Najnowszy sondaż: PiS wciąż na prowadzeniu
Z najnowszego badania pracowni Estymator na zlecenie serwisu DoRzeczy.pl wynika, że Zjednoczona Prawica może obecnie liczyć na 36,9 proc. głosów. To spadek o 0,6 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego pomiaru tej pracowni. Taki wynik zapewniłby koalicji skupionej wokół PiS 206 mandatów. To zbyt mało na samodzielne rządy.
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 28,6 proc. respondentów. Sojusz składający się z PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej stracił 1,3 pkt. proc. Gdyby taki wynik uzyskał w wyborach przysługiwałoby mu 140 miejsc w Sejmie.
Ostatnie miejsce na podium należy do Lewicy. Wskazało na nią 9,2 proc. ankietowanych (+0,1 pkt. proc.), co przełożyłoby się na 34 mandaty.
Swoją reprezentację w Sejmie miałyby jeszcze trzy ugrupowania: Konfederacja - 8 proc. (+1,2 pkt. proc.), PSL - Koalicja Polska - 7,7 proc. (+1,1 pkt. proc.). Jako ostatnia partia do parlamentu weszłaby jeszcze Polska 2050 Szymona Hołowni, która otrzymała w sondażu 7,1 proc. głosów (-0,8 pkt. proc.).
"Partie te mogłyby liczyć odpowiednio na 29, 26 i 24 mandaty" – czytamy na DoRzeczy.pl.
Progu wyborczego nie przekroczyłaby koalicja AgroUnii i Porozumienia oraz Kukiz'15.
Co zmienia sojusz PSL i Polski 2050?
Pracownia Estymator wzięła pod uwagę również wariant wspólnego startu ludowców ze środowiskiem Hołowni. Wówczas wyniki prezentowałyby się następująco:
Zjednoczona Prawica – 38 proc., tj. 208 mandatów
Koalicja Obywatelska – 26,5 proc., tj. 129 mandatów
Polska 2050 i PSL – 14,7 proc., tj. 67 mandatów
Lewica – 8,6 proc., tj. 28 mandatów
Konfederacja – 7,8 proc., tj. 27 mandatów.
"Badanie uwzględniło poparcie dla formacji Bezpartyjni Samorządowcy, która jednak nie osiąga progu wyborczego (3,1 proc. wskazań). Natomiast sojusz AgroUnii z Porozumieniem wybrało 1 proc. respondentów" – podaje portal.
Frekwencja wyniosłaby 57 proc.
Badanie Estymator dla DoRzeczy.pl przeprowadzono w dniach 8-9 marca 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.
DoRzeczy.pl

dś