Prof. Elżbieta Starosławska zmarła wczoraj wieczorem.
Elżbieta Stanisława Starosławska urodziła się 17 sierpnia 1952 w Jarosławiu. Ukończyła studia na Akademii Medycznej w Lublinie. W 2013 uzyskała tytuł profesora nauk medycznych. Była specjalistką w zakresie onkologii.
W 2006 została dyrektorką Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie. W 2016 została z tego stanowiska zwolniona w trybie dyscyplinarnym. W 2019 przywrócona w wyniku ugody sądowej. W grudniu 2011 weszła w skład Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W latach 2002–2015 z przerwami i od 2017 konsultantka wojewódzka w dziedzinie onkologii klinicznej.
W czasie swojej działalności była wielokrotnie odznaczana:
- 2007 – Lublinianka Roku
- 2011 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, za osiągnięcia w działalności organizacyjnej”
- 2012 – Medal Prezydenta Lublina
- 2012 – Medal Wojewody Lubelskiego
- 2015 – honorowe obywatelstwo Jarosławia
- 2021 – Ambasador Województwa Lubelskiego
- 2023 – Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”
- Order Świętego Sylwestra
Lublin żegna onkolożkę
Marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski pożegnał Elżbietę Starosławską. Wspomniał, gdy w 2022 roku wręczył jej statuetkę Ambasadora Województwa Lubelskiego za 2021 rok.
– Marzeniem Pani Profesor było utworzenie pełnoprofilowego ośrodka, w którym chorzy mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz leczenie. To marzenie się ziściło. Dzięki zaangażowaniu i determinacji prof. Starosławska zbudowała zespół znakomitych specjalistów. Wysokospecjalistyczny COZL jest dziś placówką osiągającą światowe wyniki w leczeniu kliniczny – pisze marszałek.
Były minister edukacji, Przemysław Czarnek, podkreślił je zasługi dla całego regionu.
– Wyrzucona niesprawiedliwie z pracy w 2016 r., powróciła z nową energią w 2019 r., by dokończyć to wielkie dzieło. I dokończyła. Miejsce, w którym niezmierzone tłumy pacjentów onkologicznych z Lubelszczyzny, całej Polski, a nawet z Europy otrzymują diagnozę i terapię na najwyższym, światowym poziomie. Miejsce, w którym uratowano już i ratuje się życie i zdrowie tysięcy wdzięcznych pacjentów. Zwieńczyła to dzieło wielką, międzynarodową konferencją naukową jesienią ub. roku, z udziałem naukowców z Polski i ze świata – zaznaczył Czarnek na Twitterze.
