Książę Harry i Meghan Markle. Niepokorni outsiderzy rodziny królewskiej. Co o nich wiemy?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Książę Harry i Meghan Markle poznali się w 2016 roku. Małżeństwo porzuciło obowiązki członków rodziny królewskiej i mieszka w Kalifornii w USA
Książę Harry i Meghan Markle poznali się w 2016 roku. Małżeństwo porzuciło obowiązki członków rodziny królewskiej i mieszka w Kalifornii w USA fot. PAP/AA/ABACA
Meghan Markle i książę Harry są najbardziej znanymi outsiderami rodziny królewskiej. Poznali się w lipcu 2016 roku i od tego czasu bardzo często goszczą w nagłówkach gazet na całym świecie. Poznajmy ich bliżej. Kim są, czym zasłynęli, z kim byli związani zanim na siebie trafili?

Spis treści

Meghan Markle oraz książę Harry w styczniu 2020 roku zdecydowali się zrezygnować z obowiązków dotyczących wysokich rangą członków rodziny królewskiej. Przeprowadzili się do USA, gdzie zamieszkali w domu w Kalifornii.

Powody ich odejścia od rodziny królewskiej świat poznał, gdy w 2021 roku u Oprah Winfrey, w najgłośniejszym bez wątpienia wywiadzie ostatnich lat, para opisała swoje bolesne doświadczenia z życia w Pałacu. Mówili o dyskusjach członków rodziny na temat koloru skóry ich syna, utracie królewskiej ochrony dla chłopca i presji, która doprowadzała księżną Sussex do samobójczych myśli.

Książę Harry. Z zamku w Windsorze do willi w Kalifornii. Co o nim wiemy?

Harry, książę Sussexu, urodził się 15 września 1984 roku w Londynie jako syn księcia Karola, obecnie króla Wielkiej Brytanii Karola III, Diany - księżnej Walii i wnuk królowej Elżbiety II. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii brytyjskiej rodziny królewskiej ojciec dziecka obecny był przy porodzie. Starszy o dwa lata brat Harry'ego, William, jest następcą tronu. Książę otrzymał tradycyjne imiona królewskie: Henry Charles Albert David, został ochrzczony 21 grudnia 1984 w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze przez arcybiskupa Canterbury, Roberta Runciego. 31 sierpnia 1997 r. matka księcia, Diana, księżna Walii zmarła wskutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym w Paryżu. 12-letni wówczas książę Henryk szedł za trumną matki razem z bratem, ojcem, dziadkiem i wujem.

Książę Harry urodził się jako wnuk brytyjskiego monarchy w linii męskiej, w związku z czym uprawniony był do używania tytułu Jego Królewskiej Wysokości Księcia Zjednoczonego Królestwa. Od 1984 do 2018 roku nosił tytuł księcia z Walii, związany z tytułem jego ojca. W maju 2018 roku otrzymał od królowej tytuły księcia Sussexu, hrabiego Dumbarton i barona Kilkeel. W szkołach i wojsku występował jako Henry Wales.

Dzieciństwo i edukacja księcia Harry'ego

Rozpoczął edukację w przedszkolu Jane Mynors, później uczęszczał do Wetherby School i Ludgrove School. Od 1998 roku uczył się w Eton College. Swoją edukację zakończył w czerwcu 2003 roku, zdając dwa egzaminy na poziomie zaawansowanym.

Jego późniejsza kariera zawodowa była mocno powiązana z wojskiem. W 2005 roku wstąpił do Royal Military Academy Sandhurst, w której naukę ukończył w następnym roku, a w 2011 roku ukończył szkolenie pilota helikoptera Apache. W latach 2007–2008 i 2012–2013 służył w czasie wojny w Afganistanie. W latach 2018–2021 posiadał rangi dowódcy eskadry, majora i komandora podporucznika.

Działalność charytatywna

Książę Harry od lat jest zaangażowany w działalność publiczną i charytatywną. Jego aktywności, wzorem matki, związane są głównie z przeciwdziałaniem zakażeniom wirusem HIV i ochroną zdrowia psychicznego, a także sportem i ochroną środowiska.

Do marca 2020 roku reprezentował królową w oficjalnych wystąpieniach i patronował wybranym organizacjom. W 2014 założył Invictus Games, zawody sportowe dla weteranów wojennych. W 2011 roku zdobył północny biegun Ziemi, a w 2013 – biegun południowy.

Książę Harry - bohater skandali

Harry od urodzenia znajdował się w centrum zainteresowania mediów brytyjskich i światowych. W swoich wypowiedziach odnosił się do tego, że dziennikarze mieli przyczynić się do śmierci jego matki, a taka sama sytuacja spotyka jego żonę. Jego oświadczenie, potwierdzające związek z Meghan Markle w listopadzie 2016, dotyczyło tego, by zaprzestano nękania jej i jej rodziny.

