FLESZ - Niezdrowe produkty wciąż polecane jako korzystne

Studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęte w roku 1947 Stanisław Grodziski ukończył cztery lata później. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1959 r., a habilitację w zakresie historii prawa w roku 1963.
Mianowany profesorem nadzwyczajnym w 1972 r., po ośmiu latach uzyskał profesurę zwyczajną. Członek PEN-Clubu oraz Societe d’Histoire de Droit.
Prof. Stanisław Grodziski w swojej karierze naukowej zajmował się statusem różnych grup społecznych w Rzeczypospolitej szlacheckiej i pod zaborami, kulturą prawną, polityką gospodarczą i jej wpływem na ustrój państwa.
Przyczynił się do reaktywowania Polskiej Akademii Umiejętności, której był wiceprezesem (1994-2000). Był autorem wielu dzieł o tematyce historyczno-prawnej. Uczestnik prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności. Pod jego redakcją ukazała się książka "Wkład krakowskiego i ogólnopolskiego środowiska prawniczego w budowę podstaw ustrojowych III Rzeczypospolitej (1980-1994). Projekty i inicjatywy ustawodawcze, ludzie, dokonania i oceny".
Prof. Grodziski był wybitnym znawcą ustroju dawnej Polski i Galicji. Autor m.in. "Historii ustroju społeczno-politycznego Galicji 1772-1848", książek "Sejm Krajowy Galicyjski 1861-1914", "Franciszek Józef I", "Habsburgowie", "Porównawcza historia ustrojów państwowych", "Polska w latach przełomu 1764-1815" (jeden z tomów "Wielkiej Historii Polski"), "Rzeczpospolita Krakowska, jej lata i ludzie". Był także wydawcą źródeł.
Laureat Nagrody Miasta Krakowa 2018. Doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.