W latach 2006-2009 w Polsce apostazji dokonało 1057 osób. W 2010 r. było ich 459. W kolejnych latach Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zaprzestał badań na ten temat, tłumacząc to "niewielką skalą zjawiska".
Ci, którzy jej dokonują, w Kościele Katolickim widzą wyłącznie ziemską instytucję – pisze ”Przewodnik Katolicki”. Wierzący rozumieją, że sakrament chrztu włącza człowieka nie tylko w Kościół ziemski, ale w całe do wspólnoty wierzących w niebie – dodaje portal.
Apostazja - co to jest?
W prawie kanonicznym apostazja to dobrowolne, świadome i całkowite wyrzeczenie się oraz odstąpienie osoby ochrzczonej od wiary chrześcijańskiej, ale nie zamazanie sakramentu chrztu.
Jakie są konsekwencje apostazji?
Przed podjęciem decyzji o opuszczenie wspólnoty Kościoła, warto zapoznać się z jej konsekwencjami.
Po dokonaniu apostazji, tracimy prawo do:
- katolickiego pogrzebu,
- zostania świadkiem bierzmowania,
- zostania świadkiem małżeństwa,
- zostania rodzicem chrzestnym,
- czynnego udziału w obrzędach,
- przynależności do organizacji i stowarzyszeń katolickich.
Jak dokonać apostazji? Dokumenty, wniosek, procedura
Procedurę określa prawo kanoniczne. Aby dokonać aktu apostazji trzeba mieć ukończone 18 lat i pełną zdolność do czynności prawnych. Procedura pozwalająca opuścić Kościół Katolicki składa się z kilku etapów.
Pierwszym etapem jest złożenie na ręce proboszcza parafii zamieszkania oświadczenia woli. Należy to zrobić osobiście. Nie ma możliwości wysłania oświadczenia pocztą czy złożenia wniosku online.
Następnie informacja o odejściu z Kościoła wpisywana jest w świadectwo chrztu apostaty. Dokument z taką adnotacją jest jedynym potwierdzeniem dokonania apostazji.
Należy jednak pamiętać, że nie można żądać usunięcia danych osobowych z ksiąg kościelnych.
Anulowanie apostazji
Warto pamiętać, że apostazja jest odwracalna. Każdy, kto zdecydował się na złożenie deklaracji wystąpienia z Kościoła, ma możliwość, by do niego powrócić. W tym celu należy ponownie złożyć oświadczenie woli, w którym trzeba zamieścić dane personalne, datę i miejsce chrztu (z księgi chrztu) oraz apostazji, a także wskazać powody odejścia i uzasadnić chęć ponownego przystąpienia do Kościoła Katolickiego. Następnie odbywa się rozmowę z proboszczem, który uchyla ekskomunikę i nakłada pokutę.
