Trzaskowski: Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany. Kaczyński: to antyreligijna obsesja

Marcin Koziestański
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany, oczywiście w porozumieniu, rozmowie ze wszystkimi Kościołami – powiedział w środę prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Spis treści

Trzaskowski: Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany

Trzaskowski na konferencji samorządowców był pytany o stanowisko w sprawie pomysłu Lewicy o likwidacji Funduszu Kościelnego.

"Pytanie, czy będzie on zastąpiony przez jakiś rodzaj odpisu podatkowego. Natomiast to już każdy Kościół będzie podejmował decyzję, jak z pieniędzy, które ma, finansować mniejsze parafie" – powiedział Trzaskowski.

Podkreślił, że Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany. "Oczywiście w poróżnieniu, rozmowie ze wszystkimi Kościołami. Zwłaszcza tymi mniejszymi, które mają więcej problemów, bo np. same opodatkowują wiernych" – dodał.

Zaznaczył, że cieszy się, że ta sprawa wróciła do prac rządu i ma nadzieję, że zostanie załatwiona.

Kaczyński: to antyreligijna obsesja

Również prezes Prawa i Sprawiedliwości został zapytany na konferencji prasowej o projekt Lewicy dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego.

"Każdy ma prawo uważać, co chce - ktoś może uważać, że nie powinno być Funduszu Kościelnego, ale to są żądania mające charakter antyreligijnej obsesji, charakterystycznej dla dzisiejszej lewicy. Żaden rozsądny człowiek nie powinien się tym przejmować, zarówno wtedy, kiedy jest wierzący i kiedy nie jest" - ocenił prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, że Kościół katolicki jest częścią życia społecznego, a likwidacja Funduszu Kościelnego uderzyłaby w jego funkcjonowanie, chociaż sam fundusz stanowi kwotę będącą jedynie "sumą, która jest dalece poniżej promila z punktu widzenia budżetu państwa". Dodał, że jego likwidacja dotknęłaby jednak bezpośrednio księży, w tym miałaby wpływ na wysokość ich emerytur.

Czym jest Fundusz Kościelny?

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

95 proc. wydatków Funduszu Kościelnego to obecnie składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych. Korzystają z niego wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w naszym kraju w 1950 r. i nie utraciły żadnych nieruchomości.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl