Koronawirus wykryty u norek w Polsce może przenikać na człowieka i odwrotnie

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Koronawirus wykryty na fermach norek w Polsce może się przenosić z ludzi na zwierzęta i ze zwierząt na ludzi - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa.
Koronawirus wykryty na fermach norek w Polsce może się przenosić z ludzi na zwierzęta i ze zwierząt na ludzi - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa. pixabay.com
Koronawirus wykryty na fermach norek w Polsce może się przenosić z ludzi na zwierzęta i ze zwierząt na ludzi - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa.

Zobacz wideo: Czy grozi nam trzecia fala pandemii koronawirusa?

Koronawirus wykryty na fermach norek może się przenosić w dwie strony - z ludzi na zwierzęta i ze zwierząt na ludzi.

Pod koniec stycznia wirusa SARS-CoV-2 u norek wykryto na fermie w powiecie kartuskim w woj. pomorskim. Resort rolnictwa, w oficjalnym komunikacie wskazał, że zwierzęta te stały się „niebezpiecznym rezerwuarem i wektorem SARS-CoV-2 dla ludzi”. Osoby zajmujące się fermą, zostały objęte kwarantanną. Zwierzęta ubito.

- Lekarz Weterynarii w Kartuzach niezwłocznie przeprowadził dochodzenie epizootyczne, w wyniku którego podjął decyzję nakazującą ubój zwierząt. W dochodzeniu epizootycznym ustalono, że w ognisku choroby znajdowało się 5 845 sztuk norek - poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Gdańsku.

Przypadki COVID-19 potwierdzono na fermach norek także w innych państwach, m.in. w Szwecji, Grecji, Holandii, Danii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech.

To Cię może też zainteresować

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda w piątek (12 lutego) w godzinach popołudniowych został poinformowany przez dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prof. Krzysztofa Niemczuka o zakończeniu wysoko specjalistycznych badań, polegających na sekwencjonowaniu genomu SARS-CoV-2, szczepów wyizolowanych z pierwszego przypadku zakażenia tym wirusem zwierząt futerkowych (norek) w Polsce - czytamy w komunikacie opublikowanym w sobotę (13 lutego) na stronie Ministerstwa Rolnictwa.

Zespół specjalistów, wirusologów z PIWet-PIB w Puławach poddał szczegółowym badaniom materiał genetyczny pierwotnie potwierdzony 30 stycznia 2021 roku. Otrzymane wyniki sekwencjonowania całego genomu wykazały, że wykryte szczepy SARS-CoV-2 u norek są podobne do siebie i należą do określonej i znanej już epidemiologom linii.

Nie zidentyfikowano żadnej mutacji aminokwasowej w białku S wypustek wirusa opisywanej w szczepach SARS-CoV-2 wykrywanych u norek duńskich. Nie stwierdzono także obecności zmian genetycznych charakterystycznych dla wariantów brytyjskich, południowo-afrykańskich czy brazylijskich wirusa.

Dane uzyskane z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz ubiegłoroczne doświadczenia opisane w Danii czy Holandii wskazują jednoznacznie, że również w Polsce ten wirus może przenikać z norek na człowieka i odwrotnie.

Komunikat Ministerstwa Rolnictwa: KLIKNIJ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A wczoraj jechałem do pracy to koronaświrus przenikał na rondzie pod prąd

G
Głodomór

Teraz wystarczy, że zmutowany wirus przeskoczy na świnie, krowy oraz drób i mamy problem.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl