Kobieta nawiązała rozmowę z mężczyzną poznanym na portalu społecznościowym. Przedstawił się jako amerykański żołnierz przebywający w Afganistanie.
- Kobieta rozmawiała z nim, a ten miał się jej zwierzyć, że chce zamieszkać w Polsce - mówi kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Mężczyzna zadeklarował, że prześle jej cały swój dobytek. Kobieta odebrała wiadomość że paczka już do niej została nadana. Później skontaktował się z nią „międzynarodowy agent” o równie obcobrzmiącym nazwisku. Ten z kolei tłumaczył, że wysłana paczka utknęła i trzeba zapłacić 2000 euro. Kobieta próbowała dwukrotnie przelać pieniądze w placówkach bankowych na podane konto, ale tam spotkała się z informacją, że może to być oszustwo. Docelowo więc pieniędzy nie przesłała.
Wtedy też miała dostać wiadomości z pogróżkami. Kobiecie podano nowy numer konta i zażądano, by wpłaciła pieniądze grożąc jej.
- Kobieta zamiast od razu zgłosić się na policję, wpłaciła wspomnianą kwotę w polskiej walucie na podane przez oszustów konto. Nadana przez żołnierza i „międzynarodowego agenta” paczka do tej pory nie nadeszła - dodaje kom. Krzysztof Nowacki.
Jak działają oszuści?
Policjanci ostrzegają szczególnie kobiety przed zawieraniem tego typu znajomości. Już w początkowej fazie, czyli nawiązania mają one za cel wyłudzenie pieniędzy.
- Relacja między oszustem a ofiarą jest oparta na emocjach, ale tylko z punktu widzenia ofiary. Oszust po drugiej stronie komputera ma swój cel. Relacja ta może trwać od kilku tygodni do nawet kilka miesięcy. Po tym czasie następuje próba wyłudzenia pieniędzy. I często jest to skuteczna próba. - mówi kom. Krzysztof Nowacki . - Prezentujemy ten mechanizm, aby ostrzegać przed tym typem oszustwa.
Jak działają oszuści matrymonialni?
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: