Koronawirus w Polsce i na świecie. Zmarło 535 osób. Archiwalny raport na żywo minuta po minucie [26.04]

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Udostępnij:
Raport minuta po minucie, 26 kwietnia 2020. Do 11 617 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. 535 osób zmarło z powodu COVID-19. Do 24 maja zostaną zamknięte szkoły, przedszkola oraz żłobki. Matury rozpoczną się 8 czerwca. Premier Mateusz Morawiecki wraz z minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk przedstawili plan stopniowego „odmrażania” sportu. Piłkarska Ekstraklasa wróci do gry w ostatni weekend maja.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 26 kwietnia 2020

 • Zakażonych 4 886 154
  + 33 480
 • Zmarło 105 194
  + 33
 • Szczepienia 51 564 403
  + 19 509
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+5 502
 • 2. mazowieckie:+4 978
 • 3. dolnośląskie:+3 363
 • 4. pomorskie:+3 226
 • 5. małopolskie:+2 540...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

21:29

Dobra wiadomość dla Nowego Jorku, zanotowano najniższą od 31 marca marca dzienną liczbę ofiar śmiertelnych ofiar koronawirusa. Podczas niedzielnego briefingu gubernator Andrew Cuomo powiedział, że 367 osób zmarło w Nowym Jorku w ostatnich 24 godzinach, co jest najniższym poziomem od końca marca. W sobotę zanotowano 617 ofiar wirusa. Tymczasem wiele stanów amerykańskich przystępuje do znoszenia blokad i restrykcji wprowadzonych w czasie epidemii.

W trudnej sytuacji znalazł się szpital wojewódzki w Szczecinie. U trzech pracowników tej lecznicy (dwóch pielęgniarek i sanitariuszki) twierdzono zakażenie koronawirusem. A 19 kolejnych osób personelu skierowano na kwarantannę. Zakażone czuja się dobrze. Najgorsze jest to, że kilkanaście osób mogło mieć z nimi kontakt. Szpital czeka na wyniki kolejnych badań.

21:24

Poza wysoką gorączką i dusznościami, czy też utratą węchu, amerykańscy specjaliści dodali do kolejnych objawów koronawirusa między innymi: bóle głowy, mięśni, dreszcze oraz okresowy zanik smaku.

21:19

Wciąż trudna jest sytuacja, jeśli chodzi o koronawirusa w Turcji. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano prawie 2500 nowych zakażeń, zmarła niemal setka ludzi. Tym samym śmiertelny bilans epidemii sięga w tym kraju 2,805 ofiar Liczna zakażonych przekroczyła 110 tysięcy, pozytywna jest informacja o 29 tysiącach ludzi, którzy pokonali wirusa.

20:20

Jak podaje New York Times pod naciskiem Pekinu Unia Europejska zmieniła swój raport o dezinformacji towarzyszącej pandemii koronawirusa. W pierwotnej wersji tekstu była mowa o Chinach, które kontynuowały globalną kampanię dezinformacyjną, aby uchylić się przed odpowiedzialnością za wybuch pandemii i poprawić swój wizerunek. Usunięto „globalna kampania dezinformacyjna”, a inne fragmenty niewygodna dla Chin stonowano.

20:10

Chile nie zrezygnuje, mimo strzeżeń specjalistów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z wydawania tak zwanych certyfikatów zdrowia osobom, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem. WHO ostrzega, że takie osoby, wbrew powszechnym opiniom, mogą jednak po raz kolejny zachorować na koronawirusa. Wspomniane certyfikaty miałyby być wydawane tym, którzy chcieliby już wrócić do pracy lub zamierzają wybrać się w podróż.

20:05

Trzecią z rzędu noc nerwowo spędzili mieszkańcy północnych rejonów francuskiej stolicy z powodu starć młodych ludzi z policją. Ci pierwsi wykorzystują zakazy wychodzenia z domów z powodu epidemii koornawirusa jako pretekst do atakowania stróżów porządku. Do starć dochodzi w dzielnicy blokowisk, atakujący podpalają auta i atakują policję butelkami z benzyną.

19:59

Spadek zakażeń koronawirusem sprawił, że hiszpański premier Pedro Sanchez ogłosił poluzowanie restrykcji. Od 2 maja po raz pierwszy od sześciu tygodni dzieci będą mogły wyjść same z domów. W telewizyjnym wystąpieniu dodał on, że na krótkie spacery będą mogły wychodzić pary, które mieszkają pod wspólnym dachem. Kolejne znoszenie restrykcji będzie prowadzone w tych regionach, w których zanotuje się kolejny spadek zakażeń.

19:50

W związku z koronawirusem król Salman z Arabii Saudyjskiej wydał polecenie częściowego zniesienia godziny policyjnej we wszystkich regionach królestwa, od godz. 9 rano do 5 po południu 13 maja. Zachowano jednak 24-godzinną godzinę policyjną w Mekce, podały saudyjskie źródła.

18:59

Amerykańskie banki żywności przeżywają w tej chwili prawdziwe oblężenie. Przybywa potrzebujących, bo już 26 milionów Amerykanów złożyło podanie o zasiłek dla bezrobotnych. Za tydzień, góra za dwa tygodnie może być takich już ponad 35 milionów. W Nowym Jorku jedną trzecią banków żywności zamknięto. Podobnie jest w Chicago i Houston, gdzie rezerwy żywności są już na wyczerpaniu.

18:50

Francuskie dzieci w wieku 11-18 lat powinny nosić maseczki na twarzy, aby powstrzymać rozprzestrzeniania się koronawirusa, twierdzi zespól naukowców, który doradza rządowi tego kraju w walce z pandemią. Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu tej propozycji jeszcze nie zapadła.

18:35

Brytyjski premier Boris Johnson wraca w poniedziałek do pracy po tym, jak stoczył walkę z koronawirusem. Przez trzy dni Johnson przebywał nawet na oddziale intensywnej opieki medycznej w jednym z londyńskim szpitali. Jak twierdzi jego otoczenie, stan premiera jest już dobry. Czeka go za to przeprawa z opozycją oraz niektórymi ministrami z jego gabinetu, którzy nie szczędzą Johnsonowi krytyki za niewłaściwą taktykę walki z koronawirusem obraną przez rząd na początku epidemii. Zamiast izolacji i testów władze poszły na żywioł, niemal zero ograniczeń, czego skutkiem jest teraz plaga zakażeń oraz ogromna liczna śmiertelnych ofiar epidemii.

18:25

Po niemal dwumiesięcznej kwarantannie Włosi mogą się kąpać w morzu. Ale tylko ci, którzy nad morzem mieszkają. To pierwsze złagodzenie restrykcji przed planowanym niebawem stopniowym znoszeniem ograniczeń z powodu epidemii koronawirusa.

18:20

Francuska policja wpadła na trop sprytnego handlowca, który szykował 140 tysięcy maseczek na twarz dla czarnego rynku. Jego magazyn mieścił się w jednym z domów w St Denis, na północ od Paryża. To kolejna zarekwirowana partia maseczek, która miała po zawyżonych cenach trafić na rynek.

18:01

W szpitalach w Wuhanie oraz w środkowych Chinach, nie ma już pacjentów zakażonych koronawirusem, podał Mi Feng, rzecznik państwowej komisji zdrowia. Wuhan to miasto, w którym zaczęła się pandemia. Nie znaczy to jednak, że wszystkie miasta Chin są „czyste” od koronawirusa. W tej chwili problemy z nowymi zakażeniami występują w 11-milionowym mieście Harbin niedaleko granicy z Rosją

18:00

Jak powiedział wiceszef MSWiA Błażej Poboży nieprzedstawienie Poczcie Polskiej spisu wyborców byłoby złamaniem prawa. Była to uwaga do przedstawicieli samorządów, którzy twierdzą, że Poczta Polska nie ma prawa domagać się takich informacji.

17:52

Jak podaje Polsat News, rząd przedłuży do połowy maja termin obowiązywania rozporządzenia, które nakazuje osobom przekraczającym polską granicę 14-dniową kwarantannę. Obecny termin właśnie wygasa. Przeciwko temu obostrzeniu od kilku dni protestują mieszkających na pograniczu polsko-niemieckim, którzy mają pracę za Odrą.

17:28

Sportowy24.pl: Spodziewałem się, że mistrzostwa Europy zostaną przełożone. Ale motywacji do treningu mi nie zabraknie, to moja pasja i zawód – mówi medalista mistrzostw świata w skoku o tyczce Piotr Lisek.

Zobacz cały wywiad

17:23

17:17

Sportowy24pl: Premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk ogłosili plan powrotu sportu do życia. Wiemy, kiedy ruszy ekstraklasa i PGE Superliga oraz jak w najbliższych tygodniach będzie wyglądał sport amatorski. Przedstawiamy dzień po dniu kolejne etapu znoszenia obostrzeń w polskim sporcie.

17:00

USA: Aktorka Angelina Jolie apeluje o pomoc dzieciom w czasie pandemii. - Mamy kryzys, którego nie było wcześniej. Liczba dzieci, które potrzebują naszej pomocy drastycznie wzrosła – mówi.

16:20

16:06

Wielka Brytania: Niedziela to ostatni dzień tymczasowego kierowania rządem przez ministra Dominica Raaba. - Jesteśmy na delikatnym i niebezpiecznym etapie i musimy się upewnić, że robiąc kolejne kroki stoimy pewnie. Postępujemy bardzo ostrożnie i trzymamy się zaleceń medycznych, naukowych - teraz są to zasady dystansu społecznego - ale jednocześnie odrabiamy wszystkie zadania domowe, aby upewnić się, że jesteśmy przygotowani w odpowiednim czasie do następnego etapu - mówi Dominic Raab w rozmowie ze stacją Sky News. W poniedziałek do pełnienia obowiązków wróci Boris Johnson.

15:52

15:35

Białoruś: W niedzielę resort zdrowia odnotował rekordowy od początku epidemii na Białorusi dobowy przyrost infekcji wynoszący 873 przypadki. W ciągu doby zmarło pięć osób. Łącznie na Białorusi potwierdzono 10 463 zakażenia. Prezydent Białorus Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny ocenił, że nie ma obecnie potrzeby wprowadzania kwarantanny.

15:13

14:51

W areszcie śledczym w Czerniowcach na Ukrainie wybuchł bunt w związku z przyjęciem osoby, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem.

14:34

Wielka Brytania: Weteran, który zebrał 29 mln funtów na brytyjską służbę zdrowia, dostał ponad 100 000 kartek z życzeniami urodzinowymi. Tom Moore urodził się 30 kwietnia 1920 r.

14:25

14:12

W Iranie liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła w niedzielę 90 tys. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 5 710 osób. W kraju potwierdzono dotąd 90 481 zakażonych przypadków.

13:40

Watykan: Papież Franciszek odmówił w południe związaną z okresem wielkanocnym modlitwę Regina Coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego, która transmitowana była przez watykańskie media.

13:16

13:04

Tajlandia: Odnotowano 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba zainfekowanych od początku, do 2 922 wzrosła tym samym liczba zainfekowanych od początku epidemii, która wybuchła w tym kraju w styczniu. Dotąd zmarło 51 osób, nie odnotowano żadnego zgonu. Łącznie 2 594 pacjentów wyzdrowiało i po hospitalizacji powróciło do domów.

12:50

W Malezji odnotowano 38 nowych przypadków zakażenia. Od wybuchu epidemii w kraju tym stwierdzono 5 780 infekcji, a 98 osób zmarło.

12:36

12:25

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła w niedzielę 80 949. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła o 66 do 747.

12:13

Indonezja: Stwierdzono 275 nowych zakażeń, co zwiększa liczbę infekcji w tym kraju od początku epidemii do 8 882. 23 zarażone osoby zmarły i tym samym bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł do 743.

12:02

Chiny: W szpitalach w mieście Wuhan w środkowych Chinach (pierwsze ognisko Covid-19) nie ma już żadnych pacjentów z koronawieusem - przekazał w niedzielę rzecznik państwowej komisji zdrowia Mi Feng.

11:51

11:39

Hiszpania: 288 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformowało w niedzielę hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia. Jest to najmniejszy dobowy bilans zgonów na koronawirusa od ponad miesiąca. Liczba ofiar śmiertelnych w Hiszpanii od początku epidemii wzrosła z 23 tys. do 190 tys.

11:21

11:13

Węgry: W ciągu ostatniej doby zmarło dziesięć osób chorych na COVID-19, a liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 2,5 tys. – poinformowano na rządowej stronie internetowej. Do tej pory na Węgrzech zmarły 272 osoby chore na COVID-19.

10:57

Dwa miesiące aresztu dla kobiety, która wiedząc, że jest zakażona koronawirusem, wybrała się z mężem na zakupy. 54-letnia mieszkanka powiatu wyszkowskiego została zatrzymana w piątek. Posiedzenie, niezbędne do podjęcia przez sąd decyzji, zostało przeprowadzone w postaci wideokonferencji przy udziale wszystkich stron.

10:53

O godz. 11 rozpocznie się msza święta w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie. Transmisja na żywo dostępna TUTAJ.

10:48

10:46

Szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias przedstawiła w TVN24 dane dotyczące stanu zdrowia pielęgniarek, podkreślając, że są to dane niepełne. W szpitalach, w których działają organizacje związkowe 1655 pielęgniarek jest w kwarantannie. Około 500 pielęgniarek zostało zakażonych koronawirusem, a 30 z nich jest hospitalizowanych. Jedna pielęgniarka zmarła z powodu COVID-19.

10:39

Potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce

 • woj. mazowieckie - 2302
 • woj. śląskie - 1834
 • woj. wielkopolski - 1307
 • woj. dolnośląskie - 1293
 • woj. łódzkie - 836
 • woj. małopolskie - 814
 • woj. kujawsko-pomorskie - 474
 • woj. opolskie - 361
 • woj. podlaskie - 360
 • woj. zachodnio-pomorskie - 353
 • woj. lubelskie - 341
 • woj. podkarpackie - 311
 • woj. pomorskie - 310
 • woj. świętokrzyskie - 257
 • woj. warmińsko-mazurskie - 146
 • woj. lubuskie - 96

10:28

W Poznaniu z powodu koronawirusa zmarła 70-letnia kobieta. Drugą ofiarą śmiertelną COVID-19 okazała się 84-latka przebywająca w szpitalu w Raciborzu. Obie pacjentki miały choroby współistniejące.

10:26

Nowe potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce dotyczą: Wielkopolski (41 osób), Górnego Śląska (21 osób), Dolnego Śląska (15 osób), Pomorza (14 osób), woj. zachodniopomorskiego (10 osób), Opolszczyzny (9 osób), Lubelszczyzny (5 osób), Małopolski, Podlasia i woj. świętokrzyskiego (po 2 osoby) oraz woj. lubuskiego (1 osoba).

10:18

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

10:14

Niemcy:

 • Minister Spraw Zagranicznych Heiko Maas zaapelował do innych krajów, by wstrzymać otwarcie kurortów na turystów. Cytowany przez Bild am Sonntag polityk uznał, że potrzeba jednolitego stanowiska, określającego swobodę podróżowania po Europie w okresie wakacyjnym.
 • "Die Welt" zwrócił uwagę na wpływ aktualnych ograniczeń na rozwój dzieci. Niemieccy pediatrzy zwracają uwagę, że przedłużająca się izolacja, brak kontaktu z rówieśnikami i odwołane zajęcia edukacyjne mogą odcisnąć negatywne piętno na rozwoju najmłodszych obywateli kraju.

10:01

Rzecznik chińskiej Komisji Zdrowia Publicznego poinformował podczas briefingu, że w szpitalach w Wuhan nie ma już żadnego pacjenta zakażonego koronawirusem.

9:52

Koronawirus ocali świat? "Widzę w tym myśleniu logikę!" Przeczytajcie rozmowę z prof. Krzysztofem Pyrciem, biotechnologiem i wirusologiem.

9:47

Włoskie szkoły zostaną otwarte dopiero we wrześniu. Wypowiedź premiera Giuseppe Contego przytoczył portal rmf24.pl. Ponadto szef włoskiego rządu potwierdził, że dopuszczana jest kąpiel w zbiornikach wodnych (morza, jeziora, rzeki) w okolicy swojego miejsca zamieszkania, przy zachowaniu metrowych odstępów od innych.

9:39

"Wygrywamy, ale jeszcze nie wygraliśmy" stwierdził australijski minister zdrowia Greg Hunt w odniesieniu do aktualnej sytuacji pandemicznej w Oceanii. W niedzielę tamtejsze media rozgrzał temat nowej aplikacji, korzystającej z singapurskiego oprogramowania. Ma ona wykorzystywać łącze Bluetooth i wydawać sygnał, kiedy właściciele urządzeń znajdą się zbyt blisko siebie. Obrońcy praw obywatelskich głośno protestują przeciwko programowi. Hunt zapewnia, że aplikacja nie będzie śledziła obywateli, a dostęp do danych otrzyma jedynie resort zdrowia. Prace legislacyjne nad nowoczesnym rozwiązaniem rozpoczną się w maju.

Źródło: reuters.com

9:30

9:19

Obok koronawirusa, sen z naszych powiek spędzał pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Z radością informujemy, że zagrożenie zostało opanowane.

9:15

Polskie wojsko pomaga w walce z koronawirusem. Oto codzienny meldunek ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka:

9:12

Sondaż SW Research dla rp.pl wykazał, że ponad 42 proc. Polaków boi się utraty pracy z powodu pandemii koronawirusa. Niewiele ponad 40 proc. nie czuje obaw związanych z możliwością zwolnienia. Częściej niepokój wyrażają kobiety niż mężczyźni. Sześciu na dziesięciu pracowników zarabiających między 3 a 5 tys. złotych z niepokojem przygląda się bieżącej sytuacji i perspektywom jej wpływu na ich ścieżki zawodowe.

9:05

8:58

Reuters poinformował, że 216 kubańskich pracowników medycznych poleciało do Republiki Południowej Afryki, bo pomóc w walce z koronawirusem. Kuba wysłała już ponad 1,2 tys. osób zatrudnionych w systemie ochrony zdrowia do krajów afrykańskich, europejskich i karaibskich. Liczba pracowników medycznych przypadających na jednego obywatela Kuby jest jedną z najwyższych na świecie. Donald Trump zaapelował do krajów, by nie przyjmowały pomocy w postaci zasobów ludzkich od komunistycznych władz Kuby. Apel ten nie spotkał się jednak z uznaniem i zrozumieniem.

8:44

Według danych amerykańskiego Instytutu Johna Hopkinsa, na świecie zanotowano 2 898 082 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło łącznie 203 025 osób. Kraje z największą liczbą przypadków SARS-CoV-2 to:

 • USA - 939 235
 • Hiszpania - 223 759
 • Włochy - 195 351
 • Francja - 161 644
 • Niemcy - 156 513
 • Wielka Brytania - 149 569
 • Turcja - 107 773
 • Iran - 89 328
 • Chiny - 83 909
 • Rosja - 74 588

8:37

8:32

Ponad 53,5 tysiąca ofiar śmiertelnych zanotowano już w Stanach Zjednoczonych Ameryki. To liczba dwukrotnie większa niż w dramatycznie walczących z pandemią Włoszech. Tylko w przeciągu ostatniej dobry w USA zmarło z powodu koronawirusa 2494 osoby.

8:22

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Kanadzie wzrosła do 45354. Ostatnia dobra przyniosła 1466 nowych pacjentów. Z powodu COVID-19 zmarło tam już 2465 osób, z czego 163 w ciągu minionych 24 godzin.

8:15

Panama:

 • Liczba zakażeń koronawirusem: 5538 (+200 w ciągu dobry)
 • Liczba zgonów: 159 (+5 w ciągu doby)

8:06

Wczoraj po południu na berlińskim placu Róży Luksemburg zebrało się ok. 1000 protestujących przeciwko ograniczeniom wprowadzonym z powodu pandemii koronawirusa. Ponad 100 osób zostało zatrzymanych przez berlińską policję. Wśród uczestników cotygodniowego wydarzenia znajdowali się przedstawiciele skrajnie prawicowej partii AfD oraz osoby związane z niemieckim środowiskiem populistycznym. Jak informuje "Die Welt", protestujący krytykowali "demokrację higieny", a jednym z ich haseł były słowa: "Żegnamy WHO. Żegnamy Gatesa. Powstrzymać farmaceutyczne lobby".

7:57

Rządy niektórych krajów zastanawiają się nad dopuszczeniem do pracy osób, które przeszły koronawirusa i zanotowały negatywny wynik testu po chorobie. To rozwiązanie ma pomóc w walce z kryzysem ekonomicznym. Przed takimi praktykami ostrzega jednak Światowa Organizacja Zdrowia. "Nie ma żadnych dowodów na to, że osoba, która wyzdrowiała z COVID-19 i wytworzyła przeciwciała, nie może zarazić się po raz drugi" podkreślają eksperci WHO. Wręczenie odpornościowych paszportów takim osobom może przyczynić się do ponownych szczytów zachorowań.

7:44

W galeriach handlowych każdy klient będzie znakowany? Sprawdźcie, o co chodzi w tym pomyśle na przywrócenie funkcjonowania centrów handlowych - KLIK!

7:31

Rp.pl, powołując się na chińską Komisję Zdrowia Publicznego, podaje, że w tamtym kraju zanotowano w ostatniej dobie 11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od 11 dni nie stwierdzono w Chinach zgonu spowodowanego SARS-CoV-2.

7:24

Deutsche Welle przytoczyło oświadczenie dyrektorów Poczdamskiego Instytutu Badań Nad Wpływem Klimatu, Johana Rockstroema i Ottmaar Edenhofera. Ich zdaniem kryzys spowodowany koronawirusem i kryzys klimatyczny to część "tej samej systemowej porażki". Naukowcy przekonują, że to wynik przekroczenia granic bezpieczeństwa kluczowego dla zdrowia planety.

- Dla zapewnienia dobrobytu potrzebujemy zdrowych ludzi na zdrowej planecie, a do tego konieczna jest zdrowa gospodarka - możemy przeczytać w oświadczeniu Rockstroema i Edenhofera.

7:11

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson wyzdrowiał i czuje się na tyle dobrze, że może wrócić do pracy. Przypomnijmy, że u szefa rządu Jej Królewskiej Mości stwierdzono SARS-CoV-2. W pewnym momencie 55-letni polityk wylądował w ciężkim stanie na oddziale intensywnej terapii.

6:59

Kanadyjska służba zdrowia zaleciła ostrożność w podawaniu leków na malarię pacjentom zakażonym koronawirusem. Ich zdaniem chlorochina i hydroksychlorochina mogą wywoływać silne skutki uboczne, np. arytmię pracy serca. Wcześniej do podobnych wniosków doszły służby medyczne z USA.

6:47

Dzień rozpoczynamy od dobrych informacji. W Ostródzie 87-letnia pacjentka, u której stwierdzono COVID-19, została wyleczona w dziewięć dni. O powrocie do zdrowia podopiecznej ZOL-u w Ełku poinformowało biuro prasowe województwa warmińsko-mazurskiego.

22:26

Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty Sławomir Redmer przyznał w wypowiedzi dla TVN24 o pojawieniu się informacji o naborze pracowników do wykonania usługi dostarczenia pakietów wyborczych. Nie podał warunków, na jakich zatrudniony by tych pracowników.

22:09

37-letnie brytyjskie siostry bliźniaczki zmarły na koronawirusa. w odstępie trzech dni. Obie były pielęgniarkami, choć tylko Katy pracowała w zawodzie i zmarła w szpitalu w Southampton. Emma zmarła w domu. Obie cierpiały na inne schorzenia i zawsze mówiły swoim znajomym, że razem przyszły na świat i razem z niego odejdą.

21:20

Najmłodszą ofiarą koronawirusa w Polsce jest 18-latek, który zmarł w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu, do którego trafił w stanie stabilnym z zakładu opiekuńczo-leczniczego w Ozimku. Chłopiec miał mózgowe porażenie dziecięce i padaczkę. Po trzech dniach pobytu w szpitalu dostał wysokiej gorączki i mimo wysiłków lekarzy, zmarł.

20:07

Prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, wystąpił z nietypową prośbą do gangów przestępczych. Powiedział, by przestały one przekazywać paczki żywnościowe podczas kryzysu koronawirusowego biedakom i zjednywać ich przychylność i zamiast tego skupiły się na zakończeniu walk między sobą, co tylko jednego dnia przyniosło setkę śmiertelnych ofiar. Kartele meksykańskie, kolumbijskie gangi i brazylijskie miejskie „bojówki”, nadal pokazują siłę podczas pandemii Covid-19.

20:24

Ponad 200 tysięcy ludzi zabił już koronawirus na całym świecie, z czego jedna czwarta ofiar przypada na Stany Zjednoczone, podają naukowcy z amerykańskiego Johns Hopkins University. Zakażonych na świecie jest ponad 2,8 mln ludzi. Od 11 stycznia, kiedy zarejestrowano w Chinach oficjalnie pierwszego zakażonego koronawirusem, epidemia dotarła dziś do 210 krajów.

20:18

Belgijska premier Sophie Wilmès podała plan odblokowywania gospodarki i luzowania obostrzeń wprowadzonych w walce z koronawirusem. Od 11 maja otwarte będą już wszystkie sklepy, w kolejnym tygodniu pora na szkoły, ograniczona jednak będzie liczba uczniów w każdej z klas. Dzieje się to w kraju, który ma ponad 45 tysięcy zakażonych koronawirusem, a liczba śmiertelnych ofiar epidemii osiąga siedem tysięcy. Jest to najwyższym wskaźniki, biorąc pod uwagę, że kraj ten liczy tylko 11,4 mln mieszkańców, w Europie. Tylko w sobotę zarejestrowano 241 śmiertelnych ofiar, z czego ponad połowa w domach opieki społecznej. Liczba przebywających na oddziałach intensywnej opieki medycznej wynosi 934.

20:06

Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Nowej Debie w województwie podkarpackim zmusiła szefostwo placówki do zamknięcie kilku oddziałów. Powodem były zakażone tam osoby, w sumie 22, zarówno wśród personelu medycznego jak i pacjenci. Kwarantannie poddano wiele osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi. Władze szpitala wstrzymały do odwołania przyjęcia na kilku oddziałach.

