Koronawirus: Akcja "Lot do domu". Rząd sprowadza Polaków do kraju. Zobacz, jak wrócić do Polski

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Koronawirus w Polsce. Rząd sprowadza Polaków do kraju w ramach akcji "Lot do domu". Zobacz jak wrócić do Polski
Koronawirus w Polsce. Rząd sprowadza Polaków do kraju w ramach akcji "Lot do domu". Zobacz jak wrócić do Polski Fot. Bruno Fidrych / Polskapresse
Polacy przebywający poza Polską, pomimo zamknięcia granic będą mogli wrócić do kraju. Rząd, w współpracy z PLL LOT uruchomił program „Lot do domu”. Tym samym pokryje część kosztów przelotu powracających rodaków.

Polski rząd w ostatnich dniach podjął restrykcyjne kroki, mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednym z ich jest zamknięcie granic naszego kraju i zawieszenie wielu połączeń lotniczych. Decyzja rodzimych władz wywołała niepokój, zwłaszcza wśród rodaków, którzy przebywają obecnie poza Polską.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

Aby umożliwić im powrót do kraju, rząd, we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT uruchomił program „Lot do domu”. - Zdaję sobie sprawę z tego, że wprowadzane przez nas ograniczenia tworzą wiele sytuacji trudnych, zwłaszcza dla osób poza granicami naszego kraju, dla obywateli, ale także dla cudzoziemców, którzy na trwale w jakiś sposób są związani z Polską – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że Polska zamyka swoje granice „dla wirusa”, jednak chce umożliwić powrót do kraju obywateli polskich oraz niektórych cudzoziemców, zwłaszcza z miejsc, z których trudno wrócić transportem kołowym. - Chcemy zaplanować i przeprowadzić operację powrotu czy umożliwić operację powrotów zwłaszcza dla tych, którzy są oddaleni w dalszych zakątkach świata i dla których transport kołowy jest albo bardzo utrudniony, jak w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malcie, Cyprze czy wręcz niemożliwy jak USA czy Kanadzie - zapewniał premier.

LOT: Są trzy możliwości powrotu do Polski

Odpowiedzialny bezpieczne przetransportowanie naszych rodaków do kraju PLL LOT tłumaczy, że mają oni trzy możliwości powrotu.

ZOBACZ TEŻ:

Pierwsza to realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych. Jak wyjaśnia LOT, mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z Polakami, które miały wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie naszego kraju będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy, czyli: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka,
osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie Polski lub pozwolenie na pracę.

Drugą opcją jest skorzystanie ze specjalnych lotów czarterowych w różne regiony świata. Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy, którzy na stałe związani są z Polską będą mogli kupić bilet na przelot za pośrednictwem strony internetowej linii. Na razie LOT planuje kursy z z Londynu, Chicago, Nowego Jorku, Toronto, Kolombo, Larnaki i Tbilisi. Jednak przewoźni zapewnia, że lista krajów skąd będą odebrani Polacy jeszcze się wydłuży.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE SARS-CoV-2:

Trzecią możliwością jest wprowadzenie lotów „według zapotrzebowania”. LOT chce sprowadzić do Polski również osoby, które znajdują się w innych częściach świata niż te wymienione na stronie przewoźnika. Osoby przebywające w takich miejscach mogą zgłaszać liniom chęć powrotu do Polski. „Będziemy analizować na bieżąco liczbę potrzebujących z danego kraju, a także możliwości zorganizowania lotu” - zapewnia LOT. Zapotrzebowanie będzie można zgłosić na stronie LOTDoDomu.com.

Rząd dołoży się do przelotu

Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400 – 800 PLN w granicach Europy i 1600 – 2400 PLN za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl