Olecha-Lisiecka: Siedem ważnych pytań o Kościół w Polsce - jak siedem grzechów głównych - po akcji #teżodchodzę

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Strajk kobiet w Katowicach
Strajk kobiet w Katowicach Karina Trojok
Wierni odchodzą z Kościoła. Na razie zerwanie więzi z tą instytucją deklarują jedynie w mediach społecznościowych, dzieląc się swoimi doświadczeniami - często osobistymi i bolesnymi - pod hashtagiem #teżodchodzę. Nie jest to formalna apostazja, ale alarm dla hierarchów. Nie mam złudzeń, że głos tych ludzi zostanie usłyszany. Mam za to siedem ważnych pytań o Kościół w Polsce – pisze Maria Olecha-Lisiecka, szefowa Newsroomu „Dziennika Zachodniego”.

Wierni odchodzą z Kościoła. Na razie zerwanie więzi z tą instytucją deklarują jedynie w mediach społecznościowych, dzieląc się swoimi doświadczeniami - często osobistymi i bolesnymi - pod hashtagiem #teżodchodzę. Piszą o gniewie, buncie, rozczarowaniu, o tym, ile kosztowała ich ta decyzja. Nie jest to formalna apostazja, ale sygnał ostrzegawczy, wręcz alarm dla hierarchów Kościoła, że coś bezpowrotnie się kończy. Kiedy wróci tzw. normalność po pandemii, w Kościele „normalnie” już nie będzie.

Nie mam złudzeń, że głos deklarujących odejście z Kościoła zostanie usłyszany przez hierarchów. Skoro strajk kobiet został zignorowany, a katolicy uczestniczący w protestach oskarżeni o proabrocjonizm, akcja #teżodchodzę zostanie potraktowana także jako fanaberie, a w najlepszym razie - nic nie znaczące wpisy sfrustrowanych letnich katolików, którzy do kościoła chodzą dwa razy w roku: ze święconką i na pasterkę.

Mam jednak kilka pytań o Kościół w Polsce, dokładnie siedem - jak siedem grzechów głównych. Uważam, że świeccy mają pełne prawo głośno mówić o tym, co wymaga w ich Kościele naprawy, zmiany. I mają prawo pytać.

1. Dlaczego polski Kościół w sposób jednoznaczny i zdecydowany nie odciął się od słów Jarosława Kaczyńskiego wzywającego do obrony polskich kościołów w październiku 2020?

2. Dlaczego Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski nie zareagowała na skandaliczne słowa o. Tadeusza Rydzka, który wybielał bpa Janiaka w swoim przemówieniu na ubiegłorocznych urodzinach Radia Maryja? (Tłumaczenie, że swoje stanowisko jasno i klarownie przedstawił wcześniej prymas abp Wojciech Polak, wysyłając list do prowincjała oo. redemptorystów z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, jest niewystarczające.).

3. Dlaczego nieewangeliczny język części duchownych i ludzi świeckich nie spotyka się ze zdecydowaną reakcją najwyższych władz Kościoła? Tylko przypomnę kilka określeń z homilii abp. Marka Jędraszewskiego, wiceprzewodniczącego KEP, określeń, które przyczyniły się do nagonki na osoby LGBT+: „tęczowa zaraza”, „ideologia gender” czy ludzi żyjących samotnie - „ideologia singli”.

4. Dlaczego hierarchowie Kościoła dają milczące przyzwolenie na narastanie wrogości i pogłębianie podziałów w Polsce: politycznych, społecznych, religijnych, światopoglądowych? A tam gdzie jest wrogość, jest też nienawiść, tam można deptać, niszczyć, szczuć na innych, tam następuje wypaczenie chrześcijańskiej postawy. Tylko przypomnę apel papieża Franciszka sprzed kilku lat o stworzenie korytarzy humanitarnych dla uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Apel, którego polscy biskupi nie potrafili wyjaśnić wiernym, pozwalając, aby politycy zaszczuli ludzi strachem przed obcymi. Plus udawanie, że wojna polsko-polska w żaden sposób nie dotyczy Kościoła.

5. Dlaczego Kościół pozwala funkcjonować i działać w swoich strukturach człowiekowi, który cynicznie gra Ewangelią, odwracając znaczenie pojęć dobra i zła w iście diabelski sposób, a w swoich mediach od lat sączy truciznę, nazywając to nauką katolicką? (O. Tadeuszowi Rydzykowi).

6. Dlaczego głos świeckich, którzy dostrzegają błędy, problemy i patologie w swoim Kościele i głośno o nich mówią, jest lekceważony? Świeccy nie są traktowani poważnie, a w rezultacie Kościół, który tworzą, zawodzi ich podwójnie. Dlatego m.in. powstała akcja #teżodchodzę.

7. I na koniec: dlaczego Kościół w Polsce nie potrafi już kształtować sumień wiernych poprzez katechezę? A próbuje robić to poprzez prawo, pod rękę z władzą?

Ktoś, kto potrafi mądrze odpowiedzieć na te pytania, najpewniej świetnie zna i rozumie naukę papieża Franciszka. Nie tak dawno prymas Polski abp Wojciech Polak powiedział: „Na to, co się w Polsce dzieje, Kościół nie może patrzeć spokojnie. Najwyższy czas, abyśmy ocknęli się – jako chrześcijanie i jako Polacy”.

Kościele mój, ocknij się.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Olecha-Lisiecka: Siedem ważnych pytań o Kościół w Polsce - jak siedem grzechów głównych - po akcji #teżodchodzę - Dziennik Zachodni

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
iustus

1. Bo to było bardzo ważne przypomnienie ze wierni powinni bronic kosciolow przed profancja

2. Bo te slowa bymy prawdziwa, ze nie podobaja się lobby LGBT to ich wlasny problem A co do Janiaka to można mi zarzucac np. homoseksualizm ale nie to ze zle zadział w sprawie pedofilli bo reportaż był zmanipulowany

3. Bo Jezus powiedaial „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej” (Łk 12, 49-53).

4. . Bo to co Pani pisze o o. Rydzyku to klamstwa i POmowienia oraz zwkla nienawiść antyklerykalna Czym zas antyklerykalizm jest lepszy od antysemityzmu? Obydwa sa zrodlem zbrodni!

6. Bo ci swieccy o ktorych Panai mowi to przeważnie już aPOstaci POlityczni nie majacy zwiazku w obszarze wiary i moralności z Kosciolem wiec to dobrze ze odchodzą, bo Koscil się oczyscza

7.Potrafi tylko ludzie tacy jak Pani sa zamknieci na prawdziwe nawrocenie i zamiast zmieniac swoje zycie wg nauki Kosciola, chcą zmieniac Kosciol wg własnego zycia

Po drugie Kosciol jak kazda organizacja spoleczna korzysta ze swojego prawa do tego aby lobbować i wplywac na stanowienie prawa. Tak samo robi LGBT, ateiści, masoni czy weganaie etc wiec w demokracji to norma

G
Gość

Polscy katolicy sa przewznie bezkrytyczni jak chodzi o wypowiedzi duchownych. Mieszkam za granica , chodze do kosciola , tutaj takie wypowiedzi bylyby skandalem nie tylko dla katolikow ale na caly kraj. Kosciol, ktory uwaza krytyke jako atak na kosciol nie rozni sie niczym od dyktatury.

m
mimi

Odpowiedzią na większość tych pytań jest to, że odpowiedzi "kościoła" są mało medialne i nigdzie nie publikowane. Żeby maistreemowe dzienniki napisały coś z wypowiedzi hierarchów, musiałoby to być barwne, najlepiej okraszone epitetami. Niestety, taki język dociera do ludzi i tylko tym żyją. Dlatego wyjęte z kontekstu pojedyncze zdania robią zawrotną karierę. Na bazie haseł odchodzą ludzie, którzy tak na prawdę nigdy do Kościoła nie należeli, nawet nie rozumieją pojęcia Kościół.

Polecam poszukać sobie "Chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu" opublikowanego już parę lat temu.

Wróć na i.pl Portal i.pl