytoniowy nie straci i także rolnictwo a z drugiej strony nie stracą konsumenci. Papierosy mogą się zmienić na lepsze jeśli zostaną opracowane rozwiązania, które spowodują nie tylko, że będą mniej szkodliwe ale także mniej uzależniające by palacz mógł zapanować nad swoim nałogiem, ograniczać go a nawet eliminować. Krótko mówiąc jest to możliwe by zrobić reformę, która spodobałaby się wszystkim stronom, bez wylewania dziecka z kąpielą.
Wróć na i.pl Portal i.pl