O budowie zadaszonego amfiteatru mówiło się już od lat, ponieważ miał on zaspokoić potrzeby braku sali koncertowej potrzebnej chociażby podczas Festiwalu Jana Kiepury. Podczas tego rodzaju wydarzeń czy koncertów wykorzystywano rozkładaną scenę, która jednak nie spełnia roli normalnej sali. Dlatego już w 2019 roku ogłoszono przetarg na projekt obiektu, który wykonało Biuro Projektów TRZ.
Środki w wysokości blisko 10 milionów udało się zdobyć z programu "Polski Ład". Tym samym flagowa inwestycja - jak wówczas nazwał ją Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju mogła stać się faktem. Nieoficjalnie w tym tygodniu ma zostać przyznane pozwolenie konserwatorskie na budowę amfiteatru pod Górą Parkową, dalej potrzebne będzie tylko pozwolenie na budowę.
- Musimy do 17 maja ogłosić przetarg, ale myślę że zrobimy to wcześniej. Projekt już jest w starostwie, czekają tylko na pozwolenie konserwatorskie, mam już porozumienia z Polskimi Kolejami Linowymi, z Wodami Polskimi, z panem Ubrańczykiem z hotelu "Prezydent", także sprawy terenowe i formalno-prawne mamy już załatwione - mówi Piotr Ryba w rozmowie z "Gazetą Krakowską".
Burmistrz zakłada, że pozwolenie na budowę uda się uzyskać jeszcze w kwietniu, inwestycja zakłada powstanie amfiteatru na tysiąc miejsc, z czego trzysta miejsc wraz ze sceną będzie pod dachem.
- Obiekt zostanie zbudowany m.in. z betonu kablowego i ze stali, czyli tak, jak w Operze w Sydney, uzyskamy dzięki temu takie fikuśne kształty. Natomiast część zadaszona będzie imitowała styl zadaszenia, jaki znajduje się na willach przy Bulwarach Dietla - tłumaczy burmistrz i dodaje, że konserwator zabytków wyraził zgodę na zadaszenie jednej trzeciej obiektu.
Pod sceną, która będzie miała 100 mkw. znajdować się będą toalety oraz garderoby. Obiekt będzie wykorzystywany głównie od maja do października, kiedy organizowane są największe imprezy kulturalne.
- Budowa amfiteatru da nam w końcu stałe miejsce, gdzie będziemy mogli przeprowadzać wszystkie imprezy bez budowania sceny na deptaku. Dzięki temu wzrośnie prestiż naszego uzdrowiska, będzie to jedyne takie miejsce w okolicy. Liczę, że ta inwestycja będzie dodatkowym impulsem rozwojowym dla Krynicy - dodaje Ryba.
Scena amfiteatru będzie służyła także do dekorowania zawodników podczas III Igrzysk Europejskich w 2023 roku, w związku z tym ogromnym przedsięwzięciem wyremontowana ma zostać Hala Lodowa w Krynicy-Zdroju, na której odbywać się będą niektóre konkurencje.
Jeszcze na wiosnę zostanie otwarty Ogród Żywiołów na zboczu Góry Parkowej. Pojawiły się tam lampy, są alejki spacerowe, a od strony ulicy Źródlanej ukończono kieszenie parkingowe oraz nawierzchnię asfaltową. Zamontowano urządzenia pokazujące prawa fizyki. Główną atrakcją będzie taras widokowy oraz miniatury z brązu prezentujące najpiękniejsze budynki Krynicy-Zdroju. Burmistrz cały czas zabiega też o powstanie w uzdrowisku pierwszego w Polsce toru saneczkowego, decyzja jeszcze nie jest znana.
- TOP 10 najpopularniejszych nazwisk w Nowym Sączu
- W programie "Pytanie na śniadanie" przypomnieli o moście Jana Stacha ze Znamirowic
- Bajkowa zima na Jaworzynie Krynickiej i widoki z platformy 360
- Stadion Sandecji Nowy Sącz coraz większy [ZDJĘCIA]
- Spacerowicze, rowerzyści i turyści oblegają sądeckie szlaki. Widać stąd Tatry
