Koronawirus w Polsce i na świecie. Raport na żywo minuta po minucie [1.05.2020]

TK
Korowirus w Polsce i na świecie. Raport z 1 maja 2020 r.
Korowirus w Polsce i na świecie. Raport z 1 maja 2020 r. Piotr Krzyżanowski
Raport minuta po minucie, 1 maja 2020. Do 13 105 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. 651 osób zmarło z powodu COVID-19. Rozpoczęła się majówka, która w tym roku przebiegnie z licznymi ograniczeniami. Po weekendzie, 4 maja rozpocznie się drugi etap "odmrażania gospodarki". Otwarte zostaną m.in. galerie handlowe. Dwa dni później żłobki i przedszkola znów będą mogły przyjmować dzieci.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 1 maja 2020

 • Zakażonych 4 886 154
  + 33 480
 • Zmarło 105 194
  + 33
 • Szczepienia 51 564 403
  + 19 509
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+5 502
 • 2. mazowieckie:+4 978
 • 3. dolnośląskie:+3 363
 • 4. pomorskie:+3 226
 • 5. małopolskie:+2 540...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

21:03

Zwierzęta w ogrodach zoologicznych na całym świecie czują się samotne bez odwiedzających - pisze BBC. Zoo w wielu miastach zostały zamknięte w związku z epidemią. Wbrew pozorom zwierzęta nie są zadowolone z powodu braku ludzi w ich otoczeniu.

20:30

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie przekroczyła 140 tys. - informuje agencja AFP.

20:09

Dopiero we wrześniu zostaną otwarte szkoły i uczelnie w Irlandii - poinformował premier Leo Varadkar.

19:49

Premier Irlandii zapowiedział przedłużenie do 18 maja obowiązywania ograniczeń związanych z koronawirusem.

19:29

Z powodu koronawirusa słynna wrocławska impreza - bicie Gitarowego Rekordu Świata - miała w tym roku nietypowy przebieg. Inaczej niż zwykle, bo we własnych domach, w oknach i na balkonach legendarne “Hey Joe” zagrało na gitarach w piątek online 7998 osób. W historii Gitarowego Rekordu Guinnessa tegoroczna edycja zaznaczona będzie jako „specjalna edycja online”.

19:10

Spacer poparcia dla prezydenta Bielska-Białej, który nie udostępnił danych osobowych mieszkańców Poczcie Polskiej, odbył się na bielskim placu Ratuszowym. Uczestnicy spaceru wrzucali do skrzynki ustawionej przed Ratuszem oświadczenia, w których nie zgadzali się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez pocztę.

18:49

Pracownik firmy szykującej pakiety na wybory prezydenckie jest zakażony koronawirusem. Zakażenie SARS-CoV-2 u pracownika magazynu EDC Expert potwierdzono we wtorek 28 kwietnia. Do piątku 1 maja łącznie już 27 osób sanepid skierował na kwarantannę - to pracownicy, którzy pracowali na tej samej zmianie razem z zakażonym kolegą oraz ich rodziny.

18:20

Władze Premier League starają się doprowadzić do dokończenia sezonu ligi angielskiej. Według byłej lekarki Chelsea Evy Carneiro może być to jednak bardzo ryzykowne. Jeden przypadek koronawirusa w klubie może narazić dziesiątki osób.

17:58

The Rolling Stones w odpowiedzi na pandemię koronawirusa proponuje swoim fanom niezwykły projekt. Słynny zespół zaprasza na serię transmisji występów zespołu. Koncerty The Rolling Stones będzie można obejrzeć na Youtube.

17:40

Indie przedłużają restrykcje do 18 maja - informuje BBC. Ograniczania związane z epidemią koronawirusa zaczęły się 24 marca, miały zakończyć się 4 maja.

17:20

Najskuteczniejszym elementem mogącym powstrzymać rozwój pandemii są testy. O ich powszechne przeprowadzanie apeluje Światowa Organizacja Zdrowia, a poszczególne państwa w różny sposób te zalecenie wprowadzają. Niestety, Polska nadal opiera się ogólnoświatowemu trendowi. Na początku kwietnia minister Łukasz Szumowski przekonywał, że Polska może wykonywać ponad 20 tysięcy testów na dobę. Takiej liczby nigdy jednak nie osiągnięto – dobowa średnia do dzisiaj jest średnio dwa razy niższa. Przeczytaj nasz raport nt. testów w Polsce.

16:50

Mimo trwającej epidemii w Poznaniu odbył się protest społeczny. W południe na placu Wolności zgromadziła się spora grupa osób. Uczestnicy manifestowali swoje niezadowolenie z działań polskiego rządu. Wykrzykiwali hasła "konstytucja" i "wolne wybory". Na transparentach pojawiło się również hasło "karty wyborcze do spamu".

15:55

Widzę grupy młodzieży gwiżdżące na przepisy, grające na boisku. Oni najprawdopodobniej nie zachorują. Ale mogą przejść koronawirusa bezobjawowo i zarazić swoich rodziców i dziadków. A dla nich to może być śmiertelne - ostrzega w rozmowie z serwisem GazetaWroclawska.pl profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. ZOBACZ całą rozmowę.

15:49

Ostatniej doby policjanci w Polsce skontrolowali ponad 78 tys. osób poddanych domowej kwarantannie. W około 200 przypadkach stwierdzono uchybienia - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji.

15:10

2 maja na Jasnej Górze będzie obradować Rada Stała Episkopatu Polski. Wśród tematów spotkania będzie sytuacja duszpasterska Kościoła w czasie epidemii, a także propozycje działań pomocowych.

14:41

Tanie linie lotnicze Ryanair zwolnią trzy tysiące osób. Pozostałym pracownikom zostaną obniżone pensje o 20 procent. To kolejne linie, które ogłosiły redukcję zatrudnienia - informuje businessinsider.com.pl.

14:24

Województwa łódzkie, opolskie i kujawsko-pomorskie są w czołówce rozpatrywania pożyczek dla mikroprzedsiębiorów z tarczy antykryzysowej.

14:20

Pracownik firmy, która na zlecenie Poczty Polskiej zajmuje się kompletowaniem tzw. pakietów wyborczych, jest zakażony koronawirusem - dowiedział się tvn24.pl.

14:17

Na stronie pacjent.gov.pl można zweryfikować objawy koronawirusa.

14:14

W weekend majowy Ministerstwo Zdrowia podaje informacje dotyczące liczby zakażonych i zmarłych tylko raz dziennie.

13:53

W piątek odbyła się wideokonferencja ministra Mariusza Błaszczaka z komendantami wojskowych szpitali.

13:30

Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas kontroli mogą wprowadzać do bazy danych informacje o osobach kierowanych na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

13:27

W sumie wyzdrowiało już blisko 3,5 tys. zakażonych.

13:20

W ciągu doby wykonano ponad 16,6 tys. testów na COVID-19.

13:16

Dotychczas w Polsce zachorowało 13 105 osób. 651 z nich zmarło.

13:02

228 nowych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (141), łódzkiego (18), dolnośląskiego (17), małopolskiego (16), podkarpackiego (8), kujawsko-pomorskiego (6), pomorskiego (6), lubelskiego (5), zachodniopomorskiego (5), opolskiego (4), wielkopolskiego (2). Zmarło siedmiu pacjentów: 89-letni mężczyzna ze Zgierza, 63-letni mężczyzna i 62-letni mężczyzna z Łodzi, 85-letni mężczyzna z Gliwic, 55-letni mężczyzna z Rybnika, 86-letni mężczyzna z Gdańska oraz 76-letnia kobieta z Łomży.

12:40

W rękawiczkach, maseczkach, bez przebieralni w sklepach – tak od poniedziałku będą wyglądały zakupy w sklepach odzieżowych w galeriach handlowych. W centrach będzie mogła przebywać tylko ograniczona liczba klientów, nie będzie można korzystać ze stref gastronomicznych i rozrywkowych, zamknięte pozostaną kina, siłownie czy salony kosmetyczne i fryzjerskie. Galerie deklarują, że są przygotowane i dostosują się do rządowych wytycznych. Jednak sklepy już rozwiązują umowy najmu. Takie decyzje podjął już Empik, a także LPP (właściciel m.in. Reserved i Cropp). Eksperci przewidują upadek galerii handlowych.

11:57

Niemcy i Hiszpania mogą wznowić blokady, Chiny i japońska wyspa Hokkaido już to zrobiły. Świat podzielił się na kraje, które drżą przed drugą falą wirusa i koniecznością wznawiania restrykcji, na te, które idą do przodu i znoszą blokady i wreszcie na obserwujących rozwój epidemii, czekających.

11:23

Prezydent Andrzej Duda proponuje, by zasiłek dla bezrobotnych wzrósł do 1300 zł, dodatkowo osoby, które straciły pracę przez koronawirusa, miałyby otrzymywać przez trzy miesiące 1200 zł. W podwarszawskich Szeligach trwa konwencja programowa Andrzeja Dudy pod hasłem "Obronimy Polskę plus".

11:03

Naukowcy nie rozgryźli jeszcze sekretów koronawirusa, a już maja kolejny problem. Pojawiło się tajemnicze schorzenie, atakuje najmłodsze dzieci, a niektóre symptomy wskazują, że może mieć związek ze śmiertelnym wirusem. Objawy choroby stanowią połączenie szoku toksycznego i zespołu zapalnego podobnego do choroby Kawasaki, stanu, który związany jest z zapaleniem tętnic serca. Większość testów wykonana u dzieci z podobnymi objawami wykazała, że nie są ona zakażone koronawirusem. Nie jest więc jasne czy te przypadłości są ze sobą powiązane, czy chodzi o zupełnie nowy rodzaj choroby dziecięcej.

