Król Karol III w Krakowie. Przy Centrum Społeczności Żydowskiej na Kazimierzu czekały na niego tłumy

Jolanta Białek
PAP
PAP/Darek Delmanowicz
Król Karol III w Krakowie! Kilkaset, może nawet ok. 1000 osób przywitało w poniedziałek (27 stycznia) na krakowskim Kazimierzu brytyjskiego monarchę przy Centrum Społeczności Żydowskiej (Jewish Community Centre). Po przybyciu na ul. Miodową 24 król Wielkiej Brytanii pozdrowił wszystkich zgromadzonych, następnie, po krótkim spotkaniu, które odbyło się wewnątrz budynku, odjechał i nie wygłosił przemówienia do wciąż oczekujących przy kompleksie ludzi. Brytyjski monarcha udał się do Auschwitz, by uczestniczyć w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu.

Karol III w Krakowie

Wizyty Karola III na Kazimierzu wyczekiwało wielu krakowian. Wielu z nich przybyło z flagami, m.in. polskimi i brytyjskimi.

Plan wizyty króla Wielkiej Brytanii pod Wawelem do końca był trzymany w tajemnicy, było jednak jasne, że monarcha nie ominie miejsca, w powstanie którego był przed laty bardzo mocno zaangażowany: Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC - Jewish Community Centre) przy ul. Miodowej 24 w Krakowie. Właśnie tam monarcha spotkał się z prezydentem Krakowa.

Po przyjeździe Karol III szybko udał się na budynku JCC. Część zgromadzonych osób pozdrawiała gestami brytyjskiego monarchę, wielkich wiwatów jednak nie było.

Spotkanie Króla III w Centrum Społeczności Żydowskiej

Natomiast w Centrum Społeczności Żydowskiej brytyjski monarcha spotkał się członkami krakowskiej społeczności żydowskiej, wśród nich z ocalałymi: Zofią Radzikowską, Bernardem Offenem i Ryszardem Orowskim, którego obecny król poznał 23 lata temu, gdy odwiedził Polskę jako książę Walii. .

W spotkaniu z królem Karolem w JCC uczestniczyli m.in. obecni przewodniczący World Jewish Relief (WJR) Maurice Helfgott i dyrektor generalny Centrum Społeczności Żydowskiej Jonathan Ornstein oraz prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Karol III jest pod Wawelem czwarty raz, ale po raz pierwszy jako król; wcześniej był tu w latach: 1993, 2002 i 2008, jeszcze jako książę Walii.

Podczas wizyty w 2008 rokuprzyjechał specjalnie na otwarcie Centrum Społeczności Żydowskiej przy ul. Miodowej 24 na Kazimierzu. Projekt ten był realizowanym w Wielkiej Brytanii przez World Jewish Relief (WJR), a Karol pomagał w jego organizacji m.in. w zbiórce funduszy.

Po krótkiej wizycie w Krakowie, król Karol III pojechał do Auschwitz, by - jako pierwszy brytyjski monarcha - uczestniczyć w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu.

Obecność króla Karola III w naszym kraju jest bezpośrednio związana z tym wydarzeniem. Jak poinformował The Telegraph, brytyjski monarcha określa swoją wizytę w Polsce jako „osobistą pielgrzymkę zarówno człowieka, jak i monarchy”. -Pamięć o zbrodniach przeszłości pozostaje niezwykle istotnym zadaniem, a czyniąc to, kształtujemy naszą teraźniejszość i formujemy przyszłość – cytuje króla Karola III brytyjski dziennik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl