Koronawirus w Polsce i na świecie – archiwalny raport minuta po minucie na żywo o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 [19.04]

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Koronawirus w Polsce i na świecie – archiwalny raport minuta po minucie na żywo o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 [19.04]
Koronawirus w Polsce i na świecie – archiwalny raport minuta po minucie na żywo o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 [19.04] Andrzej Banas / Polska Press
Raport 19 kwietnia 2020. W Polsce na koronawirusa zachorowały już 9287 osoby, 360 osób zmarło. Turcja przeskoczyła Iran w statystyce liczby potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19. Przypominamy, że zniesienie niektórych ograniczeń, na przykład otwarcie parków czy lasów, zacznie obowiązywać dopiero od poniedziałku - dzisiaj wciąż obowiązuje zakaz.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 19 kwietnia 2020

 • Zakażonych 4 886 154
  + 33 480
 • Zmarło 105 194
  + 33
 • Szczepienia 51 564 403
  + 19 509
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+5 502
 • 2. mazowieckie:+4 978
 • 3. dolnośląskie:+3 363
 • 4. pomorskie:+3 226
 • 5. małopolskie:+2 540...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

23:00

Wrocław: Może zabraknąć lekarzy i pielęgniarek. O zgłaszanie się pracowników zaapelował wojewoda Jarosław Obremski. Urząd wojewódzki przewiduje, że może zabraknąć rąk do pracy w służbie zdrowia i szykuje się na ten moment.

22:10

Jak dostać się do lekarza w czasie pandemii koronawirusa? Z inicjatywą wyszła poradnia medycyny rodzinnej w Rudzie Śląskiej, która uruchomiła poradnię... mobilną, czyli specjalny pojazd diagnostyczny, którym może odwiedzić w razie potrzeby swoich pacjentów.

22:04

Skutki epidemii koronawirusa dotknęły również Międzynarodowe Targi Poznańskie, które zapowiedziały, że do września nie odbędą się tam żadne imprezy.

21:49

Wskutek zakazu wchodzenia do lasów, który obowiązywał od dwóch tygodni, odetchnęły leśne zwierzęta. Zaczęły one zbliżać się do zabudowań ludzi, a nawet wchodzić do miast, które również opustoszały. Nasi czytelnicy nadsyłają nam zdjęcia i filmy dzikich zwierząt przychodzących na ulice. Możecie je zobaczyć pod poniższym linkiem.

21:24

Pandemia koronawirusa już przemeblowała rynek pracy. Kryzys mocno dał się we znaki specjalistom świadczącym profesjonalne usługi, a "docenia" teraz kasjerów i pracowników fizycznych. I wszystko wskazuje, że stan sprzed epidemii prędko nie wróci. Wielu pracodawców nie przetrwa, wzrośnie bezrobocie, część pracowników będzie musiała się przekwalifikować. Z drugiej strony niektóre profesje nabiorą nowego wymiaru i szacunku. Kogo będą potrzebować pracodawcy, kiedy epidemia już się skończy? Oto Top12 zawodów, na które powinno utrzymać się zapotrzebowanie także po pandemii.

21:17

Obchody 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim były w tym roku skromne. Nie było apelu pod pomnikiem Bohaterów Getta, a wieńce i kwiaty od władz państwowych i miejskich składano o różnych porach.

20:25

Według BBC, dzieci w Hiszpanii za tydzień będą mogły wychodzić z domów. Dotychczas dzieci mają taki zakaz, wprowadzony od 14 marca. Jak informuje BBC, premier Pedro Sánchez zamierza złagodzić obostrzenia, by dzieci mogły "zażyć trochę świeżego powietrza".

20:01

 • Staram się codziennie rozmawiać z przedsiębiorcami. Jesteśmy w stałym kontakcie i mam nadzieję, że wszyscy polscy przedsiębiorcy wiedzą - tak, jak i ja - jak trudną mamy sytuację, ale też czują się przez nas zaopiekowani. Czują, że rozumiemy tę sytuację, w jakiej się wspólnie znajdujemy i wiedzą, że chcemy pomóc im przejść przez ten bardzo trudny, kryzysowy okres w miarę suchą stopą. I nad tym pracuję w Ministerstwie Rozwoju z całym moim zespołem i z kolegami w rządzie przez ostatnich kilka tygodni po dwadzieścia kilka godzin dziennie - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz w programie "Gość Wydarzeń" Polsatu.

19:45

We Włoszech liczba nowych osób zakażonych koronawirusem zaczyna systematycznie spadać - informuje "The Guardian". Ostatniej doby potwierdzono 486 nowych zakażeń - o 323 mniej niż dzień wcześniej. W niedzielę zmarło we Włoszech 433 zakażonych - o 49 osób mniej niż dzień wcześniej - dodaje "The Guardian".

19:41

Już 9 stycznia Komisja Europejska po raz pierwszy ostrzegała rządy unijnych krajów o zagrożeniu płynącym ze strony koronawirusa. Wtedy większość krajów zignorowała to ostrzeżenie. Jedne przystapiły do zabezpieczania się przed epidemią wcześniej, inne później, ale wiele faktów potwierdza, że na ogół reakcje były spóźnione.

19:28

Polscy policjanci w różny sposób próbują rozładować sytuację związaną z koronawiruse, na przykład tańczą i śpiewają dla osób przebywających na kwarantannie. W mediach społecznościowych pojawił się nowy filmik, na którym dwoje policjantów wykonuje piosenkę o koronawirusie na melodię piosenki "Przez twe oczy zielone"

19:07

W ciągu ostatniej doby mniej ludzi w Nowym Jorku zmarło z powodu koronawirusa niż dzień wcześniej. Jak poinformował gubernator Andrew Cuomo, w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 507 nowojorczyków - informuje CNN. Dzień wcześniej liczba zmarłych wynosiła 540 osób - dodaje CNN.

18:59

Robert Makłowicz, kucharz, podróżnik, autor książek przeniósł swoje programy do internetu. - W telewizji można było napisać list do redakcji ale zanim dotarł do adresata, to często mijało nawet pół roku. Tutaj jest błyskawiczna reakcja - pojawia się komentarz i od razu wszystko wiemy - tłumaczy w rozmowie z "Polska Times".

18:46

W niedzielę opublikowano nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza nowe poluzowanie przepisów związanych z epidemią. Godziny zakupów dla seniorów w sklepach będą obowiązywać tylko od poniedziałku do piątku. W lasach nie ma obowiązku noszenia maseczek.

17:50

Jak informuje Art and Progress Foundation, wybitna polska pianistka, światowej sławy artystka prof. Lidia Grychtołówna zaprezentowała w niedzielę recital transmitowany live z jej warszawskiego mieszkania. Lidia Grychtołówna zagrała na fortepianie Steinway & Sons, wyprodukowanym w 1926 r., na którym na co dzień pracuje. W programie recitalu, znalazły się utwory Schumanna, Brahmsa i Liszta. Lidia Grychtołówna zadedykowała ten koncert wszystkim, którzy ratują teraz nasze życie i zdrowie oraz artystom, zwłaszcza muzykom, którzy stracili pracę w wyniku pandemii.

17:40

19 kwietnia jest najgorszym dniem pod względem przyrostu liczby nowych zakażeń na koronawirusa w Polsce. Według danych Ministerstwa Zdrowia dziś potwierdzono łącznie 545 nowych zakażeń. 15 osób zmarło. Najwięcej zakażonych przybyło w województwie śląskim - aż 170 chorych. Oto, jak rosła liczba zakażeń w Polsce od początku epidemii dzień po dniu.

17:35

205 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (56), wielkopolskiego (42), dolnośląskiego (30), śląskiego (26), łódzkiego (20), małopolskiego (8), zachodniopomorskiego (7), świętokrzyskiego (7), podkarpackiego (4), podlaskiego (3), pomorskiego (1) i opolskiego (1). Zmarło kolejnych 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 63-M Kraków, 76-M Racibórz, 88-M i 81-K Tychy, 87-M Poznań, 85-M Jarosław, 53-M i 79-K Koszalin, 98-M Pruszków oraz 82-K Kędzierzyn-Koźle. Wszyscy mieli choroby współistniejące - podało Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych koronawirusem: 9287/360 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:30

Boeing ponownie uruchomi swoją linię produkcyjną samolotów po raz pierwszy od miesiąca - informuje CNN. Stacja dodaje jednak, że nie wiadomo, czy klienci, którzy zamówili samoloty, zechcą je teraz odbierać.

16:53

Policyjny śmigłowiec Black Hawk pomógł w ratowaniu życia pielęgniarki, zakażonej koronawirusem.

16:40

W ciągu ostatnich 24 godzin w Portugalii odnotnowano 27 przypadków śmiertelnych, spowodowanych koronawirusem. Łączna liczba ofiar COVID-19 w tym kraju wynosi 714.

16:25

Ministerstwo Rodziny przypomina o wchodzącym jutro w życie pierwszym etapie znoszenia obostrzeń w Polsce.

16:11

"Jeśli minister Szumowski mówi, że mamy możliwość zrobienia 20 tys. testów w ciągu doby, a kadeci ze szkoły pożarnictwa czekają pięć dni na wynik, to coś jest nie tak. Jestem członkiem Zjednoczonej Prawicy, gdzie dużo się mówi o silnym państwie, ale tutaj państwo okazało całą swoją słabość" - powiedział były szef NFZ Andrzej Sośnierz w rozmowie z DoRzeczy.pl.

16:00

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że rolnicy nie muszą zasłaniać twarzy, podczas wykonywania prac gospodarskich.

15:47

Arkadiusz Milik zostanie napastnikiem Juventusu, bo obecny snajper tego klubu boi się wrócić do Włoch? Takie doniesienia publikują dzisiejsze włoskie gazety.

15:20

W ciągu ostatnich 24 godzin w Szwajcarii odnotowano 24 przypadki śmietelne, spowodowane koronawirusem. W sumie w tym kraju z powodu zakażenia wirusem COVID-19 zmarło już 1135 osób.

15:07

"Rekordowe 340 przypadków zarażenia rano to jasny dowód że wbrew propagandzie rządu sytuacja jest coraz poważniejsza. Dlatego właśnie powszechne testy są niezbędne. Tylko to pozwoli wskazać i odizolować osoby zarażone, a to jedyny sposób walki z epidemią. To jasne jak słońce" - twierdzi Marcin Kierwiński z PO.

14:59

Robert Lewandowski zachęca do wzięcia udziału w akcji Piłka w Domu.

14:45

Przypominamy - od jutra rząd "poluzuje" część obostrzeń. Szczegóły można przeczytać W TYM MIEJSCU.

14:24

11,5% wszystkich zakażonych koronawirusem w Polsce wyzdrowiało z Covid-19. Zgony spowodowane Covid-19 stanowią odpowiednio 3,9% w odniesieniu do wszystkich zakażonych.

14:12

W czwartek UEFA ma przedstawić ostateczny plan na dokończenie rozgrywek europejskich pucharów.Finał Ligi Mistrzów ma odbyć się 29 sierpnia w Stambule, a mecz o triumf w Lidze Europy trzy dni wcześniej w Gdańsku – tak zakłada najnowszy plan UEFA - podaje Onet.

13:59

W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce ponad 11,2 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia.

13:34

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przypomina o zasłanianiu ust i nosa, jeśli wychodzimy z domu.

13:21

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii z powodu koronawirusa zmarło 410 osób. W sumie liczba ofiar COVID-19 w tym kraju wynosi w tej chwili 20 453.

13:09

"Będę proponował w poniedziałek bardzo kompleksowe rozwiązanie, które dotyczy również formuły wyborów. Będę prowadził konsultacje, bo wiem doskonale, że Polacy bardzo boją się tego, by z tego prawa wyborczego nie zrobiła się kpina wyborcza" - zapowiedział przewodniczący PO Borys Budka w TVN24.

12:57

Kolejna misja zagraniczna Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM – tym razem wesprze lekarzy w Kirgistanie w walce z koronawirusem.

12:48

Seniorzy oraz osoby z podwyższonym ryzykiem zarażenia powinny zadbać o odpowiedni dystans - przypomina Ministerstwo Rodziny.

12:37

O godz. 12 w Warszawie zawyły syreny alarmowe. Stolica uczciła pamięć o 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku, z powodu zagrożenia epidemicznego, uroczystości mają charakter symboliczny.

12:20

"Ze względu na epidemię koronawirusa obchody 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck odbędą się w niedzielę w formie transmisji internetowej" - informuje Onet.

12:10

11:57

"Logistycznie nie da się zorganizować wyborów korespondencyjnych dla 30 mln Polaków. Demokratyczne standardy nie zostaną dochowane" - powiedział Donald Tusk dla "Der Spiegel".

11:45

SOR szpitala powiatowego w Drawsku Pomorskim wyłączony z użytkowania. Koronawirusa wykryto u jednego z lekarzy. Oddział wznowi działalność po dezynfekcji i przesunięciu personelu - informuje RMF FM.

11:37

W ciągu ostatniej doby w Rosji wykryto aż 6060 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wirusa wynosi w tym kraju 361.

11:27

Według sondażu Estymator dla DoRzeczy.pl, zdecydowana większość Polaków pozytywnie ocenia decyzję rządu o złagodzeniu części obostrzeń.

11:18

"W innych krajach znaleziono sposób na testowanie dużej ilości medyków - próbki od 10 osób bada się jednym testem. Jeśli wynik jest ujemny - znaczy wszyscy zdrowi. Jeśli dodatni - wtedy dopiero bada się każdego z tej 10-tki aby wykryć kto jest zakażony. Prosty sposób, dużo przebadanych" - pisze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

11:05

"1214 podchorążych z wojskowych uczelni wspiera działania WOT podczas walki z koronawirusem. Podchorążowie m. in. dystrybuują żywność, pomagają w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych, oddają krew, wspierają DPS-y i opiekę medyczną" - informuje minister Mariusz Błaszczak.

10:50

Gwałtownie rośnie liczba zachorowań w Rosji - w ciągu ostatnich 24 godzin zdiagnozowano nowych 6060 przypadków. Dzień wcześniej zarejestrowano 4785 przypadków. Według oficjalnych statystyk rządowych, z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 313 obywateli Rosji.

10:40

Alert RCB przypomina, że od jutra zostaną otwarte parki i lasy, a więcej osób będzie mogło przebywać w sklepach. Rząd przypomina jednak o podstawach "nowej normalności", na które składają się:

 • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
 • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
 • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
 • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
 • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Zobacz, co dokładnie będzie wolno od 20 kwietnia i jakie będą kolejne etapy odmrażania gospodarki.

10:30

Coraz więcej dużych firm ogłasza wznowienie produkcji. 27 kwietnia rozpoczną produkcję zakłady Volkswagena w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego wznawia produkcję w swoich łódzkich fabrykach w poniedziałek 20.04. Do wznowienia produkcji przymierzają się także zakłady Opla w Gliwicach i Tychach.

10:10

Ministerstwo Zdrowia informuje, że zdiagnozowano już 9082 przypadki koronawirusa w Polsce. Zmarło w sumie 350 osób.

9:55

Stan Floryda poluzował obostrzenia dotyczące niektórych plaż, które mają być obecnie otwarte przez kilka godzin dziennie. Jak donoszą amerykańskie media, plaże zapełniły się niedługo po poluzowaniu prawa. W tym samym dniu zanotowano 1413 nowych przypadków na terenie stanu.

9:40

Obchodzimy dzisiaj 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Po raz ósmy organizowana jest z tej okazji "Akcja Żonkile" - w tym roku przeniesiona do mediów społecznościowych.

9:25

Według nowego raportu Ministerstwa Zdrowia, prawie 2,5 tysiąca Polaków jest hospitalizowanych z powodu koronawirusa.

9:15

Od czwartku obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Przypominamy o najczęstszych błędach w ich użyciu.

8:50

Wciąż obowiązują ograniczenia dotyczące udziału w uroczystościach religijnych. Zachęcamy do uczestnictwa w transmisjach Mszy świętej online, m.in. z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze.

Przejdź tutaj, aby obejrzeć liturgię na żywo.

8:40

Mariusz Błaszczak dla TVP Info: "Wojsko skoncentrowane jest dziś głównie na wspieraniu osób potrzebujących pomocy w domach pomocy społecznej - to sprawa pierwszej wagi. Żołnierze WOT wspierają 39 DPS-ów. "

8:30

W serwisach społecznościowych można obejrzeć całość zapisu koncertu charytatywnego "One World: Together At Home", którego celem była zbiórka funduszy na walkę z epidemią koronawirusa. Inicjatorem wydarzenia była Lady Gaga, ze swoich domów wystąpili m.in. Alanis Morissette, Andrea Bocelli, Billie Eilish, Lizzo, Celine Dion, Chris Martin, Taylor Swift, Jennifer Lopez oraz Elton John. Wydarzenie trwało ponad 8 godzin, zebrano podczas niego 128 mln dolarów.

8:10

Igrzyska Olimpijskie w Tokio, zaplanowane obecnie na rok 2021, zostaną prawdopodobnie ponownie przesunięte. Ekspert WHO Brian McCloskey, podkreśla, że zorganizowanie ich w ustalonym wcześniej terminie jest mało prawodopodobne, nawet uwzględniając wprowadzenie ewentualnej szczepionki.

7:55

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zmarło 1891 osób zarażonych koronawirusem. Do tej pory zanotowano 38,6 tys. zgonów z tego powodu - najwięcej ze wszystkich krajów na świecie. Prezydent Donald Trump wyraża jednak wątpliwość, czy faktycznie to w USA odnotowano najwięcej przypadków śmiertelnych, otwarcie sugerując, że niechlubnym liderem rankingu są jednak Chiny, które z premedytacją zaniżają oficjalne statystyki.

7:35

Rząd australijski, ustami minister zdrowia Marise Payne, wzywa do podjęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie zastosowanych przez WHO metod walki z pandemią w początkowej jej fazie. Australijczycy przychylają sie do opinii Donalda Trumpa, że organizacja zbagatelizowała powagę sytuacji, gdy epicentrum choroby miało miejsce w Chinach. Krajowe ministerstwo zdrowia podkreśla, że sukcesy w walce z pandemią osiągnięto świadomie idąc pod prąd zaleceniom WHO.

7:18

Zmniejsza się liczba zachorowań na koronawirusa w Niemczech, podaje Instytut Roberta Kocha. W ciągu ostatniej doby zachorowało 2458 osób. Nie wiadomo jeszcze, czy jest to trwała zmiana trendu. W sobotę odnotowano 3609 nowych przypadków, w sumie zarażonych jest prawie 140 tys. osób.

7:10

Trwają obchody Wielkiej Nocy w obrządkach wschodnich. Świętują m.in. wyznawcy prawosławia. Ceremonie w polskich cerkwiach odbędą się bez wiernych. Świątynie pozostaną zamknięte w większości krajów - w Grecji, Cyprze, Północnej Macedonii. W Bułgarii liturgie odywają się przy udziale wiernych, ale z zastosowaniem środków ostrożności. Na terenie Federacji Rosyjskiej decyzję o zamykaniu świątyń pozostawiono biskupom diecezjalnym.

6:50

Czy oprócz koronawirusa grozi nam radioaktywna chmura dymu znad Czarnobyla? Eksperci uspokajają - sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie.

6:35

Podczas swojego codziennego wystąpienia prasowego, prezydent Donald Trump ostrzegł, że jeżeli rząd w Pekinie ponosi odpowiedzialność za świadome rozprzestrzenienie się epidemii, to wobec Chin zostaną za to wyciągnięte w przyszłości konsekwencje. Liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 739 tys.

6:20

Przypominamy, że zniesienie niektórych ograniczeń, w tym otwarcie parków czy lasów, zacznie obowiązywać dopiero od poniedziałku. Dzisiaj obowiązuje jeszcze zakaz odwiedzania terenów zielonych. Bezpiecznie i bez obawy o mandat możemy wychodzić do własnego ogrodu.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 18 kwietnia 2020

22:50

Każdego dnia kierowcy z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej dostarczają szpitalom i instytucjom środki ochrony osobistej i te odkażające, niezbędne do walki z epidemią koronawirusa. Transporty środków medycznych, ochrona południowej granicy oraz wsparcie Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, to tylko niektóre zadania żołnierzy z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w walce z pandemią koronawirusa.

22:45

Opolska firma stworzyła mobilny gabinet lekarski, który mógłby być wykorzystywany w walce z koronawirusem do pobierania badań w terenie. W pojeździe utworzono także bezkontaktową kabinę, która byłaby przeznaczona do pobierania próbek. Więcej o mobilnym gabinecie lekarskim - tutaj.