10:43

W poniedziałek 4 maja odblokowana zostanie częściowo turystyka krajowa. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział bowiem otwarcie hoteli i miejsc noclegowych. Nie wiadomo jednak, czy ludzie w czasie pandemii COVID-19 będą tłumnie korzystali z usług noclegowych. Po pierwsze dlatego, że ryzyko zakażenia się koronawirusem wciąż jest wysokie. Po drugie dlatego, że eksperci przewidują największy od lat 30. XX wieku kryzys ekonomiczny. Wiele osób już straciło pracę lub gwarancję wynagrodzenia. I najzwyczajniej nie będą mieli pieniędzy na wyjazd.

Czytaj więcej: Możemy zapomnieć o wyjazdach jak dawniej. Jakie więc będą wakacje w 2020 roku?

10:23

Ryanair planuje zredukować 3000 miejsc pracy i obniżyć wynagrodzenie pracowników nawet o jedną piątą.

10:01

W piątek o godz. 10 w hali Transcolor w podwarszawskich Szeligach rozpoczęła się konwencja programowa Andrzeja Dudy. Ze względu na epidemię wydarzenie pod hasłem "Obronimy Polskę plus" odbywa się bez udziału publiczności. Urzędujący prezydent przedstawia swój program na drugą kadencję.

Czytaj więcej: Konwencja programowa Andrzeja Dudy "Obronimy Polskę plus"

09:54

Japonia w poniedziałek zdecyduje, czy przedłużyć stan wyjątkowy w całym kraju na kolejne dni - poinformowała stacja NHK. Eksperci twierdzą, że obecne ograniczenia powinny być utrzymywane do czasu dalszego spadku liczby nowych infekcji.

09:36

Członkowie Komisji Pracy Business Centre Club stworzyli listę 15 najbardziej poszukiwanych zawodów. Nie wszystkie z nich wymagają doświadczenia. Osoby, które przez epidemię COVID-19 straciły pracę w gastronomii, handlu czy usługach, mogą spróbować swoich sił na innych, popularnych stanowiskach. Zobacz więcej.

Członkowie Komisji Pracy Business Centre Club stworzyli listę 15 najbardziej poszukiwanych zawodów. Nie wszystkie z nich wymagają doświadczenia. Osoby, które przez epidemię COVID-19 straciły pracę w gastronomii, handlu czy usługach, mogą spróbować swoich sił na innych, popularnych stanowiskach. Oto lista 15 zawodów, w których jest praca.

15 najbardziej poszukiwanych zawodów w czasach epidemii COVID-19

09:16

Od poniedziałku, 4 maja pacjenci będą mogli znów korzystać z rehabilitacji leczniczej. W związku z trwającą pandemią koronawirusa fizjoterapeuci będą musieli stosować zwiększone środki ostrożności. Przeczytaj jakie.

09:01

W cieniu pandemii obchodzimy dziś 16 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Po kilkunastoletnim procesie integracji Polska dołączyła do Wspólnoty wraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą.

08:47

Ministerstwo Zdrowia przypomina o przestrzeganiu zaleceń sanitarnych.

08:29

Choć w związku z szalejącą epidemią tegoroczna majówka będzie inna niż zwykle, z grilla w ogrodzie lub na działce Polacy nie zamierzają rezygnować. Takie plany ma aż 75 proc. respondentów badania, przeprowadzonego w ostatnich dniach przez analityków z aplikacji BLIX. Wszyscy zapewniają przy tym, że będzie to grillowanie bezpieczne, tylko w gronie najbliższej rodziny, z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Czytaj więcej poniżej.

07:57

Straciłem węch, smak, pojawił się niewielki kaszel. Kiedy dodzwoniłem się do sanepidu, poinformowano mnie, że wkrótce na telefon przyjdzie SMS z aplikacją "Kwarantanna domowa" do ściągnięcia. Minęło kilka dni i dalej ten SMS nie przyszedł. Policja też nie sprawdza, czy jesteśmy w domu - mówi zakażony koronawirusem górnik z kopalni Jankowice, gdzie to tej pory potwierdzono 79 przypadków, a 650 osób jest w kwarantannie. Prosząc o anonimowość, pracownik opowiada o chorobie, procedurach, specyfice pracy na kopalni w dobie pandemii oraz chaosie. O sytuacji w polskich kopalniach przeczytacie klikając w link poniżej.

07:42

W rękawiczkach, maseczkach, bez przebieralni w sklepach – tak od poniedziałku będą wyglądały zakupy w sklepach odzieżowych w galeriach handlowych. W centrach będzie mogła przebywać tylko ograniczona liczba klientów, nie będzie można korzystać ze stref gastronomicznych i rozrywkowych, zamknięte pozostaną kina, siłownie czy salony kosmetyczne i fryzjerskie. Galerie deklarują, że są przygotowane i dostosują się do rządowych wytycznych. Jednak sklepy już rozwiązują umowy najmu. Takie decyzje podjął już Empik, a także LPP (właściciel m.in. Reserved i Cropp). Eksperci przewidują upadek galerii handlowych.

07:25

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony nie tylko do 3 maja, ale aż do 24 maja czyli na okres, w którym zamknięte są szkoły, żłobki i przedszkola. W środę 29 kwietnia do Sejmu trafiła stosowna poprawka zapisu w specustawie. 30 kwietnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało specjalne oświadczenie w tej sprawie - podajemy jego treść.

06:57

Rozpoczął się majowy weekend. W tym roku przebiegnie on inaczej niż zwykle. Bez imprez masowych i pikników. Za to w maseczkach i z zachowaniem dystansu. Po weekendzie rozpocznie się drugi etap odmrażania gospodarki. Otwarte zostaną galerie handlowe, obiekty sportowe, instytucje kultury, a zaraz potem żłobki i przedszkola. Nadal jednak ważne jest, abyśmy przestrzegali pewnych szczególnych zasad higieny. Nadal obowiązuje nakaz zakładania maseczek w miejscach publicznych.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 30 kwietnia 2020

21:50

Na koniec maja przewidziano restart PKO Ekstraklasy. Polska liga wznowi zatem rozgrywki jako jedna z pierwszych w Europie. Ekstraklasa SA zamierza wykorzystać ten fakt i sprzedać prawa do transmisji kolejnym zagranicznym nadawcom.

21:22

Zintegrowane Służby Ratownicze działające na terenie Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji „Ad-Finem” w Czernichowie zarekomendowały ewakuację ośrodka lub niezwłoczne wsparcie personelu placówki dodatkowym personelem medycznym i opiekuńczym – poinformował w czwartek Dariusz Szatanik, rzecznik starostwa powiatowego w Żywcu. W ośrodku przebywa 180 osób, z czego minimum 37 jest zakażonych koronawirusem.

21:08

Sejm przegłosował, że minister edukacji nie będzie mógł zawiesić działanie części zapisów Karty nauczyciela, dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i ich urlopu wypoczynkowego. Rząd proponował przyznanie takich uprawnień szefowi MEN "w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla zapewnienia właściwego funkcjonowania jednostek systemu oświaty w roku szkolnym 2019/2020 oraz przygotowania nowego roku szkolnego, w tym przeprowadzania egzaminów".

20:55

Zgodnie z poprawkami przyjętymi przez Sejm w ramach tzw. Tarczy 3.0, przesyłki z sądów i prokuratury będą w dalszym ciągu dostarczane przez listonoszy, a nie drogą elektroniczą.

20:45

Sejm uchwalił Tarczę 3.0 - zmiany w ustawach w związku z epidemią koronawirusa. Przewidują on m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu w wysokości 900 mln zł na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców. Zwolnione ze składek mogą być osoby, które opłacają składki na własne ubezpieczenia, a których przychód był wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2020 r., a dochód z tej działalności w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7000 zł.

20:15

Łódź jest jednym z miast, w których przedszkola i żłobki nie zostaną otwarte 6 maja. Rząd zezwolił na icho otwarcie, ostateczną decyzję pozostawiając samorządom. - Nie możemy sobie pozwolić na pośpiech i przymykanie oczu na jakiekolwiek niedociągnięcia w zakresie wymogów bezpieczeństwa. Dlatego pierwszym – potencjalnie realnym terminem otwarcia przedszkoli i żłobków jest dzień 11 maja - oświadczyła prezydent miasta Hanna Zdanowska. Dlatego pierwszym – potencjalnie realnym terminem otwarcia przedszkoli i żłobków jest dzień 11 maja - oświadczyła Hanna Zdanowska.

19:40

Rosyjska telewizja pokazała telekonferencję, podczas której premier Michaił Miszustin poinformował prezydenta Władimira Putina, że ma koronawirusa. "Właśnie się dowiedziałem, że test na koronawirusa, który przeszedłem, dał wynik pozytywny" - słowa premiera Rosji cytuje BBC. Miszustin stanowisko szefa rządu objął w styczniu.

19:09

Premier Rosji ma Michaił Miszustin ma koronawirusa. Poinformował o tym prezydenta Rosji Władimira Putina i znalazł się z izolacji. Jego obowiązki przejął pierwszy wicepremier Andriej Biełousow.

19:00

Władze Los Angeles zapewniają darmowe testy na koronawirusa dla wszystkich mieszkańców miasta. Akcja zaczęła się w środę w nocy. Badanie odbywa się błyskawicznie w tzw. punktach drive-thru. Wyniki są znane od 24 do 48 godzin. Nie ma żadnych limitów liczby testów. Los Angeles jest pierwszym dużym miastem, które oferuje darmowe testy.

18:48

Lotnisko w Wilnie zamieniło sie w wielkie kino samochodowe. Setki widzów oglądają filmy w autach zaparkowanych obok uziemionych samolotów.

18:40

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował, że kraj ma już za sobą szczyt zakażeń. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi wszechstronny plan otwierania gospodarki i powrotu dzieci do szkół.

18:25

Wuhan ciągle boi się powrotu koronawirusa. Chińskie miasto w którym zaczęła się epidemia, zostało otwarte po 76 dniach kwarantanny 8 kwietnia. Było to jednak jedynie symboliczne otwarcie miasta, bo wiele przepisów nałożonych w związku z koronawirusem wciąż obowiązuje i trudno mówić o pełnym powrocie do normalnego życia. Przykład Wuhan pokazuje, że znoszenie ograniczeń to dopiero początek drogi, a nie koniec kryzysu.

- Nasza decyzja będzie obowiązywać do czasu otrzymania jednoznacznych i szczegółowych wytycznych od służb sanitarnych. Zdrowie naszych dzieci, rodzin oraz pracowników jest najważniejsze - powiedział. Decyzją rządu żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte 6 maja, ale ostateczna decyzja należy do samorządów. Prezydenci m.in. Warszawy, Wrocławia i Poznania skrytykowali decyzję rządu, która według niech stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia dzieci. Samorządowcy zwracają też uwagę, że rząd nie konsultował się z nimi.

17:57

Ministerstwo Zdrowia zrewidowało podawaną liczbę zakażeń w związku z odkryciem, że 63 próbki zakwalifikowane wcześniej jak pozytywne, okazały negatywne.

17:47

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o 16 kolejnych ofiarach śmiertelnych koronawirusa.

17:44

Jest 159 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia.

17:35

Pracownicy i uczniowie, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej od 4 maja nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Taki obowiązek w ostatnich dniach budził protesty Polaków, którzy pracują w rejonach przygranicznych.

17:22

W rękawiczkach, maseczkach, bez przebieralni w sklepach – tak od poniedziałku będą wyglądały zakupy w sklepach odzieżowych w galeriach handlowych. W centrach będzie mogła przebywać tylko ograniczona liczba klientów, nie będzie można korzystać ze stref gastronomicznych i rozrywkowych, zamknięte pozostaną kina, siłownie czy salony kosmetyczne i fryzjerskie. Galerie deklarują, że są przygotowane i dostosują się do rządowych wytycznych.Galerie deklarują, że są przygotowane i dostosują się do rządowych wytycznych.

16:59

Senator Bogdan Klich poinformował, że Komisja Ustawodawcza Senatu wystąpiła do ministra Sasina, Ministra Cyfryzacji i prezesa Poczty Polskiej o przekazanie pełnej dokumentacji działań podjętych w związku z planowanymi wyborami korespondencyjnymi. Komisja domaga się m.in. przekazania podstaw prawnych do podjętych działań, a także obiegu dokumentów między Pocztą Polską a Ministerstwem Aktywów Państwowych. Czas odpowiedzi upływa 4 maja o godz. 9:00.

16:50

Rząd będzie mógł ograniczyć nauczycielom prawo do urlopu wypoczynkowego oraz wstrzymać możliwość awansu zawodowego? Tak wynika z przygotowanego przez rząd trzeciego pakietu zmian w ramach tarczy antykryzysowej. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie ukrywa niepokoju, ponieważ - jak twierdzą związkowcy - nowy zapis może pozbawić nauczycieli letniego urlopu.

16:45

Amerykańska ambasador Georgette Mosbacher zacytowała na swoim profilu Twitterowym kilka tweetów mających świadczyć o nieudolnej propagandzie chińskich kont w sprawie koronawirusa. Zamieszczone tweety były reakcją na jej wcześniejszy wpis, krytykujący postawę chińskich władz, a zwłaszcza brak przejrzystości w początkowej fazie epidemii koronawirusa w Chinach.

16:38

Niecodzienny sposób na powstrzymanie mieszkańców przed tłumnym gromadzeniem się w parku miejskim znalazły władze miasta Lund w Szwecji. Zdecydowały one o rozsypaniu na terenie parku tony kurzego nawozu. Przenikliwa woń kurzych odchodów ma odstraszyć potencjalnych gości parku - donosi CNN. Jest to o tyle istotne, że w najbliższy weekend w Szwecji ma być obchodzony doroczny festiwal. Władze miasta powiedziały CNN, że nawóz przyda się również do użyźnienia gleby w parku, dzięki czemu latem rośliny będą wyglądać jeszcze okazalej.

16:30

Mimo koronawirusa Polacy tłumnie ruszają na majówki. Na wylotówkach z miast można spotkać już sznury samochodów, jak w latach poprzednich.

