W grudniu 2021 roku w rejestrze Kościołów i innych związków wyznaniowych prowadzonym przez MSWiA pojawiła się nowa pozycja - Kościół Naturalny.
"Kościół Naturalny powołany zostaje, aby głosić i szerzyć odwieczne, pierwotne, niezmienne i przyrodzone prawa boskie, zawarte w naturze jako jedyną prawdę otrzymaną w darze jako dzieło Stwórcy Wszechświata" – głosi statut nowego kościoła.
Jak tłumaczy "Rzeczpospolita", rejestr zawiera 170 pozycji, a nowe związki wyznaniowe pojawiają się w nim co kilka - kilkanaście miesięcy, jednak najczęściej są to wspólnoty chrześcijańskie i buddyjskie. Pojawienie się przypadku spoza tych dwóch religii nie miało miejsca już od 2013 roku.
Kościół Naturalny? Eksperci zaskoczeni
Dziennikarze "Rp" próbowali dowiedzieć się czegoś więcej o nowym kościele, jednak trudno było im zdobyć jakiekolwiek informacje, poza ogólnikami dotyczącymi jego doktryny.
W związku z małą popularnością Kościoła Naturalnego, zaskakuje deklaracja, że ma on aż czterech kardynałów oraz zwierzchników wszystkich 16 województw, w których znajdują się gminy, a nawet zakony. Liczbę wyznawców w Polsce szacuje na kilkanaście tysięcy, a duchownych – na ponad sto.
Dla porównania, według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku w naszym kraju jest np. 10 tys. mariawitów, 6 tys. baptystów i 5 tys. muzułmanów.
Specjaliści rozkładają ręce
"Rzeczpospolita" skontaktowała się z dwoma naukowcami: specjalistą od nowych form duchowości oraz ekspertem w dziedzinie ruchów neopogańskich. Obaj stwierdzili, że nie zetknęli się z Kościołem Naturalnym.
Nie słyszał o nim też dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego UW, który zwrócił uwagę, że wpis do rejestru MSWiA wiąże się z pewnymi przywilejami podatkowymi.
– Kościół jest preferencyjnie opodatkowany, a w praktyce nie płaci podatku dochodowego od osób prawnych. Duchowni, jeśli wykonują swoją profesję w sposób stały, podlegają wsparciu ze strony Funduszu Kościelnego, który w 80 proc. opłaca ich składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli zaś kapłani żyją w izolacji, fundusz może finansować składki w 100 proc. Duchowni podlegają też preferencyjnemu opodatkowaniu w zakresie przychodów, uzyskiwanych w związku z pełnieniem funkcji religijnych – zauważył.
MSWiA twierdzi, że rejestracja nastąpiła zgodnie z wymogami ustawowymi, wnioskodawcy zgromadzili niezbędne dokumenty, a sam proces trwał niemal dwa lata.
