"CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas" to bardzo popularny amerykański serial kryminalny ukazujący kulisy pracy policyjnych techników badających miejsca zbrodni. Wrocławscy policjanci uchylili rąbka tajemnicy i pokazali jak działa Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, mieszczące się przy ul. Podwale.
We wrocławskim laboratorium znajdują się także pracownie zajmujące się szeroko pojętą identyfikacją, analizowane w nich są ślady traseologiczne, przerobione numery identyfikacyjne samochodu czy odbitki linii papilarnych z reguły zabezpieczone na miejscu przestępstwa. Z kolei policjanci z Pracowni Badań Broni i Balistyki biorą udział w czynnościach na miejscu zdarzenia, gdzie została użyta broń palna, następnie szczegółowo ją badają.
Tak działa Laboratorium Kryminalistycznego KWP we Wrocławiu:
?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">
Badanie odcisków pozostawionych przez przestępców
Sekcja Daktyloskopii zajmuje się ujawnianiem śladów głównie linii papilarnych palców, dłoni lub stóp, czasem też czerwieni wargowej czy małżowiny usznej. W zakres badań tej sekcji wchodzi też ujawnianie chociażby śladów rękawiczek.
Biegli analizują i badają przedmioty znalezione na miejscu przestępstwa pod kątem ujawnienia na nich linii papilarnych. Później następuje proces ich identyfikacji. Na podstawie takiego typu badań można nie tylko wytypować sprawcę przestępstwa, ale też wyeliminować osoby niemające z nim nic wspólnego, identyfikację niezidentyfikowanych zwłok, określić sposób działania sprawcy, porównywać ślady z już zabezpieczonymi wcześniej, znajdującymi się w naszej bazie.
Analiza broni
Policjanci pracujący w Pracowni Badań Broni i Balistyki w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu biorą udział w czynnościach na miejscu zdarzenia, gdzie została użyta broń palna. W oględzinach zbierają ślady uszkodzeń postrzałowych, badają tor lotu pocisku, ułożenia łusek, zabezpieczają broń i amunicję do badań. Następnie w laboratorium wykonywana jest szczegółowa ich analiza. Tam ustala się rodzaj, typ, model i kaliber broni oraz amunicji użytej podczas zdarzenia - bojowej, myśliwskiej, sportowej, alarmowej, gazowej i sygnałowej oraz broni pneumatycznej, która może być użyta lub też została użyta do popełnienia przestępstwa.
Badanie śladów z miejsc przestępstw
W Komendzie Wojewódzkiej Policji przy Podwalu znajduje się też Pracownia Badań Traseologicznych. Zajmuje się ona badaniem śladów powstałych w wyniku przemieszczania się ludzi, zwierząt lub środków transportu. Ślad stopy czy odwzorowanie spodu obuwia dostarczają istotnych informacji w śledztwach. Pozwalają dokonać porównania śladów czy wnioskować o sprawcy na podstawie śladów obuwia jakie zostały ujawnione na miejscu zdarzenia.
Sprawdzanie autentyczności oznaczeń
W Sekcji Mechanoskopii natomiast bada się autentyczność oznaczeń identyfikacyjnych naniesionych na różnych podłożach oraz przeprowadza się badania identyfikacyjne pojazdów i ich podzespołów. Do tej pracowni najczęściej trafiają pojazdy z podejrzeniem przerobienia bądź zatarcia numeru VIN lub innych oznaczeń, uszkodzone zamki od drzwi, monety i wyroby jubilerskie, wszelkiego rodzaju maszyny mechaniczne posiadające numery identyfikacyjne.
- Zakaz wstępu! Tych miejsc we Wrocławiu zwiedzać nie wolno
- Schrony, bunkry i fortyfikacje we Wrocławiu. Tak wyglądają w środku | ZDJĘCIA
- Powódź we Wrocławiu przyszła w lipcu 1997 roku. Tak pamiętają to mieszkańcy Kozanowa
- Śnieżka w zimowej odsłonie zachwyca. Bezmyślni turyści wprawiają w osłupienie
- Michał Koterski: Ciągnie mnie do Wrocławia, bo po części jestem wrocławianinem
- Co zrobi kierowca, by dojechać bliżej? To się nazywa determinacja. Zobaczcie sami!
