- Co z tego, że będziemy mieli sprzęt, skoro nie będzie miał go kto obsłużyć - mówił już przed kilkoma dniami profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu. To pod jego okiem leczone są osoby zakażone koronawirusem we Wrocławiu.
Problem z personelem w szpitalach pojawia się nie tylko dlatego, że chorych przybywa. Coraz mniej jest też lekarzy i pielęgniarek zdolnych do pracy, bo sami masowo zakażają się koronawirusem. Szpital przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu wstrzymano przyjęcia na oddziały zabiegowe, bo anestezjolodzy są objęci kwarantanną. Szpital jednoimienny w Bolesławcu przestał przyjmować zakażonych koronawirusem, bo skończyły się dla nich miejsca - były na oddziale chirurgii, ale ten musiał zostać zamknięty po tym jak na kwarantannę trzeba było odesłać cały personel - aż 13 osób jest tam zarażonych koronawirusem. W Oleśnicy zamknięto wszystkie szpitalne oddziały oprócz ginekologiczno-położniczego po tym, jak pacjentów badał w izbie przyjęć lekarz zakażonych koronawirusem.
Urzędnicy wojewody twierdzą, że na razie w szpitalach jest odpowiednia liczba personelu. - Sytuacja jest jednak dynamiczna, mamy stan epidemii i musimy zabezpieczać się na różne sytuacje, wiedząc, że w przypadku zakażenia lub podejrzenia zakażenia jednej osoby dochodzi czasem do wyłączenia z pracy nawet kilkudziesięciu pracowników medycznych. Chcemy mieć rezerwy kadrowe i zabezpieczać placówki medyczne oraz pacjentów na takie sytuacje – tłumaczy Aleksandra Osman, rzeczniczka wojewody. Stąd apel Jarosława Obremskiego, by lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci gotowi pracować z zakażonymi osobami zgłaszali się do urzędu.
Wojewoda czeka na zgłoszenia do końca dnia w poniedziałek, 20 kwietnia. Co zrobi Jarosław Obremski, gdy chętnych nie będzie? Czy tak, jak to miało już miejsce w niektórych województwach, przymusowo skieruje wybranych lekarzy i pielęgniarki do pracy w szpitalach zakaźnych i izolatoriach? Urząd wojewódzki nie odpowiedział nam na to pytanie.
Przeczytaj koniecznie
- Rząd znosi pierwsze zakazy w Polsce [ETAPY]
- List z kwarantanny, czyli zderzenie pacjenta ze szpitalem
- Rząd otworzy sklepy i parki. Znamy szczegóły
- Wrocławski "pacjent zero" ofiarą urzędniczego bałaganu
- 24 osoby z koronawirusem w domu opieki pod Wrocławiem
- Koronawirus w Caritasie. Zmarła podopieczna, 29 zakażonych
Nie przegap tych informacji
- Świetny "balkonowy koncert" na wrocławskim osiedlu
- GIS: Bardzo wysoki wskaźnik zachorowań na Dolnym Śląsku
- 24 osoby z koronawirusem w domu opieki pod Wrocławiem
- Koronawirus w Caritasie. Zmarła podopieczna, 29 zakażonych
- Wrócił ze szpitala, ma koronawirusa. 130 osób w kwarantannie
- Wrocław: Koronawirus na komisariacie. Chory policjant
