Kolejny krok w kierunku energii odnawialnej w Polsce. Biogazownia w Bagdadzie rozpoczyna produkcję

Barbara Wesoła
Polska Grupa Biogazowa wyjaśnia, że inwestycja przyniesie korzyści lokalnym rolnikom i przetwórcom, ochroni też środowisko poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, przekształcając je w czystą energię.
Polska Grupa Biogazowa wyjaśnia, że inwestycja przyniesie korzyści lokalnym rolnikom i przetwórcom, ochroni też środowisko poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, przekształcając je w czystą energię. Fot. Andrzej Zgiet/Polska Press
W sercu Wielkopolski, w miejscowości Bagdad, Polska Grupa Biogazowa (PGB) zainaugurowała działalność nowej biogazowni, która jest przełomem w produkcji zielonej energii w regionie. Nowo otwarta instalacja ma potencjał produkcyjny wynoszący 8,3 GWh energii elektrycznej i 8 GWh ciepła rocznie, co stanowi istotny krok naprzód w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w Polsce. Ta inwestycja nie tylko podkreśla rosnące znaczenie sektora biogazu w krajowym miksie energetycznym, ale również przynosi korzyści lokalnej społeczności i środowisku naturalnemu.

Spis treści

Otwarcie biogazowni w Bagdadzie

Uruchomienie biogazowni w Bagdadzie jest znaczącym osiągnięciem dla Polskiej Grupy Biogazowej, która jest częścią globalnej firmy TotalEnergies. Nowa instalacja, dzięki swoim imponującym zdolnościom produkcyjnym, ma za zadanie przyczynić się do zwiększenia dostępności czystej energii, jednocześnie wspierając lokalną gospodarkę i rolnictwo. Dzięki temu projektowi, PGB zwiększa liczbę eksploatowanych biogazowni do 20, a ich łączna moc osiągnie poziom 21 MW.

Projekt ten jest także ważnym krokiem w kierunku realizacji celów związanych z ochroną środowiska. Biogazownia w Bagdadzie przyczynia się do efektywnego zagospodarowania odpadów organicznych, przekształcając je w cenną energię, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ograniczania emisji gazów cieplarnianych i promowania gospodarki obiegu zamkniętego.

Korzyści dla lokalnej społeczności i środowiska

Nowa biogazownia nie tylko generuje energię elektryczną i ciepło, ale również oferuje dodatkowe korzyści dla lokalnych rolników i przetwórcom. Dzięki procesowi kogeneracji, instalacja dostarcza nie tylko energię, ale także suszy drewno, co jest przykładem efektywnego wykorzystania zasobów i wspierania lokalnej gospodarki.

Celem jest kilkukrotne zwiększenie produkcji do roku 2030. Szybki rozwój sektora biogazu i biometanu uzależniony jest jednak w dużym stopniu od uwarunkowań prawnych i finansowych. Liczymy, że w najbliższych miesiącach wejdzie w życie zapowiadany system wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW. W naszej opinii bardziej efektywne jest wykorzystanie biogazu poprzez wytwarzanie biometanu i głównie w tym kierunku idą nasze plany inwestycyjne - podała Sabine Dujacquier, zastępca dyrektora generalnego Polskiej Grupy Biogazowej.

Przyszłość biogazu w Polsce

PGB, będąc liderem w produkcji biogazu w Polsce, zatrudniającym ponad 170 osób, jest częścią globalnego koncernu TotalEnergies - największego producenta biometanu we Francji i lidera na rynku europejskim. Planowane otwarcie kolejnej biogazowni w IV kwartale 2024 roku świadczy o ambitnych planach rozwoju sektora biogazu w Polsce.

Polska Grupa Biogazowa podkreśla, że przyszłość sektora biogazu i biometanu w Polsce zależy od wielu czynników, w tym od wsparcia prawno-finansowego. Oczekiwany system wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju tej technologii. PGB stawia na produkcję biometanu jako bardziej efektywną formę wykorzystania biogazu, co ma przyczynić się do zwiększenia jego udziału w krajowym miksie energetycznym.

Inwestycje w biogazownie, takie jak ta w Bagdadzie, są nie tylko krokiem w kierunku zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w Polsce, ale również ważnym elementem strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Dzięki takim projektom Polska może zmierzać ku bardziej zielonej i zrównoważonej przyszłości, korzystając jednocześnie z potencjału lokalnych zasobów i innowacji technologicznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl