Karol III w Krakowie
Wizyty Karola III na Kazimierzu wyczekiwało wielu krakowian. Wielu z nich przybyło z flagami, m.in. polskimi i brytyjskimi.
Plan wizyty króla Wielkiej Brytanii pod Wawelem do końca był trzymany w tajemnicy, było jednak jasne, że monarcha nie ominie miejsca, w powstanie którego był przed laty bardzo mocno zaangażowany: Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC - Jewish Community Centre) przy ul. Miodowej 24 w Krakowie. Właśnie tam monarcha spotkał się z prezydentem Krakowa.
Po przyjeździe Karol III szybko udał się na budynku JCC. Część zgromadzonych osób pozdrawiała gestami brytyjskiego monarchę, wielkich wiwatów jednak nie było.
Spotkanie Króla III w Centrum Społeczności Żydowskiej
Natomiast w Centrum Społeczności Żydowskiej brytyjski monarcha spotkał się członkami krakowskiej społeczności żydowskiej, wśród nich z ocalałymi: Zofią Radzikowską, Bernardem Offenem i Ryszardem Orowskim, którego obecny król poznał 23 lata temu, gdy odwiedził Polskę jako książę Walii. .
W spotkaniu z królem Karolem w JCC uczestniczyli m.in. obecni przewodniczący World Jewish Relief (WJR) Maurice Helfgott i dyrektor generalny Centrum Społeczności Żydowskiej Jonathan Ornstein oraz prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Karol III jest pod Wawelem czwarty raz, ale po raz pierwszy jako król; wcześniej był tu w latach: 1993, 2002 i 2008, jeszcze jako książę Walii.
Podczas wizyty w 2008 rokuprzyjechał specjalnie na otwarcie Centrum Społeczności Żydowskiej przy ul. Miodowej 24 na Kazimierzu. Projekt ten był realizowanym w Wielkiej Brytanii przez World Jewish Relief (WJR), a Karol pomagał w jego organizacji m.in. w zbiórce funduszy.
Po krótkiej wizycie w Krakowie, król Karol III pojechał do Auschwitz, by - jako pierwszy brytyjski monarcha - uczestniczyć w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu.
Obecność króla Karola III w naszym kraju jest bezpośrednio związana z tym wydarzeniem. Jak poinformował The Telegraph, brytyjski monarcha określa swoją wizytę w Polsce jako „osobistą pielgrzymkę zarówno człowieka, jak i monarchy”. -Pamięć o zbrodniach przeszłości pozostaje niezwykle istotnym zadaniem, a czyniąc to, kształtujemy naszą teraźniejszość i formujemy przyszłość – cytuje króla Karola III brytyjski dziennik.
