Już 31 grudnia 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) została poinformowana o wybuchu zapalenia płuc o nieznanej przyczynie wykrytego w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach, w siódmym co do wielkości mieście w Chinach zamieszkałym przez 11 milionów mieszkańców.
Pierwsze zgłoszone zarażone osoby, z których niektóre wykazały objawy już 8 grudnia 2019 r., zostały zdiagnozowano wśród pracowników targu owoców morza i dzikich zwierząt Huanan w Wuhan. Targ ten został zamknięty 1 stycznia 2020 r.
Naukowcy ustalili, że wirus z Wuhan jest nowym koronawirusem. Dodatkowo 10 stycznia 2020 r. przy sekwencjonowaniu genów ustalono, że nowy koronawirus z Wuhana, nazwany 2019-nCoV, to betakoronawirus powiązany z wirusem z Bliskiego Wschodu tzw. zespołem wirusa oddechowego (MERS-CoV) i wirusem zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) pochodzącym z Chin.
WHO ogłosiła alarm 30 stycznia 2020 r. po spotkaniu szefostwa WHO w Genewie w Szwajcarii. To było już drugie spotkanie na szczycie w sprawie zagrożenia koronawirusem z Chin. Tym razem postanowiono wszcząć alarm.
Koronawirus 2019-nCoV w Polsce:
W środę, 4 marca 2020 r., podczas konferencji prasowej minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Do tego dnia wg. informacji MZ wykonano 584 testy, jeden wynik był dodatni.
W piątek, 6 marca 2020 r., podano, że wykryto cztery kolejne przypadki 2019-nCoV w naszym kraju. Chorych pięć osób.
W sobotę,7 marca 2020 r., została potwierdzona kolejna osoba zakażona koronawirusem w Polsce. Liczba chorych - 11.
W poniedziałek, 9 marca 2020 r., podano, że zdiagnozowano sześć kolejnych osób z 2019-nCoV. Zatem liczba chorych wzrosła do 17 osób.
We wtorek, 10 marca 2020 r., Ministerstwo Zdrowia potwierdziło cztery nowe przypadki zachorowania w Polsce. Zatem mamy już 21 osób zarażonych koronawirusem. Polski MON podał, że wśród chorych jest generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie. Wojskowy przebywał w Niemczech na naradzie wojskowej.
SARS-CoV
Pierwsze zachorowania wystąpiły w listopadzie 2002 r. w mieście Foshan w prowincji Guangdong w Chinach. Stopniowo doszło do rozprzestrzenienia choroby na inne rejony Chin, inne kraje Azji, a potem na inne kraje świata. Do lipca 2003 r. zanotowano na świecie 8439 zachorowań, z czego u 812 chorych zakończyły się one śmiercią.
MERS-CoV
Wirus zaatakował w 2012 r. Wysunięto teorię, że głównymi rezerwuarami tego wirusa były wielbłądy (izolowano go w wydzielinach dróg oddechowych, moczu, kale i mleku) i nietoperze. Terenami endemicznego występowania wirusa MERS-CoV jest Bliski Wschód. Zachorowania odnotowuje się w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Omanie, Katarze, Iranie, Bahrajnie, Jordanii, Kuwejcie, Libanie, Egipcie i Jemenie. W maju 2015 r. w Korei Południowej odnotowano 1 przypadek zawleczonego zakażenia wirusem MERS. Od maja do października 2015 r. w tym kraju odnotowano łącznie 186 zachorowań, w tym 36 przypadków śmiertelnych. Ostatni śmiertelny przypadek wystąpił 25.10.2015 r.
