Kolejki do specjalistów. Ile trzeba czekać na wizytę u lekarza? Nawet 13 lat

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Do jakich specjalistów są najdłuższe kolejki? Niemal 10 miesięcy poczekamy na wizytę u ortodonty, ponad 7 mies. u endokrynologa czy angiologa. Nieco krótsza kolejka jest do hematologa i kardiologa. Od stycznia przeciętny czas oczekiwania do specjalisty nie spadł poniżej 11 tygodni.

Nawet 13 lat na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego poczeka pacjentka jednej z podkarpackich placówek, a dwa lata wystoi się w kolejce do ortopedy mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego. To rekordowe przypadki kolejek do specjalistów w Polsce.

Fundacja Watch Health Care (WHC) przygotowała grudniowy Barometr, czyli bilans kolejek do gwarantowanych świadczeń w kraju. Według danych z października i listopada, średni czas oczekiwania do specjalisty wynosi 3 miesiące. I nie uległ on drastycznej zmianie od stycznia tego roku, co więcej, nieznacznie się wydłużył.

- Pokazując skalę problemu z dostępem do świadczeń, chcemy zachęcić polityków i decydentów do podjęcia skutecznych działań naprawczych oraz do zaprzestania składania społeczeństwu obietnic bez pokrycia – przyznaje Jacek Siwiec, wiceprezes Fundacji WHC.

Wyniki najnowszego raportu WHC pokazują, że pakiet kolejkowy wprowadzony z początkiem roku 2015 nie działa. O ile pakiet onkologiczny faktycznie zmienił sytuację osób z podejrzeniem chorób nowotworowych, o tyle pakiet kolejkowy pozostaje fikcją - alarmują specjaliści z WHC.

Kolejki do lekarzy w Łodzi. Chcesz pomocy? Uzbrój się w cierpliwość

Na podstawie danych z ostatnich dwóch miesięcy, najdłużej pacjent w Polsce czeka do ortodonty (9,7 mies.). To dotyczy również dzieci. 8-latek leczenie aparatem ortodontycznym zacznie dopiero po 16,6 mies. od rejestracji w kolejce.

Równie długo pacjenci poczekają do: endokrynologa (7,7 mies.), angiologa (7,1 mies.), neurochirurga (4,8 mies.), hepatologa (4,5 mies.) czy diabetologa (4,2 mies.).

Do kardiologa również chory musi się wyczekać - 3,9 mies. Podobnie jak do: nefrologa (3,7 mies.), chirurga plastycznego (3,7 mies.)
czy kardiologa dziecięcego (3,4 mies.).

Niezmiennie jednak, najdłużej pacjenci muszą czekać na leczenie w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu (średnio 14,7 mies.) Na drugim miejscu jest stomatologia (7,6 mies.). Pod koniec roku znacznie wydłużył się przeciętny czas oczekiwania na świadczenia z dziedziny angiologii (7,1 mies. - wydłużenie o 3 mies.) oraz rehabilitacji medycznej (wydłużenie o 1,7 mies.)

Najkrócej pacjenci czekają na świadczenia z zakresu położnictwa i ginekologii oraz radioterapii onkologicznej (2 tyg.). Skróciła się kolejka do okulistów - o 1,9 mies., jednak czas oczekiwania w tej dziedzinie nadal jest długi i wynosi 3,4 mies.

Z raportu wynika, że istotnym problemem w ochronie zdrowia wciąż pozostaje etapowość leczenia. Zbyt długa ścieżka leczenia może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Pacjent spotyka się z ograniczeniami na każdym etapie leczenia, zaczynając do konsultacji specjalistycznej i diagnostyki, poprzez zabiegi czy operacje, kończąc na rehabilitacji.