22:35

W amerykańskim stanie Illinois, do którego Polska ma wysłać wojskową misję medyczną - zgodnie z zapowiedzią prezydenta Andrzeja Dudy podczas rozmowy z Donaldem Trumpem - wzrost zakażeń koronawirusem spowalnia - podaje CNN, powołując się na dyrektora departamentu zdrowia tego stanu Ngoziego Ezike. Dotychczas w stanie Illinois odnotowano 29 160 pozytywnych przypadków zakażeń koronawirusem i 1 259 zgonów - dodaje CNN.

22:20

W regionie Bliskiego Wschodu Turcja przeskoczyła Iran w statystyce liczby potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19 - informuje CNN. W Turcji potwierdzono już 82 329 przypadków zachorowań. Według najnowszych danych tureckiego ministerstwa zdrowia w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono ogółem 3783 przypadków, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem, w którym dzienne wyniki dodatnie oscylowały wokół 4000 - informuje CNN.

22:16

Pracownicy zakładów pogrzebowych skarżą się na brak odpowiednich przepisów, które zapewniałyby im pełną ochronę przed możliwością zakażenia się koronawirusem. Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, w przepisach brakuje np. obowiązku wydzielenia śluz bądź innych pomieszczeń w szpitalach i prosektoriach, umożliwiających przebranie się pracowników zakładów pogrzebowych i pozbycie się zabrudzonych lub zużytych jednorazowych kombinezonów ochronnych i innych środków ochronny osobistej. Przedsiębiorcy pogrzebowi nie otrzymali też żadnych procedur dotyczących odbioru osób zmarłych z domów objętych kwarantanną. Rzecznik zwrócił się do Jarosława Pinkasa, głównego inspektora sanitarnego, aby rozważył wystąpienie do Ministra Zdrowia w celu doprecyzowania przepisów rozporządzenia z 2 kwietnia 2020 r.

21:58

Niedopasowany rozmiar, otwory po bokach, złe zakładanie maseczek - to niektóre błędy, jakie popełniamy nosząc maseczki. Od czwartku obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Przypominamy, jakich błędów przy noszeniu maseczek należy się wystrzegać.

21:50

Przypominamy, że zniesienie niektórych ograniczeń, na przykład otwarcie parków czy lasów, zacznie obowiązywać dopiero od poniedziałku. W niedzielę jeszcze obowiązują zakazy. Oto krótki poradnik, przypominający, na jakich zasadach można w niedzielę wyjść z domu i co się zmieni od poniedziałku.

21:45

Oddział laboratoriów Diagnostyka uruchomił w Krakowie mobilny punkt drive-thru, gdzie będzie można wykonać test na koronawirusa bez wychodzenia z auta. Specjalny namiot stanął już przy Tauron Arenie. Z badania będzie można skorzystać od poniedziałku 20 kwietnia. Centra typu drive-through, polegają na tym, że osoba podejrzewająca u siebie infekcję koronawirusem wjeżdża samochodem do specjalnego namiotu, a następnie pracownik laboratorium przez otwarte okno pobiera od niej wymazy. Do punktu można też przyjść pieszo. Pracownicy medyczni mogą ywkonywać te testy za darmo. Pozostałe chętne osoby muszą zapłacić 584 zł.

21:40

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział w sobotę, że poprosi Parlament o przedłużenie po raz trzeci 15-dniowego zakazu poruszania się dla mieszkańców, z wyjątkiem niezbędnych potrzeb - informuje "The Guardian". Ograniczenia mają zostać przedłużone do 15 maja. Hiszpania jest krajem dotkliwie dotkniętym przez epidemię koronawirusa. Liczba zmarłych z powodu zakażenia przekroczyła tam 20 tysięcy.

21:30

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie wzrosła do 158202. Potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 jest już 2 mln 297 tys. 712 - informuje John Hopkins University. Najwięcej zgonów odnotowano w USA - 37659, we Włoszech - 23227, Hiszpanii - 20043, Francji - 19323, Wielkiej Brytanii - 15497.

Tutaj pełne statystyki

21:10

W internecie, za pośrednictwem kanałów Twitter, Facebook czy Amazon Prime, można oglądać koncert gwiazd muzyki pop, które śpiewają dla pracowników służby zdrowia walczących z koronawirusem. Koncert organizuje ruch Global Citizen.

