Pandemia sprawia, że ludzie... bogacą się? Wiceminister finansów: Konsumenci są bogatsi, bo nie mają gdzie wydawać pieniędzy
W związku z ogłoszonymi przez premiera Mateusza Morawieckiego obostrzeniami, zamknięte są siłownie i kluby fitness, działalność branży gastronomicznej została ograniczona a galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych - częściowo zawieszona.
Przedsiębiorstwa dotknięte pandemią mogą liczyć na wsparcie - rząd przygotował dla nich programy pomocowe. Zgoła inaczej przedstawia się sytuacja finansowa konsumentów: rząd nie planuje pomagać Polakom, ponieważ, jak stwierdził wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas debaty zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców - sytuacja finansowa Polaków w czasie zarazy nawet się polepszyła, jako że nie mają gdzie wydawać pieniędzy.
W momencie kiedy utrzymamy miejsca pracy, nie ma potrzeby stosowania dalszych środków dla konsumentów, bo z ich punktu widzenia nic się nie zmienia
- powiedział. Jak tłumaczył, jeśli konsumenci mają taki sam dochód jak przed pandemią, to nie potrzebują wsparcia.
Obostrzenia, lockdown, pandemia. Piotr Patkowski chwali obostrzenia i zamykanie przedsiębiorstw
Wiceminister resortu zwraca uwagę, że skoro są zamknięte restauracje, kina, siłownie, baseny, to Polacy tym samym powinni być bogatsi, ponieważ - jak sam przekonuje - nie mają gdzie wydawać zgromadzonych środków. Według Patkowskiego "bogacenie się" obywateli to zasługa wprowadzonych obostrzeń i zamykania przedsiębiorstw.
W tym momencie więc konsument ma czasami większą kwotę do dyspozycji, jeśli nie stracił pracy
- mówił Patkowski podczas debaty.
To nie pierwsza wzbudzająca kontrowersje wypowiedź Patkowskiego. Polityk zachęcał niedawno przedsiębiorców, szczególnie odczuwających skutki pandemii, by dokonali przebranżowienia. Jak wskazywał, to rozwiązanie słuszne i wpisane w poczet 10 działań antykryzysowych ogłoszonych przez rząd.
Wsparcie finansowe w czasie pandemii. Dla kogo?
- Nie będzie tarczy dla konsumentów, skupiamy się na pomocy dla firm w celu ochrony miejsc pracy - informował wiceminister resortu. Dodał, że jeśli rząd zauważy, iż kredytobiorcy nie będą w stanie spłacać rat kredytów hipotecznych, wówczas zostanie podjęta interwencja. Na wsparcie liczyć będą mogli także – dzięki między innymi postojowemu – pracownicy, których przychody zmalały.
Narodowa kwarantanna im. Jana Pawła II MEMY. Twardego lockdo...
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
