Festiwal psiego mięsa w Chinach
Festiwal psiego mięsa to doroczne wydarzenie odbywające się w położonym na południu Chin mieście Yulin. Festiwal rozpoczyna się w dniu przesilenia letniego (21 czerwca) i trwa 10 dni.
W tym czasie w mieście odbywają się parady, podczas których psy umieszczone w skrzyniach lub metalowych klatkach są niesione do rzeźni, a następnie gotowane i jedzone przez uczestników wydarzenia.
Szacuje się, że każdego roku w ten sposób może ginąć nawet 10 000 psów.
Festiwal psiego mięsa w Yulin [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]
Organizatorzy festiwalu bronią się, że zwierzęta zabijane są w sposób humanitarny, a jedzenie psów nie różni się niczym od spożywania drobiu, wieprzowiny czy wołowiny. Z tymi twierdzeniami nie zgadzają się jednak obrońcy praw zwierząt, którzy od lat alarmują o okrutnym traktowaniu psów, a nawet ich torturowaniu czy gotowaniu żywcem, by poprawić smak mięsa. W mediach pojawiały się też informacje o tym, że niektóre ze zwierząt na festiwalu to psy skradzione właścicielom - świadczyć miały o tym zauważone na ich szyjach obroże.
Protesty ws. festiwalu
Chińscy aktywiści regularnie podejmują próby ratowania psów i kotów przeznaczonych na festiwal, od lat próbują też przekonać rząd do zmiany prawa - zakazu handlu psim mięsem i zakazu organizacji festiwalu. W 2016 r. obrońcy praw zwierząt zebrali 11 milionów podpisów pod petycją o zakazanie szokującego zwyczaju. Od tradycji odcina się też wielu chińskich celebrytów.
W 2017 r. wolontariuszom udało się ocalić ponad 1300 psów, które miały zostać przeznaczone do zjedzenia podczas festiwalu. Aktywiści zablokowali ciężarówkę wypełnioną zwierzętami, a wezwana na miejsce policja potwierdziła, że większość psów została skradziona i nie może być przeznaczona do konsumpcji. Policjanci zezwolili na wypuszczenie zwierząt. U 40 proc. uwolnionych wtedy psów wykryto choroby zakaźne.
Tak zmieniły się rasy psów. Z niektórych zwierząt ludzie zro...
Nowe prawo zakazuje jedzenia psów
Na trzy tygodnie przed tegoroczną edycją festiwalu Chiny zdecydowały się podjąć kroki w kierunku zakazania kontrowersyjnej tradycji. Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi przyjęło dyrektywę o wykreśleniu psów z listy żywego inwentarza i zakwalifikowaniu ich jako "zwierzęta towarzyszące". Nowy katalog zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich i drobiu został opublikowany 29 maja.
Zgodnie z chińskim prawem dot. hodowli zwierząt gatunki niewymienione w katalogu nie mogą być rozmnażane, hodowane, sprzedawane i transportowane w celach komercyjnych na terenie Chin. Oznacza to koniec festiwalu psiego mięsa w Yulin. Rzecznik ministerstwa zapowiedział też, że Chiny pracują nad kolejnymi przepisami dot. psów.
Zmiany w katalogu żywego inwentarza mają również związek z epidemią koronawirusa. Pod koniec 2019 r. chińskie władze tymczasowo zakazały handlu i spożywania dzikich zwierząt. Zapowiedziano już kolejne nowelizacje przepisów.
