Nawet 13 lat na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego poczeka pacjentka jednej z podkarpackich placówek, a dwa lata wystoi się w kolejce do ortopedy mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego. To rekordowe przypadki kolejek do specjalistów w Polsce.
Fundacja Watch Health Care (WHC) przygotowała grudniowy Barometr, czyli bilans kolejek do gwarantowanych świadczeń w kraju. Według danych z października i listopada, średni czas oczekiwania do specjalisty wynosi 3 miesiące. I nie uległ on drastycznej zmianie od stycznia tego roku, co więcej, nieznacznie się wydłużył.
- Pokazując skalę problemu z dostępem do świadczeń, chcemy zachęcić polityków i decydentów do podjęcia skutecznych działań naprawczych oraz do zaprzestania składania społeczeństwu obietnic bez pokrycia – przyznaje Jacek Siwiec, wiceprezes Fundacji WHC.
Wyniki najnowszego raportu WHC pokazują, że pakiet kolejkowy wprowadzony z początkiem roku 2015 nie działa. O ile pakiet onkologiczny faktycznie zmienił sytuację osób z podejrzeniem chorób nowotworowych, o tyle pakiet kolejkowy pozostaje fikcją - alarmują specjaliści z WHC.
Kolejki do lekarzy w Łodzi. Chcesz pomocy? Uzbrój się w cierpliwość
Na podstawie danych z ostatnich dwóch miesięcy, najdłużej pacjent w Polsce czeka do ortodonty (9,7 mies.). To dotyczy również dzieci. 8-latek leczenie aparatem ortodontycznym zacznie dopiero po 16,6 mies. od rejestracji w kolejce.
Równie długo pacjenci poczekają do: endokrynologa (7,7 mies.), angiologa (7,1 mies.), neurochirurga (4,8 mies.), hepatologa (4,5 mies.) czy diabetologa (4,2 mies.).
Do kardiologa również chory musi się wyczekać - 3,9 mies. Podobnie jak do: nefrologa (3,7 mies.), chirurga plastycznego (3,7 mies.)
czy kardiologa dziecięcego (3,4 mies.).
Niezmiennie jednak, najdłużej pacjenci muszą czekać na leczenie w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu (średnio 14,7 mies.) Na drugim miejscu jest stomatologia (7,6 mies.). Pod koniec roku znacznie wydłużył się przeciętny czas oczekiwania na świadczenia z dziedziny angiologii (7,1 mies. - wydłużenie o 3 mies.) oraz rehabilitacji medycznej (wydłużenie o 1,7 mies.)
Najkrócej pacjenci czekają na świadczenia z zakresu położnictwa i ginekologii oraz radioterapii onkologicznej (2 tyg.). Skróciła się kolejka do okulistów - o 1,9 mies., jednak czas oczekiwania w tej dziedzinie nadal jest długi i wynosi 3,4 mies.
Z raportu wynika, że istotnym problemem w ochronie zdrowia wciąż pozostaje etapowość leczenia. Zbyt długa ścieżka leczenia może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Pacjent spotyka się z ograniczeniami na każdym etapie leczenia, zaczynając do konsultacji specjalistycznej i diagnostyki, poprzez zabiegi czy operacje, kończąc na rehabilitacji.
Pacjenci często odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje znaczne wydłużenie czasu leczenia. Przekłada się to niestety na skuteczność terapii.