Brytyjczycy zadecydowali o wyjściu z UE w 2016 r. Od tego czasu doszło do dwukrotnej zmiany premiera i dwóch przedwczesnych wyborów parlamentarnych. Przez kilka lat trwał impas, nie pozwalający na osiągnięcie jednej ze stron zdecydowanej większości. Partia Pracy nie była wystarczająco silna, aby zatrzymać brexit, a rządzący Torysi nie mogli znaleźć porozumienia pomiędzy sobą, w jaki sposób doprowadzić do brexitu.
Tym, co przesądziło o wyjściu z Unii Europejskiej w oparciu o wynegocjowaną przez Borisa Johnsona umowę były przedwczesne wybory parlamentarne. Przeprowadzono je w grudniu 2019 roku, a Torysi zdobyli ostateczną większość.
Umowa o wyjściu z Unii Europejskiej przeszła przez Izbę Lordów i Izbę Gmin bez żadnych poprawek. Na jej mocy od pierwszego lutego do końca 2020 r. nastąpi okres przejściowy, w czasie którego UK nie będzie już członkiem UE, ale relacje prawne pomiędzy wspólnotami pozostaną takie same. W tym czasie, powinna być przygotowana nowa umowa regulująca przyszłe relacje gospodarcze pomiędzy podmiotami. Kwestii do ustalenia jest bardzo wiele. Od rybołówstwa, przez komunikację lotniczą, swobodę przemieszczania się i kończąc na taryfach celnych.
#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?