Pacjenci często odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje znaczne wydłużenie czasu leczenia. Przekłada się to niestety na skuteczność terapii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
etttnaaa
Ja mam pakiet w LuxMedzie. Dodam ze jestem bardzo zadowolona z samej obsługi jak równiez tego że nie czekam długo na wizytę do lekarza. No i cenowo jest dla mnie bardzo dobrze. Warto na pewno jest to sprawdzić.
O
Olinka
Kolejki będą bo jest za mało lekarzy, a państwo nie stać źeby zapłacić za więcej, a lekarz nie chce pracować za psie pieniądze po tylu latach studiów i wysiłku. To nie wina PO ani PiS tylko NFZ, którego wokół nie powinno być. Owszem mogę iść prywatnie, tylko czemu , przecież NFZ jest obowiązkowy i czemu mam płacić za to samo dwa razy nie mogąc dostać się do lekarza? Nie powinno być tak, że jestem zmuszana do płacenia NFZ powinnam mieć wybór i móc wybrać sobie sama pakiet opieki zdrowotnej taki jaki mi pasuje. Gdyby mi co miesiąc nie zbierano na NFZ to było by mnie stać wybrać konkurencyjną opiekę.
k
krystian
Jeżeli masz dość:
- marnować cały dzień na wizytę u lekarza – zamiast umawiać się na określona godzinę
- czekać kilka (czasem kilkanaście!) miesięcy na wizytę u lekarza specjalisty – zamiast otrzymać dostęp w ciągu kilku dni
- prosić o skierowanie na badania lekarskie, na które i tak czekasz kilka miesięcy (czasem nawet lat!)
- dowiadywać się o chorobach gdy są one w fazie zaawansowanej - zamiast profilaktycznie się badać.
lub
- płacić za każdą wizytę i każde badanie od stu do kilkuset złotych

lekarz-na-abonament.pl
R
Riki
Lecznictwo po rzadach PO-PSL to stajnia Augiasza. Czy PiSowi uda sie ja wyczyscic. Najlepsza bylobby radykalne dzialanie, jak z TK.
s
spokojny
służba zdrowia w ruinach.
Uff, całe szczęście, że nowy rząd to od razu naprawi.
G
Gość
Ja wierzę że da radę dobrze mu z oczu patrzy chyba nie buja teraz nie specjalisci beda leczyc tylko lekarze pierwszego kontaktu znachor no i Wiara.
Bedzie lepiej mowię wam.....
G
Gość
Pan szlachcic harabia tak zalatwi że z dnia na dzień będzie specjalista ,leki darmo,i wogóle wszytko od ręki będzie załatwiane.Ponieważ to osoba wybitnie powiększająca naród ((8 dzieci) poczętych trybie normalnym bez techniki (INVITRO) kasują taka metodę bo po co jak u niego szystko wychodzi samo .
Tak więc mamy super ministra szystko od ręki !
A
Aro
Ciekawe czy POwiedzą o tym w CNN?
G
Gbur
emeryckich poborów ... oczywiście tych minimalnych :)
P
POdPIS
tyle czasu i jeszcze odsyłani od specjalisty do specjalisty ? przecież 80% lekarzy to wysokiej klasy -teraz kobiety - potrafiące w mig zdiagnozować wszelkie choroby, nie darmo genialnie pisały matury ! dobrze, że odsunięto facetów od studiów bo byłoby jeszcze gorzej ! kiedyś, gdy oni leczyli, ludzie bali sie chorować i nie było kolejek.
Ł
Łdz
I zobaczycie, jak kolejki znikają.

Dowód? Proszę bardzo!
Niedawno ta sama gazetka pisała, że do endokrynologa czeka się 2 lata. A w mojej prywatnej przychodni czas oczekiwania wynosi poniżej tygodnia. Koszt 100, albo 150zł, nie pamiętam dokładnie, ale na pewno dla chorego, który NAPRAWDĘ potrzebuje konsultacji nie jest to kwota nie do przeskoczenia. To co - zapisał się na kilka miesięcy (albo 2 lata), czy zapłacić stówkę?

Sooorryyy, ale dopóki wszelkie przychodnie będą zastępować klub emeryta, dopóty będą kolejki!
L
Luna
Stomatologia 7,6 mies.? Ja czekam raptem prawie miesiąc do stomatologa na NFZ.
H
H2O
Przecież PIS sprawi ze kolejki do lekarzy będzie można dziedziczyć więc głowa do góry bo najbliższa rodzina się ucieszy,hi
.
"Kolejki do secjalistów" są długie. Dyslektyków itp nie powinno się zatrudniać w redakcjach, chyba że do sprzątania.
b
bleble
Dane wyssane z palca, wystarczy sobie wejść na stronę NFZu i przed chwilą sprawdzałem-rekord na endoprotezę st. biodrowego to 2024 rok zapisując się dzisiaj więc to 9 a nie 13 lat. A tak długo dlatego że jest to szpital wojskowy i z pierwszeństwem leczy wojskowych! W cywilnych szpitalach w całej Polsce zapisy są zazwyczaj od około 8miesięcy do 1,5-2lat.
Wróć na i.pl Portal i.pl