Krótszy dzień pracy: dlaczego Razem chce skrócić czas pracy do 35h tygodniowo?
Swój pomysł skrócenia dnia pracy Partia Razem popiera przykładami z innych europejskich państw, gdzie takie rozwiązanie już działa. Przede wszystkim za przykład podaje Francję, gdzie tygodniowy czas pracy wynosi właśnie 35 godzin. Wspomina też o Niemczech, gdzie nierzadko związkowcom udaje się wywalczyć krótszy czas pracy. Według Partii Razem polskie firmy wytrzymają krótszy czas pracy, skoro udało się to firmom francuskim.
Krótszy dzień pracy to więcej czasu na spędzenie go z rodziną, odpoczynek czy rozwój kompetencji i zainteresowań – tak o zaletach krótszego czasu pracy dla pracownika mówi Partia Razem, zwracając też uwagę na to, że:
świat poszedł do przodu, a my wciąż pracujemy tyle, co sto lat temu
Zdaniem partii stać nas na skrócenie czasu pracy właśnie dlatego, że dzięki postępowi nasza praca jest obecnie dużo bardziej efektywna i wydajna niż przed wiekiem.
Pracujmy krócej! Krótszy dzień pracy możesz poprzeć i Ty!
Na stronie pracujmykrocej.pl Partia Razem argumentuje, dlaczego warto wprowadzić krótszy czas pracy. Zamieszczono tam również projekt ustawy o ustanowieniu 35-godzinnego tygodnia pracy, a także formularz do zbierania podpisów osób popierających wprowadzenie zmian. Zgodnie z prawem, trzeba 100 tysięcy podpisów Polaków, by móc przekazać ustawę do Sejmu.
ZOBACZ TEŻ: W tych zawodach łatwiej znaleźć pracę >>>
Krótszy dzień pracy: co na to eksperci?
Pomysł wprowadzenia krótszego czasu pracy nie spotkał się raczej z przychylnością ekspertów, którzy zwracają uwagę na to, że w polskim kalendarzu znajduje się stosunkowo dużo świąt, w trakcie których nie pracujemy. Eksperci mówią także o tym, że Polska wciąż jest krajem, który się dorabia, dlatego skrócenie czasu pracy mogłoby być niekorzystne dla gospodarki krajowej. Jednocześnie zwracają uwagę na to, że często dochodzi do wymuszenia pracy w godzinach nadliczbowych i to jest problem, który powinien zostać rozwiązany.
Z drugiej strony w Polsce działają już firmy, które oferują pracownikom krótszy dzień pracy: 6 lub 7 godzin dziennie. Zwracają uwagę na pozytywne skutki wprowadzenia takiej zmiany, do których należą:
- bardziej efektywne wykorzystywanie czasu pracy
- brak bezproduktywnych przerw (na kawę czy papierosa)
- większe zainteresowanie firmą ze strony osób chcących podjąć w niej pracę
Czy projekt ustawy o skróceniu czasu pracy trafi do Sejmu? To zależy od nas i od naszych podpisów. Każdy może wydrukować formularz i zbierać na nim podpisy poparcia dla ustawy. W ciągu dwóch pierwszych dni projekt ustawy poparło już 5 tysięcy Polaków.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?