20:40

Kościół na cmentarzu w Bergamo w Lombardii, który służył za kostnicę w czasie szczytu zachorowań i zgonów na koronawirusa, już nie mieści trumien. Burmistrz miasta Giorgi Gori zamieścił na Twitterze zdjęcie wnętrza kościoła. W miejscu, gdzie niedawno stały trumny, dziś leżą kwiaty. Ponad połowa wszystkich ponad 23 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech pochodziła z Lombardii - przypomina "Guardian"

20:08

Zanieczyszczenie powietrza na świecie szkodliwymi gazami i pyłami jest najniższe od wielu lat - informuje Reuters. Z powodu koronawirusa zamknięto wiele fabryk w Azji, zwłaszcza w Chinach i Indiach, a także w USA czy północnych Włoszech. W krajach tych notuje się najniższe od ponad pięciu lat poziomy zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu, tlenkiem węgla, dwutlenkiem siarki czy też pyłami PM2. Jest to spowodowane zamrożeniem gospodarki i zamknięciem firm produkcyjnych.

19:40

Brytyjska gazeta "The Sunday Times" oskarża władze tego kraju, w tym premiera Borisa Johnsona o opóźnione o pięć tygodni działania zapobiegawcze przeciwko koronawirusowi. Gazeta pisze w najnowszym wydaniu, że Boris Johnson opuścił pięć posiedzeń gabinetu Cobra - zbierającego się w wypadkach szczególnych zagrożeń dla kraju. Już na pierwszym posiedzeniu 24 stycznia - na którym Johnsona nie było - informowano o wydostaniu się śmiercionośnego wirusa z Chin do innych krajów, a także porównywano potencjał zarażania wirusa do słynnej grypy hiszpanki z 1918 roku, która zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi. Dopiero 2 marca, po upływie pięciu tygodni, Johnson wziął udział w posiedzeniu gabinetu Cobra, ale wtedy było już niemal na pewnoza późno - pisze "Sunday Times". - Wirus przedostał się na nasze lotniska, nasze pociągi, do naszych miejsc pracy i domów. Wielka Brytania była na dobrej drodze do jednej z najgorszych infekcji, najbardziej śmiercionośnym wirusem, jaki pojawił się na świecie od ponad wieku - dodaje "The Sunday Times".

19:13

540 osób zmarło w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa w Nowym Jorku. To najniższa dzienna liczba zgonów w tej metropolii od początku kwietnia - informuje "The Guardian".

19:02

Archidiecezja katowicka przypomina wiernym, jak należy uczestniczyć w liturgii podczas obowiązywania nakazu noszenia maseczek.

18:40

Pół godziny trwała w sobotę telefoniczna rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak powiedział Krzysztof Szczerski, szef kancelarii prezydenta RP, rozmowa dotyczyła współpracy dwustronnej w kwestii zwalczania koronawirusa, zaangażowaniu NATO w walkę z epidemią oraz współpracy gospodarczej w zwalczaniu ekonomicznych konsekwencji epidemii. Andrzej Duda zapowiedział wysłanie polskiej misji medycznej do Chicago.

18:32

 • Polski nie stać na zmarnowanie kolejnych pięciu lat - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w opublikowanym w sobotę wystąpieniu. Zapowiedział w nim swój start w wyborach prezydenckich.

17:48

Ministerstwo Zdrowia informuje o 179 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Nowe zakażenia dotyczą województw: mazowieckiego (53), łódzkiego (33), małopolskiego (23), śląskiego (19), dolnośląskiego (13), zachodniopomorskiego (12), świętokrzyskiego (9), podkarpackiego (4), podlaskiego (4), opolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), lubelskiego (1), pomorskiego (1). Ministerstwo informuje o śmierci kolejnych 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 59-M Grudziądz, 84-K, 81-K, 59-M, 89-K i 74-K Warszawa, 83-K Radom, 89-K Zwoleń, 85-K Tychy. Większość osób miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 8742/347 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:45

Władze Korei Północnej oficjalnie nie przyznają, że w kraju są przypadki zachorowań na koronawirusa. Jednak w obowiązkowych odczytach prowadzonych w kraju dla mieszkańców informuje się, że już pod koniec marca potwierdzono w kraju przypadki zakażenia koronawirusem - podało Radio Wolna Azja. Nie wiadomo ile jest przypadków zakażeń, jednak radio informuje o pospiesznych kremacjach pacjentów w mieście Czongdżin, w prowincji Hamgyong, którzy mieli symptomy chorób układu odeechowego. Wbrew zwyczajowi ciał nie wydawano rodzinom, tylko kremowano.

17:23

Na przymusowe urlopy wysłano 713 pracowników dwóch posiadłości Donalda Trumpa na Florydzie - donosi CNN. 560 pracowników urlopowano w Trump National Doral Miami a 153 w klubie Mar-A-Lago. Zarządcy posiadłości informują, że na przymusowe urlopy wysłano pracowników, którzy nie są niezbędni do utrzymania posiadłości.

17:15

Ceremonia ognia w Jerozolimie w Wielką Sobotę obrządku prawosławnego była skromna z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem. Święty ogień trafił jednak do polskiej wspólnoty prawosławnej. Relację fotograficzną z tego wydarzenia zamieścił na Twitterze ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski.

16:58

"Polski nie stać na zmarnowanie kolejnych pięciu lat. Dlatego dziś jasno deklaruję: wezmę udział w wyborach prezydenckich. Polski nie wolno oddać walkowerem tym, którzy interes partyjny mają ponad zdrowiem, bezpieczeństwem i pomyślnością Polaków" - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz

16:43

Ponad 20 tys. litrów płynu do dezynfekcji przekazanego Hiszpanii przez Polskę gotowych do użycia.

16:21

"Trwa rozmowa telefoniczna Prezydentów Polski i USA dotycząca współpracy w dobie pandemii koronawirusa. Po zakończeniu zostanie wydany komunikat prasowy" - poinformował Krzysztof Szczerski.

16:18

"Instytucje kultury nie pracują. Premier Gliński zadeklarował 4 mld zł wsparcia, ale to wirtualna kwota. Gdzie są te pieniądze, na co zostaną przeznaczone i kiedy? Ludzie kultury potrzebują pomocy tu i teraz, a nie pustych deklaracji i obietnic pomocy za wiele miesięcy" - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

16:04

Przez najbliższe pięć lat kluby pierwszej i drugiej ligi meksykańskiej nie spadną do niższej, ani nie awansują do wyższej klasy rozgrywkowej. Ta decyzja to efekt umowy pomiędzy właścicielami klubów.

15:57

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarło 888 osób. W sumie liczba ofiar COVID-19 wynosi tam 15464.

15:43

"Najważniejsze jest, żeby Polacy chcieliby iść na te wybory i nie ryzykowali swojego życia. Ja z wyborów nie zrezygnowałam i każdy, kto mówi czy takie słowa sugeruje, to mówi po prostu nieprawdę" - powiedziała w sobotę Małgorzata Kidawa-Błońska.

15:35

Kolejnych 888 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 15 464

15:22

15:09

"Premier Mateusz Morawiecki, minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, Ministerstwo Zdrowia, ESA i PZPN walczą i chcą powrotu piłki. Ciekawi mnie postawa klubów, bo już widzę różne, drobne ruchy, obym się mylił" - pisze prezes PZPN Zbigniew Boniek.

14:57

Królowa Elżbieta II podjęła decyzję o odwołaniu tradycyjnego salutu armatniego z okazji jej 94. urodzin, które wypadają we wtorek. Urodziny nie będą celebrowane w żaden sposób - poinformował w sobotę Pałac Buckingham.

14:50

Poinformowano właśnie o 142 nowych przypadkach śmiertelnych, spowodowanych przez koronawirusa w Holandii.

14:36

Ministerstwo Zdrowia przypomina, co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie objawy koronawirusa.

14:20

W Nowym Jorku zmarło 45 odźwiernych i dozorców - zwraca uwagę poseł KO Michał Szczerba.

14:07

"W związku z niezrozumiałą decyzją dyrektora 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku o nieprzyjęciu pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o natychmiastowym odwołaniu kmdr Dariusza Juszczaka z zajmowanego stanowiska" - czytamy w oświadczeniu MON.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl