Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że minionej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 28 osób.
W komunikacie poinformowano również o dwóch incydentach. Na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Lipsku grupa 12 obywateli Iraku próbowała przedostać się na terytorium Polski.
Z kolei na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych polskie patrole były oślepiane przez służby białoruskie laserami.
Mur na granicy
30 grudnia, w rozmowie w TVP1 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zdradził, kiedy możemy się spodziewać realizacji budowy muru na granicy, jak powiedział, "termin oddania zapory do użytku jest bardzo optymistyczny".
– Wielkie podziękowania należą się kierownictwu MSWiA, bo zakładane jest, że ona powstanie w ciągu 180 dni. Należy więc spodziewać się, że w połowie 2022 r. będzie funkcjonowała ta zapora, a wtedy to wsparcie SG ze strony wojska nie będzie potrzebne – stwierdził wiceszef MON.
Jak wyjaśniało wcześniej MSWiA, część granicy, na której stanie zapora, zostanie podzielona na cztery odcinki, a prace będą na nich prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę.
Zapora będzie miała długość 180 kilometrów i wysokość 5,5 metra. Będzie składała się z pięciometrowych, stalowych słupów zwieńczonych półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Oprócz tego wzdłuż granicy zamontowane zostaną czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.