19:40

Ameryka odblokowuje kolejne sfery działalności, mimo iż epidemia koronwirusa bije kolejne rekordy, zakażonych jest już w tym kraju ponad 900 tysięcy ludzi. Największe postępy czyni Georgia, stan , w którym czynne są już salony fryzjerskie, a nawet pracownie tatuażu. Ratując gospodarkę, podobne działania podejmują władze stanów Arkansas i Alaski. Tylko stan Nowy Jork, który, jak się wydaje, ma już szczyt zakażań za sobą, nadal jednak utrzymuje surowe restrykcje, jeśli chodzi o zachowanie ludzi. Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo obwinił przybyszów z Europy, głównie Włochów o przywleczenie zarazy do tego miasta. Prezydent Donald Trump podpisał kolejne pakiet pomocowy, tym razem głównie dla małego biznesu, na sumę prawie 500 miliardów dolarów. Liczba tych, którzy utracili przez epidemię pracę w USA przekracza już 26 milionów.

19:31

Wczesnym sobotnim popołudniem wylądował na warszawskim lotnisku im. Chopina Boeing 787-8 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT z kolejnym transportem wyposażenia medycznego, które dla naszych szpitali walczących z koronaiwrusem zamówiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przywieziono tym razem 40 tysięcy specjalnych dla pracowników służby zdrowia. Cały ładunek ważył 12,5 tony. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zamówiła w ramach walki z epidemią między innymi 200 łóżek dla intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 71 respiratorów i 50 tys. pakietów indywidualnej ochrony biologicznej.

18:43

Po 51 dniach od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Wielkiej Brytanii, w sobotę bilans śmiertelnych ofiar przekroczył już 20 tysięcy. Tylko poprzedniego dnia zmarło 813 osób. Jeszcze nie tak dawno Sir Tarick Vallance, naukowy doradca rządu w sprawach pandemii mówił, że za dobry rezultat uznano utrzymanie bilansu ofiar poniżej 20 tysięcy.

18:35

Linie lotnicze Wizz Air zawieszają wszystkie loty w polskiej siatce połączeń do 9 maja. Jak informuje węgierski przewoźnik jest to wynik przedłużających się ograniczeń dotyczących międzynarodowych lotów.

18:17

Wideokonferencja liderów grupy G20 została przełożona. Doszło do tego w ostatniej chwili, a jej powodem był konflikt między rządami Stanów Zjednoczonych i Chin. Poszło o rolę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w podejściu pandemii. Konkretnie zaś Waszyngton nie raz zarzucał szefostwu WHO, że było stronnicze wobec Pekinu i nie podniosło odpowiednio wcześnie alarmu, kiedy epidemia zaczęła się już rozlewać poza Chiny.

18:02

Z sobotniego komunikatu resortu zdrowia wynika, że tego dnia doszło do 381 infekcji i 30 zgonów na koronawirusa. Od początku epidemii zakażenie stwierdzono w naszym kraju u 11 273 osób, 524 pacjentów zmarło.

17:40

Amerykański miliarder Bill Gates jest gotów sfinansować produkcję szczepionek przeciwko koornawirusowi na całym świecie. Założyciel koncerny Microsoft, za pośrednictwem Fundacji Billa i Melindy Gatesów, zamierza uczestniczyć w wysiłkach na rzecz wyprodukowania na dużą skalę szczepionki testowanej w Oksfordzie, jeśli okaże się skuteczna.

17:34

Pytany na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki mówił, że rząd na obecną nie podjął decyzji o otwarciu granic. Obecnie granice zamknięte są do 3 maja, z możliwością przedłużenia.

17:31

Świat wciąż gubi się w domysłach co do losu północnokoreańskiego dyktatora. Jeden z magazynów tokijskich mówi, że Kim Dzong Un jest w stanie wegetatywnym, natomiast hongkońska stacja telewizyjna HKSTV podała, że wódz nie żyje. Z kolei źródła Korei Południowej donoszą, że Kim dochodzi do siebie po operacji serca.

17:21

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed wydawaniem tzw. „paszportów odporności" osobom, które były zakażone koronawirusem, wyzdrowiały i wytworzyły w ciele przeciwciała. Nie istnieją dowody, że ludzi ci są odporni na ponowną infekcję. Takie „paszporty” planują wydawać niektóre kraje tym, którzy chcieliby wrócić do pracy lub udać się w podróż.

17:15

Zaskakujące wyniki badań we Francji. Odsetek leczonych w szpitalach zakażonych koronawirusem był bardzo mały wśród palaczy. Badania pod tym kątem mają być kontynuowane. Francuski rząd zakazał internetowej sprzedaży produktów nikotynowych, ograniczył też ich sprzedaż w aptekach, gdyż jest na nie duży popyt.

17:11

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych rekomenduje przywrócenie dowództwa komandorowi Brettowi Crozierowi. Dowodził on lotniskowcem atomowym USS Theodore Roosevelt i kiedy wszczął alarm po zakażeniu koronawirusem setki marynarzy prosząc o pomoc, pozbawiony został funkcji na wniosek prezydenta Donalda Trumpa. Teraz jest szansa, że Crozier wróci na swoje stanowisko.

17:00

16:52

MuzoTok: AniKa Dąbrowska w dobie koronawirusa nie marnuje czasu do tego cieszy się z każdej chwili spędzonej z rodziną. Co konkretnie robi w tym trudnym czasie?

Zobacz wywiad dla programu MuzoTok Online.

16:43

Liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii przekroczyła 20 tys. Ministerstwo Zdrowia tego kraju poinformowało w sobotę, że w ciągu minionej doby odnotowano kolejnych 813 zgonów. Ich ogólna liczba wzrosłą w tym samym do 20319.

16:30

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że resort zmienia zasady przeprowadzania testów na obecność koronawirusa. Mają zostać uruchomione specjalne mobilne punkty poboru wymazów, które będą stać przed wszystkimi szpitalami jednoimiennymi, przeznaczonymi dla osób przebywających w kwarantannie.

16:16

16:05

Japonia: W mieście Fujisawa ustanowiono napisy: „Proszę powstrzymać się od wchodzenia na plażę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji koronawirusem”. Na plaży widzianych było wielu odwiedzających – informuje AFP Tokyo.

15:43

15:27

USA: Amerykański stan Missouri pozwał Chiny za pandemię koronawirusa. Władze stanowe argumentują, że koszmarne straty finansowe poniesiono z powodu zaniedbań, jakich dopuścił się Pekin, dopuszczając do rozprzestrzenienia się Covid-19 w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

15:13

 • Wszelkie doniesienia o rzekomych planach wprowadzenia stanu wyjątkowego lub innego stanu nadzwyczajnego są wyssanymi z palca insynuacjami. Nie mają nic wspólnego z rzeczywistością! – informuje rzecznik PiS Anita Czerwińska.

15:01

W ciągu ostatniej doby w Iranie zmarło 76 osób zakażonych koronawirusem. Zwiększyło to liczbę ofiar śmiertelnych COVID-19 do 5 650 - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zakażonych od początku epidemii przekroczyła 89 tys.

14:44

14:30

Rosja: Ograniczenia z powodu pandemii zarządzone w Moskwie nie naruszają praw obywateli - uważa moskiewskie merostwo. Władze Moskwy odpowiedziały w ten sposób na pozew złożony przez opozycjonistów, którzy zaskarżyli działający w tam system przepustek.

14:13

13:52

Obecnie nie ma dowodów na to, że ludzie, którzy wyzdrowieli z Covid-19 i mają przeciwciała, nie mogą się ponownie zarazić koronawirusem - oświadczyła w sobotę w komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

13:38

Hiszpania: W ciągu ostatnich 24 godzin na koronawirusa zmarło 378 osób. Łącznie od początku epidemii wskutek infekcji Covid-19 odnotowano 22 902 zgonów – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zakażonych przekroczyła 223 tys.

13:31

13:19

Japonia: W Tokio stwierdzono w sobotę 103 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; to najmniej od 20 kwietnia - podała agencja Kyodo. Od początku epidemii do soboty w Tokio stwierdzono łącznie 3 836 przypadków zakażeń. Jeszcze w piątek odnotowano tu 161 nowych przypadków zakażeń.

13:00

 • Nasi sportowcy, którzy będą wracali do centralnych ośrodków sportu, najpierw w Spale i Wałczu, stanęli przed ogromnym wyzwaniem. Trening w izolacji to nie jest pełnoprawny trening. Będzie odbywał się w tych ośrodkach w ograniczonej ilości grup – mówi minister sportu. - Rozgrywki Ekstraklasy rozpoczną się na przełomie maja i czerwca. Ekstraligę żużlową planujemy na połowę czerwca – dodaje.

12:56

 • Sport stanął przed ogromnym wyzwaniem. Polscy sportowcy pozostali w domach i zaprzestali treningów, za co bardzo im dziękuję. Sport odegra ważną rolę w powrocie do normalności oraz w profilaktyce w walce z koronawirusem – mówi minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. - Nasze obiekty, które zostaną uruchomione będą otwarte w zachowaniu dystansu społecznego i ze wszystkimi ograniczeniami, które muszą być zachowane. Trening sportowy można wykonywać na tych obiektach otwartych bez maseczki – dodaje szefowa resortu sportu.

12:52

W trzecim etapie otwarte zostaną sale szkolne, hale sportowe, obiekty zamknięte - również z maksymalnie 6-osobowym składem osób uprawiających daną dyscyplinę przy utrzymaniu rygorów sanitarnych. W czwartym etapie otwarte zostaną siłownie, sale fitness, sale taneczne, kręgielnie - miejsca, w których bliżej siebie wszyscy przebywają. - Po czwartym etapie postawiłem kropkę, ale mam nadzieję, że i potem wrócą rozgrywki, które będą mogły odbywać się przy udziale publiczności. Radość kibicowania to to na co wszyscy czekamy. Sport wróci na stadiony i do naszych domów – zapewnia szef rządu.

12:47

 • Sport to zdrowie, ale też bardzo ważny dział gospodarki narodowej. Pierwszy etap zmian mamy już za sobą. Treningi indywidualne były zabronione. Dzisiaj z powrotem można trenować indywidualnie, to już jest dopuszczalne w lasach, również bez maseczki – mówił premier Morawiecki. - W drugim etapie zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych miejsc uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni - to już od 4 maja. W tych miejscach mamy pewność dystansu społecznego, możliwość jego utrzymania – dodał szef rządu.

12:45

 • Wszyscy dobrze wiemy, że to miał być inny rok, ale niestety koronawirus wszystko pokrzyżował i zabrał nam również radość kibicowania i trenowania – mówi premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Jak dodaje, wraz z minister sportu przygotowali program powrotu do „nowej normalności”. - Wraz z matrycą powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy pokazać matrycę powrotu do rzeczywistości sportowej. Chcemy przejść do kontrofensywy, powrotu do normalności sportowej w najbliższych tygodniach i miesiącach – tłumaczy premier.

12:30

Rozpoczęła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk.

12:22

12:11

Rosja: W ciągu ostatniej doby w Moskwie zmarło 41 pacjentów zakażonych koronawirusem. Liczba przypadków śmiertelnych wynosi obecnie 366, co oznacza niemal podwojenie w ciągu tygodnia - podało w sobotę niezależne radio Echo Moskwy. Według władz stolicy przybywa też osób wyleczonych. Ogółem liczba pacjentów z Covid-19, których lekarzom nie udało się uratować, przekroczyła w Rosji 600.

12:00

Trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczą minister Mariusz Kamiński oraz wiceministrowie.

11:46

Sportowy24.pl: Ostatnio w mediach głośno było o wywiadzie byłego piłkarza Arsenalu i Manchesteru City - Emmanuela Adebayora. Togijczyk przyznał, że mimo dobrej sytuacji finansowej, nie ma zamiaru pomagać przy zwalczaniu pandemii koronawirusa w swoim kraju.

11:29

11:15

W piątek holenderska federacja piłkarska zdecydowała, że w związku z pandemią koronawirusa tegoroczne rozgrywki Eredivisie nie zostaną dokończone. W związku z tym nikt nie zostanie mistrzem kraju, nie wyłoniono spadkowiczów, a także klubów awansujących do elity. Taka sytuacja wzbudziła ogromne kontrowersje, a słowa krytyki płyną z wielu stron.

10:58

Papież Franciszek zwrócił się z apelem o modlitwę za osoby pracujące w zakładach pogrzebowych.

10:52

Setki osób, które mieszkają w Polsce i pracują w Niemczech, protestowało w piątek wieczorem w Zgorzelcu. Chcą przywrócenia możliwości pracy.

10:49

Remdesivir, wielka nadzieja w leczeniu Covid-19, jednak nie pomaga przy zwalczaniu koronawirusa? Jak podaje Onet, badania kliniczne udowodniły, że lekarstwo nie wykazywało pożądanych efektów. W Chinach przebadano 237 pacjentów, z czego 158 otrzymało remdesivir, a reszta placebo. Jak się okazało, po miesiącu 13,9% pacjentów przyjmujących lek i 12,8% przyjmujących placebo zmarło. Wyniki badań opublikowało WHO. Co ciekawe, raport ten szybko jednak zniknął ze strony. WHO tłumaczyło, że analiza pojawiła się w serwisach przez pomyłkę – dokument na razie jest w fazie recenzowania.

10:39

CBSnews.com: Nieoczekiwany skutek pandemii koronawirusa w Miami. Jak podaje Miami Police Department, od 7 tygodni nie doszło do żadnego zabójstwa w mieście. To rekord. Ostatni raz tak długa przerwa miała miejsce w 1957 r. Policja podkreśla, że także innych przestępstw jest mniej.

10:28

Kardiolodzy biją na alarm: Coraz więcej osób z chorobami serca nie dzwoni po pomoc ze strachu przed zarażeniem koronawirusem w szpitalu. - Tygodniowo mieliśmy ok. 20 pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi. Teraz bywa, że w tygodniu jest ich 4. I to samo jest w innych ośrodkach na Podkarpaciu. A przecież ci chorzy nagle nie wyzdrowieli – mówi dr hab. med. Prof. UR Andrzej Przybylski. Cały wywiad znajdziesz w serwisie Nowiny24.pl.

Kardiolodzy biją na alarm: Więcej z nas umrze na zawał niż na koronawirusa

10:16

Susza ma być kolejną plagą po koronawirusie. Rok 2020 dla polskiej gospodarki może być wyjątkowo trudny. Nieco pocieszające informacje płyną jednak od meteorologów. W weekend w Polsce może pokropić deszcz. Co prawda nie uzupełni on niedoborów wody, ale może chociaż na jakiś czas zmniejszyć ryzyko pożarowe. Pamiętajmy także, że i burze bywają niebezpieczne!

10:05

Zmarło kolejnych 5 osób zakażonych koronawirusem. To 82-letnia kobieta z Poznania, 71-latek z Raciborza, 90-letni mężczyzna z Tychów, 74-letni mężczyzna z Krakowa oraz 53-letnia kobieta. Wszystkie ofiary miały choroby współistniejące.

10:04

Mamy 175 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej dotyczy województw: śląskiego (52), dolnośląskiego (34) i wielkopolskiego (30). Łącznie w Polsce zakażonych jest już 11067 osób.

9:56

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Męczą cię dziwne objawy? Ministerstwo Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z teleporady lekarskiej.

9:50

Pożar lasów w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł w samym środku epidemii koronawirusa. Na szczęście dzięki wysiłkom strażaków, żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, leśników i lokalnej ludności udało się go wygasić. Sytuacja jest już opanowana.

Zobacz zdjęcia z pogorzelisk. Biebrzański Park Narodowy długo będzie się regenerował po pożarze

9:39

Po złagodzeniu obostrzeń w kościołach może być nieco więcej wiernych podczas nabożeństw. Nadal jednak należy zachowywać zasady bezpieczeństwa. Poza kapłanami i osobami pełniącymi funkcje liturgiczne w świątyni może się znajdować 1 osoba na 15 metrów kwadratowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Portal i.pl