Park Oliwski zachwyca o każdej porze roku. Również jesienią!
Park Oliwski to jedno z najpopularniejszych miejsc do spaceru i odpoczynku wśród gdańszczan. Miejsce to, jest równie często odwiedzane przez turystów, zwłaszcza, że jego powstanie jest ściśle związane z pojawieniem się zakonu cysterskiego w Oliwie, których przybycie do Gdańska datuje się na 1186 rok.
W połowie XVI wieku otoczenie klasztoru w Oliwie przekształcono w typowy użytkowy ogród konwentualny. Co ciekawe, opactwo wraz z terenami do niego przyległymi stało się interesującym miejscem odwiedzin i spotkań wielu wybitnych osobistości, zarówno duchowych i świeckich. Miejsce to odwiedzili w przeszłości także królowie Zygmunt III Waza, Władysław IV oraz Jan Kazimierz.
CZYTAJ TEŻ: Palmiarnia w Oliwie nocą. Zobacz wyjątkowe zdjęcia!
Warto wspomnieć, że na terenie opactwa miały miejsce także wydarzenia historyczne. Mowa o zawartym w dniu 3 maja 1660 roku „Pokoju Oliwskim”, na mocy którego zakończono ciągnące się latami wojny polsko-szwedzkie.
Przez lata jedną z głównych atrakcji Parku Oliwskiego był daktylowiec, przywieziony przez cystersów do Gdańska, rósł w Oliwie przez ponad 180 lat. Roślina ostatnim czasie zaczęła obumierać, w efekcie czego w październiku 2021 roku została podjęta decyzja o wycince. Palma została przekazana do celów naukowych i badawczych.
CZYTAJ TEŻ: To koniec 181-letniej oliwskiej palmy. Daktylowca będzie trzeba wyciąć.
Oliwa jednak na swojej atrakcyjności nie straciła i miesiąc w miesiąc gromadzi prawdziwe tłumy mieszkańców i przyjezdnych, którzy dla krótkiego spaceru alejkami Parku Oliwskiego potrafią przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów w weekend.
Jak Oliwa prezentuje się jesienią z drona? Zobacz wyjątkowe zdjęcia Przemysława Świderskiego!
Kolorowa jesień w Gdańsku. Zobacz jak na zdjęciach Przemysła...