Poprzednie partnerki życiowe księcia, Chelsy Davy i Cressida Bonas, również zwracały uwagę na przytłaczające zainteresowanie mediów w czasie ich relacji z księciem.

Prasa często relacjonowała jego imprezowy tryb życia. W 2001 roku został sfotografowany w czasie palenia marihuany i spożywania alkoholu, w związku z czym w 2002 roku książę Karol zdecydował o wysłaniu syna na jeden dzień do centrum rehabilitacyjnego dla osób uzależnionych od narkotyków w południowym Londynie.

8 stycznia 2005 wystąpił w nazistowskim mundurze w czasie przyjęcia kostiumowego, a jego zdjęcia zostały opublikowane przez dziennik „The Sun”. Clarence House wydał oświadczenie, w którym Henryk przeprosił za „noszenie nazistowskiej swastyki”. W grudniu 2022 roku książę uznał to wydarzenie za największy błąd swojego życia.

W sierpniu 2012 serwis TMZ opublikował zdjęcia nagiego księcia, grającego ze znajomymi w rozbierany bilard w hotelu w Las Vegas. Fotografie szybko znalazły się w centrum zainteresowania światowych mediów, ale brytyjskie odmówiły publikacji. Pałac Świętego Jakuba oświadczył wówczas, że prywatność księcia została naruszona.

Meghan Markle. Czym zajmowała się zanim została księżną Sussex?

Meghan, księżna Sussexu, urodziła się 4 sierpnia 1981 roku w Los Angeles jako Rachel Meghan Markle. Zanim została członkiem rodziny królewskiej, zajmowała się aktorstwem oraz działalnością publiczną i charytatywną.

Kilka lat przed poznaniem księcia Harry'ego była mężatką. W 2011 roku poślubiła Trevera Engelsona, z którym rozwiodła się dwa lata później. Po ślubie z brytyjskim księciem wstąpiła do rodziny królewskiej i otrzymała tytuły: Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Sussexu, Hrabiny Dumbarton i Baronowej Kilkeel.

Reprezentowała królową Elżbietę II w oficjalnych wystąpieniach i patronowała wybranym organizacjom. Jej aktywności związane są głównie z walką o prawa kobiet, ochroną środowiska oraz wspieraniem aktorstwa. 8 stycznia 2020 r. wraz z mężem publicznie oświadczyła o intencji zrezygnowania z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej. Zakończyła ich sprawowanie 31 marca 2020 roku.

Dzieciństwo Meghan Markle. Kim są jej rodzice?

Meghan urodziła się i dorastała w Los Angeles. Jej rodzicami są terapeutka i instruktorka jogi Doria Loyce Ragland oraz operator filmowy Thomas Wayne Markle - poznali się na planie serialu "Szpital miejski". Matka księżnej Sussex jest Afroamerykanką, a ojciec ma pochodzenie holendersko-irlandzkie.

Rodzice Meghan Markle rozwiedli się po dwóch latach małżeństwa, gdy ich jedyna córka miała sześć lat. Wychowywała ją matka, jednak ojca widywała regularnie. Z małżeństwa ojca z kolejną żoną - Roslyn Loveless, ma starsze przyrodnie rodzeństwo: siostrę Samanthę Grant i brata Thomasa Markle’a juniora. Nie utrzymuje jednak z nimi kontaktu.

W okresie szkolnym Meghan była wybitną i ambitną uczennicą. Po ukończeniu nauki w prywatnej szkole podstawowej Little Red Schoolhouse oraz katolickim gimnazjum i liceum dla dziewcząt w Los Feliz, studiowała jednocześnie stosunki międzynarodowe i historię teatru na Uniwersytecie Północno-Zachodnim, którego absolwentką została w 2003 roku.

Kariera zawodowa

Jej pierwszą pracą było kaligrafowanie zaproszeń okazjonalnych w ekskluzywnym sklepie papierniczym „Paper Source” w Beverly Hills; jednymi z jej klientów byli piosenkarz Robin Thicke i aktorka Paula Patton, dla których w 2005 stworzyła zaproszenia ślubne. Pracowała także w ambasadzie amerykańskiej w Buenos Aires oraz była opiekunką do dzieci. Działała wolontaryjnie w organizacji Kappa Kappa Gamma.

