Postępująca laicyzacja sprawia, że dla wielu rodziców przygotowujących swoje dziecko do chrztu, znalezienie rodziców chrzestnych jest nie lada wyzwaniem. Często nawet w najbliższej rodzinie trudno znaleźć osobę, która spełnia wszystkie warunki wymagane przez Kościół. Zdarza się, że niektórzy rodzice w akcie desperacji, zamieszczają ogłoszenia w internecie o poszukiwaniu chętnych do podjęcia się tej roli.
Sprawdź też:
Rodzice chrzestni - kim są i jaką pełnią funkcję?
Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że "przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki."
Dziecko powinno mieć jednego lub dwoje chrzestnych (kobietę i mężczyznę, nie może to być dwóch mężczyzn lub dwie kobiety).
Kto może być rodzicem chrzestnym? Wymagania
Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że chrzestnym może być ktoś kto:
- jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców (albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu oraz posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania);
- ukończył 16 lat (chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku);
- jest katolikiem;
- przyjął sakrament bierzmowania i przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej;
- prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
- jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.
Najwięcej wątpliwości wzbudza punkt mówiący o "prowadzeniu życia zgodnie z wiarą". Najczęstszym przykładem niespełniania tego warunku jest sytuacja, w której kandydat na rodzica chrzestnego żyje w związku niesakramentalnym - jest tylko po ślubie cywilnym albo żyje w konkubinacie.
Nieco inaczej wygląda sytuacja z osobami, które są po rozwodzie. Mogą one pełnić funkcję rodziców chrzestnych, ale tylko pod warunkiem, że nie żyją w nowym, niesakramentalnym związku.
Inny przykład niespełniania warunku "prowadzenia życia zgodnie z wiarą" to np. 17-letni licealista, który nie uczestniczy w lekcjach religii.
Sprawdź też:
Rodzice chrzestni - potrzebne dokumenty
Rodzice chrzestni powinni dostarczyć do parafii, gdzie będzie odbywać się chrzest, zaświadczenie z własnej parafii wystawione przez proboszcza, że są katolikami. Z reguły ksiądz wypełnia je bez żadnych przeszkód, ale zdarzają się przypadki, że wcześniej przeprowadza rozmowę z kandydatami na rodziców chrzestnych, w której pyta ich o stosunek do spraw wiary, uczestnictwo w mszach świętych, czy nie żyją w związku niesakramentalnym itp.
Sprawdź też: Spowiedź, celibat i dziewica Maryja. Wiesz, w co wierzysz?
Te wymagania jednak się zmieniają. Od 10 lutego 2020 r. inaczej jest m.in. w diecezji płockiej, gdzie biskup Piotr Libera wprowadził w życie specjalną instrukcję będącą realizacją zapisów adhortacji „Amoris laetitia” papieża Franciszka z 2016 roku, odnoszących się do „rozeznawania” sytuacji życiowej ludzi wierzących.
Zamiast zaświadczenia wypełnianego przez proboszcza, kandydat na chrzestnego sam podpisuje oświadczenie, w którym potwierdza, że spełnia warunki, które zgodnie z prawem Kościoła Katolickiego umożliwiają mu zostanie matką chrzestną lub ojcem chrzestnym. Czy tak jest w rzeczywistości? To już każdy musi rozstrzygnąć we własnym sumieniu. W adhortacji „Amorsi laetitia” papież zaznaczył:
Jesteśmy powołani do kształtowania sumień, nie zaś domagania się, by je zastępować.
Pod takim oświadczeniem podpisuje się proboszcz parafii, do której należy kandydat na chrzestnego. Wzory oświadczeń prezentujemy w galerii:
Zobacz też:
Najrzadsze i najbardziej oryginalne imiona dla chłopców, któ...
Najrzadsze i najbardziej oryginalne imiona dla dziewczynki n...
Z czego i jak się spowiadać? Za te grzechy nie otrzymasz roz...
Sprawdź też:
- Oto modowe stylizacje poznaniaków. Potrafią nieźle zadziwić. Zobacz wyjątkowe zdjęcia
- 15 najczęściej kradzionych aut w Poznaniu. Masz taki model?
- Ceny w sklepach - sprawdź, która sieć ma najtańsze produkty
- Masz ten zawód? Bez problemu znajdziesz pracę w Poznaniu!
- 6 grzechów głównych w MPK Poznań. Co denerwuje pasażerów?
Rodzina nalega, chrzcić trzeba? Zobacz, jak nie ulegać presji:
źródło: Dzień dobry TVN
