Złodziej za framugą
Małżowiny uszne - piszą w opracowaniu „Konchoskopia” Iwona Besarabow i Julita Urbanowska - dzielą się na: owalne, okrągłe, trójkątne, romboidalne oraz wielokątne, a indywidualność w zakresie budowy przejawia się poprzez zespół cech pomiarowych uwzględniających długość, szerokość i kąt. Ogólnie w przypadku małżowiny usznej wyróżnia się aż 24 cechy (pola), które mogą zostać poddane identyfikacji.
Jak? Dzięki tzw. wydzielinie łojowej, czyli mieszaninie potu oraz woskowiny, które zachowują się w zakamarkach małżowiny i stanowią ślad. Ów ślad częstokroć powstaje w wyniku nasłuchiwania przez przestępcę odgłosów z miejsca, do którego chce wejść, np. mieszkania. W praktyce kryminalistycznej spotyka się najczęściej ślady na drzwiach, szybie okna, zdarzają się przypadki ujawnienia śladu na szybie drzwi samochodowych, wówczas gdy sprawca sięga po jakiś przedmiot przez okno.
Po trzydziestce gorzej
Ale by proces wnioskowania na podstawie małżowiny usznej wykonać zgodnie ze sztuką, należy oprzeć się na dodatkowych elementach: rozmieszczeniu cech budowy anatomicznej, umiejscowieniu śladu małżowiny usznej na przedmiocie, na którym się znajduje oraz wysokości od poziomu podłoża, a także wymiarach, kształcie oraz stanie śladu.
Ponadto śledczy muszą uwzględniać inne aspekty, takie jak np. zmarszczki przyuszne, które pojawiają się ok. 35. roku życia osobnika i dzięki nim można w pewien sposób określić wiek sprawcy.
Niebawem zajmiemy się innymi dziedzinami współczesnej kryminalistyki. Można do nich zaliczyć chociażby:
- cheiroskopię (badanie odcisku wewnętrznej powierzchni dłoni),
- podoskopię (obejmującą badanie śladu nieobutej stopy),
- badanie linii białych (lokalnych zmian skórnych występujących na skutek zmian fizjologicznych),
- poroskopię (opartą na porach skórnych),
- krawędzioskopię (badanie krawędzi listewek papilarnych),
- frontoskopię (która obejmuje analizę czoła i elementów przyległych),
- mechanoskopię (zogniskowaną na badaniu śladów narzędzi).
rs
