Mikroplastik w koralowcach
Badania przeprowadzone przez japońsko-tajlandzki zespół naukowców wykorzystują nowoczesne techniki mikroskopowe, aby zbadać obecność mikroplastiku w koralowcach. Wyniki są niepokojące - mikroplastik został znaleziony we wszystkich badanych tkankach korali. Co więcej, problem zanieczyszczenia plastikiem jest szczególnie odczuwalny w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie, jak zauważa prof. Suppakarn Jandang z Uniwersytetu Kiusiu, „zanieczyszczenie plastikiem stało się poważnym problemem”.
– W sumie rocznie wyrzucanych jest prawie 10 milionów ton odpadów plastikowych, co stanowi 1/3 całkowitej ilości na świecie – mówi prof. Jandang.
Badania te rzucają światło na skomplikowaną relację między oceanami a zanieczyszczeniem plastikiem, ukazując, jak plastik może trafiać do oceanu i rozkładać się na mikroplastik.

Zidentyfikowanie i wydobycie mikroplastiku z koralowców
Prof. Jandang i jej zespół podjęli się zadania zidentyfikowania i wydobycia mikroplastiku z koralowców w pobliżu tajlandzkiej wyspy Sichang. W tym celu opracowali metodę polegającą na serii prostych kąpieli chemicznych.
– Naszym pierwszym krokiem było opracowanie metody wydobycia i identyfikacji mikroplastiku z naszych próbek koralowców. Poddaliśmy je serii prostych kąpieli chemicznych, zaprojektowanych tak, by rozłożyć każdą warstwę anatomiczną. Po rozpuszczeniu każdej kolejnej warstwy filtrowaliśmy zawartość, a następnie przechodziliśmy do warstwy następnej – wyjaśnia prof. Jandang.
Dzięki tej metodzie badacze byli w stanie zidentyfikować 174 cząsteczki mikroplastiku w 27 próbkach koralowców, co świadczy o powszechności tego problemu.
Rodzaje mikroplastiku
Badanie ujawniło, że najczęściej występującym rodzajem mikroplastiku w koralowcach jest nylon, a także poliacetylen i politereftalan etylenu (PET). To odkrycie sugeruje, że koralowce mogą działać jak „zbiornik” gromadzący oceaniczny plastik, co może tłumaczyć problem tzw. znikającego plastiku. Jednakże, jak podkreśla prof. Jandang, plastik w koralowcach może pozostać na bardzo długo. – Szkielety koralowców pozostają nienaruszone nawet po śmierci tych organizmów, więc odłożony w nich mikroplastik potencjalnie może zostać w nich zachowany na setki lat – podobnie jak komary w bursztynie – wyjaśnia.
Konieczność dalszych badań nad wpływem plastiku na rafy koralowe i globalny ekosystem jest oczywista. Prof. Atsuhiko Isobe, współautor badania, podkreśla potrzebę dokładniejszego zrozumienia tego wpływu. – Koralowce, które badaliśmy tym razem, są rozprzestrzenione na całym świecie. Aby uzyskać dokładniejszy obraz sytuacji, musimy przeprowadzić szeroko zakrojone badania na różnych gatunkach koralowców, na całym świecie. Nie znamy również wpływu mikroplastików na zdrowie koralowców i raf. Wciąż wiele pozostaje do zrobienia, jeśli chcemy dokładnie ocenić wpływ mikroplastików na ekosystem – dodaje.
Odkrycie to stanowi ważny krok w rozumieniu skali problemu zanieczyszczenia plastikiem i jego wpływu na środowisko morskie. W miarę jak świat staje w obliczu rosnącego problemu zanieczyszczenia plastikiem, badania takie jak te są kluczowe dla opracowania skutecznych strategii ochrony naszych oceanów i ich mieszkańców.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