Często brała udział w szkolnych przedstawieniach. Aktorstwa uczyła ją Gigi Perreau. W 1999 roku wystąpiła w teledysku do piosenki Tori Amos „1000 Oceans”. Na szklanym ekranie zadebiutowała w 2002 roku epizodyczną rolą w serialu "Szpital miejski", w którym zagrała u boku swojego ojca. Jej debiut filmowy nastąpił w 2005 roku w filmie "Zupełnie jak miłość", w którym zagrała epizodyczną rolę. W latach 2006–2007 była jedną z hostess w teleturnieju "Deal or No Deal?". Do 2010 zagrała epizodyczne role w serialach: "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku", "CSI: Kryminalne zagadki Miami", "90210" i "Bez śladu", a także wystąpiła w telewizyjnej reklamie producenta chipsów i sosów Tostitos. W 2010 zagrała w dramacie "Twój na zawsze" z Robertem Pattinsonem oraz Emilie de Ravin. W latach 2010–2012 anonimowo pisała blog The Working Actress, w którym opisywała losy aktorki pragnącej zaistnieć w Hollywood.

W 2011 roku otrzymała jedną z głównych ról w serialu "W garniturach", w którym wcieliła się w postać ambitnej asystentki Rachel Zane, marzącej o karierze prawniczej. Rola w serialu zapewniła jej ogólnokrajową rozpoznawalność. W listopadzie 2017 roku twórcy serialu "W garniturach" poinformowali o odejściu Markle wraz z końcem siódmego sezonu serialu, ponieważ aktorka nie zdecydowała się na przedłużenie kontraktu.

Książę Harry i Meghan Markle. Historia miłości

1 lipca 2016 roku, podczas zaaranżowanej przez przyjaciół Meghan Markel randki w ciemno, aktorka poznała księcia Harry'ego. Para spotykała się w tajemnicy do 31 października 2016 roku, kiedy to dziennik „The Sunday Express” poinformował o ich związku.

Ogólnoświatowe media zaczęły opisywać nową partnerkę księcia, publikując przy tym wiele artykułów wykazujących rasizm i seksizm oraz przypominając m.in. erotyczne sceny Markle w serialu "W garniturach". Fotoreporterzy próbowali dostać się do domu aktorki oraz kontaktowali się z osobami z otoczenia Markle, by zdobyć kompromitujące ją materiały.

8 listopada 2016 roku Pałac Kensington wydał oświadczenie, w którym zaapelował o zaprzestanie prześladowania Markle, jednocześnie potwierdzając relację łączącą księcia i aktorkę. Prasa mimo to publikowała m.in. rozmowy z przyrodnim rodzeństwem Markle, które nieprzychylnie wypowiadało się o siostrze. Zainteresowanie Markle wzrosło na tyle, że była najczęściej wyszukiwaną aktorką w wyszukiwarce Google w 2016 roku.

We wrześniu 2017 roku znalazła się na okładce gazety „Vanity Fair”, a w wywiadzie dla magazynu przybliżyła swoją relację z księciem, zapewniając, że nadal jest tą samą osobą, nowy związek jej nie zmienił, a jedyne, co uległo zmianie, to postrzeganie jej przez ludzi. Pod koniec września tego samego roku para pojawiła się pierwszy raz publicznie podczas rozgrywek Invictus Games w Toronto.

27 listopada 2017 roku ogłoszono zaręczyny pary, po których zamieszkali w Pałacu Kensington. 6 marca 2018 Markle została ochrzczona w St. James’s Palace i tym samym wstąpiła do Kościoła Anglii.

19 maja 2018 roku poślubiła Henryka podczas uroczystości na zamku w Windsorze. Z tytułu małżeństwa z księciem Sussexu od 19 maja 2018 roku przysługuje jej tytuł księżnej Sussex, hrabiny Dumbarton, baronowej Kilkeel. Po ślubie zamieszkali w Nottingham Cottage, a niedługo później we Frogmore Cottage.

15 października 2018 roku Pałac Kensington ogłosił, że Harry i Meghan spodziewają się pierwszego dziecka. Syn książęcej pary – Archie Harrison – urodził się 6 maja 2019 o godz. 5:26 w Portland Hospital w Londynie. W lipcu 2020 roku Markle poroniła swoje drugie dziecko. 14 lutego 2021 roku poinformowano o kolejnej ciąży księżnej. 4 czerwca 2021 urodziła córkę, Lilibet Dianę.

Meghan Markle i książę Harry opuszczają rodzinę królewską

8 stycznia 2020 roku książę Harry i Meghan Markle poinformowali o intencji zrezygnowania z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej. Zakończyli ich sprawowanie w marcu 2020 roku.

Wraz z rezygnacją z wyższej funkcji w rodzinie królewskiej Meghan utraciła tytuł Jej Królewskiej Wysokości, a Harry'emu odebrano patronaty i rangi wojskowe. Książę utrzymał natomiast tytuły szlacheckie i miejsce w linii sukcesji.

Zamieszkali razem w Montecito, na przedmieściach Santa Barbara w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl