Koronawirus a sytuacja finansowa Polaków. Wiceminister finansów Piotr Patkowski: Konsumenci są bogatsi, bo nie mają gdzie wydawać pieniędzy

Karina Czernik
Karina Czernik
To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź, z której zasłynął wiceminister finansów Piotr Patkowski
To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź, z której zasłynął wiceminister finansów Piotr Patkowski Adam Jankowski
Wiceminister finansów Piotr Patkowski poinformował, że pomocy dla Polaków dotkniętych pandemią nie będzie - mowa tu o konsumentach. Deklaracja polityka padła podczas debaty zorganizowanej w poniedziałek, 6 listopada, przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Patkowski powiedział podczas niej, że konsumenci nie odczuli negatywnego wpływu pandemii na swoje portfele.

Pandemia sprawia, że ludzie... bogacą się? Wiceminister finansów: Konsumenci są bogatsi, bo nie mają gdzie wydawać pieniędzy

W związku z ogłoszonymi przez premiera Mateusza Morawieckiego obostrzeniami, zamknięte są siłownie i kluby fitness, działalność branży gastronomicznej została ograniczona a galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych - częściowo zawieszona.

Przedsiębiorstwa dotknięte pandemią mogą liczyć na wsparcie - rząd przygotował dla nich programy pomocowe. Zgoła inaczej przedstawia się sytuacja finansowa konsumentów: rząd nie planuje pomagać Polakom, ponieważ, jak stwierdził wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas debaty zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców - sytuacja finansowa Polaków w czasie zarazy nawet się polepszyła, jako że nie mają gdzie wydawać pieniędzy.

W momencie kiedy utrzymamy miejsca pracy, nie ma potrzeby stosowania dalszych środków dla konsumentów, bo z ich punktu widzenia nic się nie zmienia

- powiedział. Jak tłumaczył, jeśli konsumenci mają taki sam dochód jak przed pandemią, to nie potrzebują wsparcia.

Obostrzenia, lockdown, pandemia. Piotr Patkowski chwali obostrzenia i zamykanie przedsiębiorstw

Wiceminister resortu zwraca uwagę, że skoro są zamknięte restauracje, kina, siłownie, baseny, to Polacy tym samym powinni być bogatsi, ponieważ - jak sam przekonuje - nie mają gdzie wydawać zgromadzonych środków. Według Patkowskiego "bogacenie się" obywateli to zasługa wprowadzonych obostrzeń i zamykania przedsiębiorstw.

W tym momencie więc konsument ma czasami większą kwotę do dyspozycji, jeśli nie stracił pracy

- mówił Patkowski podczas debaty.

To nie pierwsza wzbudzająca kontrowersje wypowiedź Patkowskiego. Polityk zachęcał niedawno przedsiębiorców, szczególnie odczuwających skutki pandemii, by dokonali przebranżowienia. Jak wskazywał, to rozwiązanie słuszne i wpisane w poczet 10 działań antykryzysowych ogłoszonych przez rząd.

Wsparcie finansowe w czasie pandemii. Dla kogo?

- Nie będzie tarczy dla konsumentów, skupiamy się na pomocy dla firm w celu ochrony miejsc pracy - informował wiceminister resortu. Dodał, że jeśli rząd zauważy, iż kredytobiorcy nie będą w stanie spłacać rat kredytów hipotecznych, wówczas zostanie podjęta interwencja. Na wsparcie liczyć będą mogli także – dzięki między innymi postojowemu – pracownicy, których przychody zmalały.

Narodowa kwarantanna oczami internautów. Najlepsze memy o pełnym lockdownie. Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami >>>

Narodowa kwarantanna im. Jana Pawła II MEMY. Twardego lockdo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Koronawirus a sytuacja finansowa Polaków. Wiceminister finansów Piotr Patkowski: Konsumenci są bogatsi, bo nie mają gdzie wydawać pieniędzy - Gazeta Krakowska

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh

Typowy punkt widzenia budżetówki,bo tam faktycznie przelewy z wyplatami dochodzą, a wydaje się mniej.Gorzej mają Ci ,co pracują na siebie. Bo przychody ZERO ,a koszta STAŁE.

P
Politolog 59

widać jak chłopczyna ma marne pojęcie o ekonomii i nigdy w sklepie nie był.

K
Kubki

Premier to ma tych swoich ludzi najpierw Andruszkiewicz teraz on.

G
Gość

Heh, to pewnie dlatego RPP obniżyła depozytową stopę zwrotu do 0, tym samym unicestwiając rachunki oszczędnościowe. Jak ludzie się bogacą to trzeba im się dobrać do oszczędności.

G
Gość

S[wulgaryzm]syn... weź zamknij paszczę!

A
AKrak

Za komuny tez ludzie byli bogaci - byli milionerami - mieli miliony i nie mogli tez nic kupić. Czyli "komuna" jednak nie była taka zła .

E
EDZIO PEDZIO
10 listopada, 16:09, Antoni Adam:

Ale fajny jest ten gość, taki przystojniak z niego, mniaaam

( DZIWISZ) się

b
bankster

ten pisoTŁUK to niech sobie weźmie wiaderko ,łopatkę i do piaskownicy się bawić

M
Majka

Jedno słowo - SZCZYL.

A
Anna Pokora

Mówili, że to geniusz, a to jednak idiota.

Ż
Żyd

Harry Potter podruba 2.0

Z
Złodziej Podolski

Niby wiceminister finansów, a nie wie, że jak się coś dopiero kupi - to zgodnie z Polskim prawem skarbowym - dopiero się człowiek bogaci , wypełnia PCC i płaci haracz państwu ;)

p
pryncyPAŁA

..chłoptasiu..wy.."oddal sie pospiesznie' !! i nie wygaduj.. głuptasku..głupot !

G
Gość

Ja to niedługo to milionerem zostanę, nie h Pan Premier ze swoim chłopcem się zlituje

G
Gość

DObrze gada - reprezentuje przecież poziom typowego leminga PISowskiego.

Nadaje na jego falach

Wróć na i.pl Portal i.pl