Zmiany w mediach publicznych. Zniknął sygnał TVP Info
W środę resort kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze.
Zaraz po tym zniknął sygnał TVP Info.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
W środę o godz. 19:30 w TVP – zamiast „Wiadomości” – ukazało się krótkie oświadczenie dziennikarza Marka Czyża, który zapowiedział od czwartku nadawanie „programu informacyjnego TVP” bez „propagandowej zupy”.
Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Wicemarszałek Sejmu: Działania ministra kultury niezgodne z prawem
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) pytany przez i.pl o działania nowej władzy wobec mediów publicznych, zwłaszcza wobec Telewizji Polskiej, powiedział, że „wedle informacji, z którymi się zapoznał, wczorajsze działania ministra kultury, były niezgodne z prawem”. – Nie ma on kompetencji do tego, żeby bez uchwalenia nowej ustawy i podpisania jej przez prezydenta, zmienić władzę mediów publicznych – dodał.
Zdaniem Krzysztofa Bosaka „widać, że rząd Donalda Tuska wchodzi w koleiny wcześniejszych rządów PiS, które również naginały lub łamały prawo, żeby osiągnąć swoje cele”. – Obecny rząd robi dokładnie to samo, w podobnym stylu – mówił.
Wicemarszałek Sejmu ocenił, że „rzeczą kuriozalną jest, że ministrem sprawiedliwości w tym rządzie jest prof. Adam Bodnar, który za dokładnie takie działania krytykował rząd PiS, a w tej chwili milczy”.
ag