15:57

Według amerykańskiego Departamentu Pracy w ciągu ostatnich sześciu tygodni już 30,3 mln Amerykanów złożyło wnioski o świadczenia dla bezrobotnych. Tylko w zeszłym tygodniu takie wnioski złozyło 3,8 miliona osób - podaje portal NPR.org. To oszałamiające dane dla rynku pracy USA, mocno dotkniętego przez ograniczenia związane z epidemią koronawirusa.

15:50

W dobie koronawirusa firmy nie tylko zwalniają pracowników. Są branże, w których pracownicy są poszukiwani. Oto lista zawodów, które są poszukiwane w dobie epidemii Covid19.

15:37

Thomas Lukaszuk, były kanadyjski polityk polskiego pochodzenia napisał do premiera Mateusza Morawieckiego list otwarty, w którym pisze, że Polacy przebywający czasowo lub mieszkający w Kanadzie mogą zostać pozbawieni możliwości udziału w wyborach prezydenckich.

15:20

Minister zdrowia Łukasz Szumowski informował w czwartek na konferencji prasowej, że wysłany został płyn do dezynfekcji do przedszkoli i żłobków. Płyn miał trafić do samorządów, które rozdysponują go do placówek. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz napisała na Twitterze, że do jej miasta rząd przekazał 5200 litrów płynu, czyli 13,75 litra na każdą placówkę. To oznacza, że płynu wystarczy na jeden dzień.

15:11

Na zakupy do supermarketu z aplikacją? ProteGO Safe ma dać klientom przywileje w galeriach handlowych i chronić przed koronawirusem. Czy aplikacja zapewnia prywatność i jak działa? O tym w poniższym linku.

15:03

Byli prezydenci oraz sześcioro były premierów wystosowało oświadczenie, w którym zapowiadają bojkot "pseudowyborów korespondencyjnych", jak nazywają forsowane przez PiS majowe wybory prezydenckie. Zwracają w oświadczeniu uwagę na wiele uchybień proceduralnych związanych z organizacją wyborów w obecnym okresie epidemii.

14:57

Z wyliczeń analityka Michała Rogalskiego, który zbiera dane statystyczne dotyczące koronawirusa wynika, że w ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce 13,5 tys. testów na koronawirusa.

14:50

We wtorek francuski rząd podjął decyzję, aby sezon piłkarski w Ligue 1 i Ligue 2 nie został dokończony. Jak podaje "Le Parisen" prezydent Francji wywiera presję na rządzących w innych państwach, by zrobili to samo. Czy będziemy świadkami takiego zwrotu akcji i wszystkie rozgrywki piłkarskie w Europie zostaną odwołane?

14:25

Polska piłkarska Ekstraklasa przygotowuje się do wznowienia rozgrywek. Dwa kluby już przeprowadziły testy na obecność koronawirusa u swoich piłkarzy i pracowników sztabów szkoleniowych.

14:18

Trwają pracę nad szczepionką na koronawirusa w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jak pisze BBC, naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie przeprowadzili już testy prototypu szczepionki na kilkuset osobach. W ciągu kilku tygodni powinny być znane pierwsze rezultaty testów. Jeśli cały program będzie rozwijał się pozytywnie, możliwe będzie awaryjne szczepienie ludzi w zagrożonych skupiskach już jesienią. Jednocześnie firmy farmaceutyczne zapewniły, że pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą na szybkie przekazanie dużych partii nowej szczepionki krajom mniej zamożnym. Firmy uczestniczące w badaniach zapowiedziały również, że przez cały czas trwania epidemii koronawirusa cena szczepionki będzie jedynie zawierać koszt jej produkcji i dystrybucji, bez zysków firm farmaceutycznych. Z kolei CNN donosi, że wspierany przez rząd amerykański program prac nad szczepionka może pozwolić, by szczepionka była gotowa do końca tego roku.

14:10

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia badają rzadką chorobę zapalną zwaną chorobą Kawasaki, która pojawiła się w ostatnich tygodniach i jest traktowana jako możliwe powikłanie zakażenia koronawirusem u małych dzieci - pisze CNN. Przypadki infekcji zgłaszano w Londynie i innych częściach Europy. Tylko połowa z tych dzieci uzyskała wynik pozytywny na obecność koronawirusa - powiedział Adam Finn, profesor pediatrii na Uniwersytecie w Bristolu i przewodniczący Europejskiej Grupy Doradców Technicznych doradzających WHO Europe. - Może to być późne powikłanie infekcji - dodał Finn - ale w tym momencie to tylko spekulacje. Rozmiar i dokładna natura tego problemu dopiero zaczynają się ujawniać.

13:52

Łukasz Szumowski zapytany, czy zwiększona zostanie dopuszczalna liczba osób mogących uczestniczyć w nabożeństwie w świątyniach powiedział, że nie będą w tej kwestii podejmowane decyzje, dopóki nie będzie nowych danych mówiących o tym, jak obecne poluzowanie przepisów wpłynęło na wzrost zachorowalności. Na tym konferencja prasowa ministrów zdrowia, rodziny oraz edukacji się zakończyła.

13:50

Minister Piontkowski dodał, że przygotowywane są sanitarne zasady przeprowadzania egzaminów ósmoklasisty i maturalnych. Dodał, że na pewno maseczki będą obowiązywać wszystkich - uczniów i nauczycieli. Również płyn dezynfekujący będzie w każdej szkole. Uczniowie będą siedzieli odwróceni plecami do siebie, więc na egzaminie nie muszą być w maseczce. Każdy musi przyjść ze swoim długopisem.

Minister Szumowski powiedział, że do placówek przedszkolnych i żłobków przekazano miliony litrów płynu dezynfekującego. Piontkowski dodał, że dzieci uprawnione do przebywania w przedszkolach i żłobkach mają wybierać samorządy. W pierwszej kolejności powinny to być dzieci, które chcą wrócić do pracy. Szumowski dodał, że wysłanie dziecka do żłobka czy przedszkola, to jets pewna możliwość, które rząd udostępnia. Ale jeśli ktoś ma jakiekolwiek obawy, może pozostać z dzieckiem w domu.

13:45

Łukasz Szumowski mówi, że w przedszkolu i żłobku będzie mogło przebywać 12 dzieci w jednej grupie z możliwością wyjątkowego powiększenia grup do 14 osób. Grupa ma przebywać w jednym pomieszczeniu. Dariusz Piontkowski powiedział, że te zalecenia zostały przesłane już do samorządów w środę. Dzieci będa mogły spokojnie wychodzić w jednej grupie na posiłek czy plac przedszkolny.

13:43

Łukasz Szumowski odpowiedział na pytanie, co z wakacjami i wczasami, które już wiele osób wykupiła. Szumowski powiedział, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, ilości miejsc w szpitalach, wolnych respiratorów itd. Ważny jest też aspekt gospodarczy, bo załamanie się gospodarki może skutkować wzrostem śmiertelności w innych obszarach. Dlatego decyzje będą podejmowane na zasadzie balansu pomiędzy bezpieczeństwem epidemiologicznym a bezpieczeństwem w zakresie innych chorób.

13:40

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że na stronie ministerstwa opublikowało wytyczne co do otwierania przedszkoli. Piontkowski odnosił się długo do listu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, krytykując, że prezydent wysłał ten list, zamiast wyciągnąć wnioski z ogólnych wytycznych, jakie są na stronie ministerstwa. Piontkowski skrytykował też prezydenta Białegostoku, który zapowiedział, że nie otworzy żadnego przedszkola do 24 maja, bez konsultacji z nauczycielami. Piontkowski zacytował też list od jednego z burmistrzów - nie powiedział którego - o tym, że on się cieszy z możliwości otwarcia przedszkoli.

13:35

Minister rodziny Marlena Maląg powiedziała, że od rodziców do ministerstwa docierało wiele pytań od rodziców, kiedy zostaną otwarte żłobki. Dodała, że od 6 maja jest możliwość ich otwierania w porozumieniu z lokalnymi inspektorami sanitarnymi. Chodzi o to, by rodzice mogli wrócić do pracy, a dzieci miały zapewnioną opiekę. Jest to element odmrażania gospodarki. Jeśli ktoś nie może wysłać dziecka do żłobka lub przedszkola, będą nadal wypłacane zasiłki opiekuńcze. - Wytyczne co do otwarcia żłobków zostały wysłane do samorządów - twierdziła Maląg. Dodała, że ostateczna decyzja o otwarciu żłobka należy do organu prowadzącego, do samorządu.

13:30

Minister Łukasz Szumowski mówi, że rząd chce otworzyć miejsca opieki nad dziećmi dla tych osób, które muszą pójść do pracy. Stąd decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli. Minister odniósł się do listu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Stwierdził, że otwarcie tych placówek nie jest obowiązkowe, że grupy przedszkolne muszą być maksymalnie małe. Dodał, że w innych krajach jest to 12 osób w grupie. Nie ma obowiązku noszenia maseczek przez dzieci i ich opiekunów. Należy wietrzyć sale, dezynfekować powierzchnie oraz zabawki. Jeśli zabawka się nie nadaje do dezynfekcji powinna być usunięta. Minister mówił, że to są logiczne wnioski. Nie będzie tez wytycznych co do tego, ile dzieci może siedzieć przy stole, należy zachować zasad zdrowego rozsądku. Te działania mają służyć temu, żeby wszystkim nam w Polsce w tym reżimie sanitarnym żyło się w maksymalnie normalny sposób, choć to nie będzie pełna normalność - mówił Szumowski.

