W zimie wejście na najwyższy szczyt Karkonoszy od Domu Śląskiego możliwe jest tylko łańcuchami. Droga Jubileuszowa (szlak niebieski) jest obecnie zamknięta. Brak możliwości wyboru powoduje kumulację wchodzących i schodzących piechurów na jednej trasie. A tu można zauważyć cały przekrój zachowań i ubiorów. Poczynając od pantofli, skórzanych spodni, eleganckich torebek i alkoholu w rękach, przez brak czapek, raków, rękawiczek, aż po zjazdy ze szczytu na tzw. "jabłuszkach" lub pupach powodując zagrożenie dla pozostałych turystów. Nie mówiąc już o tym, że wyślizgany śnieg nie jest najlepszym podłożem do marszu.
Na szczycie można spotkać również takich wędrowców, którzy nie mogą oprzeć się przejściu za łańcuchy na teren będący pod ochroną, a w zimie dodatkowo bardzo niebezpieczny czy na dach spodka obserwatorium. Czego nie robi się dla fantastycznego selfie.
Pomijając zachowania ludzkie, Śnieżka prezentuje się zjawiskowo w zimowej scenerii

Apelujemy! Przed wyjściem w Karkonosze zapoznajcie się z warunkami atmosferycznymi, polecanym wyposażeniem i zasadami panującymi na szlakach. Zarówno Karkonoski Park Narodowy jak i GOPR Karkonosze wielokrotnie apelują o posiadanie raczków, które w internetowych sklepach można nabyć za niespełna 40 zł, a zmieniają komfort marszu i bezpieczeństwo.
O co jeszcze warto zadbać wychodząc w góry?
Ekwipunek i dobre przygotowanie
Przed wejściem na szlak koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na co się szykować i jaki strój ubrać. Grań Karkonoszy to jedno z najbardziej wietrznych miejsc w Polsce, będące także jednym z najchłodniejszych. Ubranie powinno być nieprzemakalne, chroniące przed wiatrem, ale również na tyle lekkie, aby można było komfortowo maszerować. W górach sprawdza się metoda ubierania "na cebulę", czyli warstwowo. Dzięki temu w każdym momencie będziemy mogli regulować poziom ciepłoty.
Śnieżka w zimowej odsłonie zachwyca. Bezmyślni turyści wpraw...
Na karkonoskich szlakach w okresie zimowym jest ślisko. Wiatr robi swoje, tworząc często lodową warstwę na trasach. Odpowiednie obuwie górskie trzymające kostkę to bardzo ważna część naszego przygotowania, a i czasem one są niewystarczające. Raczki i kije powinny znaleźć się w naszym ekwipunku.
Schroniska górskie są otwarte, warto jednak w plecaku mieć jakiś prowiant i ciepłą herbatę, aby móc na szlaku dodać sobie energii.

Kondycja ważna sprawa. Zadbaj o nią przed wyjściem na szlak
Nie powinno się ruszać na górski szlak, nie dbając wcześniej choćby w minimalnym stopniu o fizyczną formę. Regularne spacery, trening siłowy czy wizyty na basenie na pewno poprawią naszą kondycję. Jeśli jednak mamy w planach ambitniejsze górskie wędrówki, powinniśmy poświęcić więcej czasu na budowanie formy. Pamiętajmy, że wobec silnych opadów śniegu i nieprzetartego szlaku, będziemy zmuszeni poświęcić o wiele więcej energii niż w sytuacji, w której szlak jest dobrze przetarty. Podobnie zresztą wobec większego oblodzenia - pracują wtedy mocniej inne partie mięśni, dochodzi do tego ponadprzeciętne skupienie.
- Pieczone karaczany i prażone larwy na talerzu? Owady są smaczne i zdrowe
- Powódź we Wrocławiu przyszła w lipcu 1997 roku. Tak pamiętają to mieszkańcy Kozanowa
- Film "Mistrz". Rozmowa z Piotrem Głowackim o roli legendarnego boksera
- Kręcił kierownicą zanim nauczył się chodzić. Oto najmłodszy kierowca rajdowy w Polsce
- Halina Frąckowiak. Co łączy wielką polską piosenkarkę z Wrocławiem?
- Malowanie trawy na Stadionie Wrocław? Niekiedy się zdarza, szczególnie zimą [ROZMOWA]