13:25

Wkrótce rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, minister rodziny Marleny Maląg oraz ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. Link do konferencji tutaj

13:10

Naukowcy z Korei Południowej doszli do wniosku, że osoby, które już przechorowały koronawirusa nie mogą powtórnie się zakazić Covid-19. O wynikach badań naukowców z Korei Płd. pisze "The Times". Sprawa jest o tyle istotna, że w wielu krajach pojawiały się informacje, że niektóre osoby uznane za wyleczone z koronawirusa po pewnym czasie znowu podczas testów wykazywały, że wciąż mają koronawirusa. Zdaniem naukowców z Korei Płd. winne były niedokładne testy. Wykazują one obecność kodu RNA wirusa, jednak nie rozróżniają, czy jest to żywe RNA, czy już jego nieaktywne fragmenty.

13:00

W trakcie pandemii boimy się zarówno koronawirusa, jak i gospodarczych czy psychologicznych skutków stanu kwarantanny. To idealne warunki do szerzenia dezinformacji i rozprzestrzeniania fake newsów na ogromną skalę. W linku poniżej informacje o tym, jakie fake newsy i dezinformacje szerzą się w czasie pandemii.

12:55

Obiecujące informacje nadchodzą ze Stanów Zjednoczonych. Finansowane przez rząd amerykański badania nad lekiem Remdesivir wykazały wstępnie, że stosowanie tego leku skraca czas wychodzenia z zakażenia koronawirusem o niemal jedną trzecią - z 15 do 11 dni - informuje CNN.

12:40

Rząd zapowiedział otwarcie galerii handlowych od poniedziałku 4 maja. Jednak przepisy sanitarne, które obowiązują galeria są często nieprecyzyjne, a często uniemożliwiające normalne funkcjonowanie sklepów. Skarżą się na nie zarządcy galerii.

12:30

Zapotrzebowanie na energię elektryczną na świecie drastycznie spadło w dobie pandemii koronawirusa. Jak podaje CNN, zapotrzebowanie na energię elektryczną zmniejszyło się o tyle, ile energii normalnie zużywają Indie, kraj o liczbie ludności 1,3 mld.

12:26

Brytyjski weteran Tom Moore, który zebrał już 29 mln funtów na organizacje opiekujące się chorymi na koronawirusa skończył 100 lat. Moore od 8 kwietnia codziennie z pomocą podpórek wykonuje dziesięć okrążeń wokół swojego ogrodu i prowadzi zbiórkę na instytucje medyczne. Początkowo jego celem było zebranie 1000 funtów, jednak szybko stał się gwiazdą mediów, a ludzie masowo zaczęli wpłacać pieniądze na zainicjowaną przez niego zbiórkę. W uznaniu jego zasług z okazji 100 rocznicy urodzin Moora awansowano ze stopnia kapitana do honorowego stopnia pułkownika - informuje CNN.

12:00

11:55

Od 4 maja w Polsce ponownie będą mogły być otwarte galerie handlowe. Wiele osób na to czekało, ale czy rzeczywiście będzie to ożywieniem gospodarki i powrotem do normalności? Przykład Wuhan pokazuje, że znoszenie ograniczeń to dopiero początek drogi, a nie koniec kryzysu.

11:49

Austria: Co najmniej pięć tysięcy osób podpisało się pod pozwem przeciwko władzom austriackiego Tyrolu, którym zarzucają ukrywanie informacji o koronawirusie, przez co wielu turystów zaraziło się w narciarskim kurorcie Ischgl. O sprawie pisze "Financial Times", który przewiduje, że to może być początek fali pozwów tego typu.

11:42

W Hiszpanii w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano najniższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem i zgonów zainfekowanych osób od prawie sześciu tygodni - poinformowało Ministerstwo Zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby zmarło 268 osób zakażonych koronawirusem. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii COVID-19 wzrosła w Hiszpanii do 24 543 osób.

11:36

Od 4 maja otwarte będą nie tylko galerie handlowe. Również Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia obsługę klientów w placówkach. Ponownie więc będzie można osobiście w oddziale ZUS składać wnioski i dokumenty oraz uzyskiwać informacje.

11:01

Kandydat na prezydenta Stanisław Żółtek poinformował o wycieku pakietu do głosowania w wyborach korespondencyjnych. Kopie dokumentów umieszczono w internecie. Poczta Polska poinformowała już o wycieku Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Czytaj więcej

10:42

Rosja: 48 proc. Rosjan jest niezadowolonych z działań rządu i prezydenta Władimira Putina w walce z pandemią koronawirusa, 46 proc. popiera te działania, a 50 proc. Rosjan akceptuje działania władz regionów - wynika z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady.

10:25

10:06

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych czterech zmarłych osobach zakażonych koronawirusem. Wszystkie miały choroby współistniejące.

10:00

141 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (78), wielkopolskiego (21), zachodniopomorskiego (7), kujawsko-pomorskiego (7), dolnośląskiego (6), podlaskiego (6), pomorskiego (4), opolskiego (4), świętokrzyskiego (3), małopolskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), lubelskiego (1). Liczba zakażonych koronawirusem: 12 781/628 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:45

9:38

Ukraina: Potwierdzono 540 przypadków zakażenia koro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl