Łajka, pierwsze stworzenie w kosmosie. 14 kwietnia obchodzimy rocznicę jej pogrzebu na orbicie

Damian Świderski
Damian Świderski
Łajka przeszła do historii, jako pierwsze ziemskie stworzenie w kosmosie. Sowieci prowadzili nielegalne badania nad zwierzętami. Co wiemy o legendarnym locie?
Łajka przeszła do historii, jako pierwsze ziemskie stworzenie w kosmosie. Sowieci prowadzili nielegalne badania nad zwierzętami. Co wiemy o legendarnym locie? Wikimedia Commons
Łajka to pierwsze żywe stworzenie, które poleciało w kosmos. Zwierzę odbyło lot na pokładzie „Sputnika 2”. Było to w listopadzie 1957 roku, a więc ponad trzy lata przed pierwszym człowiekiem. Do dzisiaj pojawiają się sprzeczne informacje o locie i życiu psa. Jakie były prawdziwe losy Łajki i co się z nią stało?

Łajka to pies, który jako pierwszy żywy organizm poleciał w kosmos. Suczka została wystrzelona poza orbitę Ziemi na pokładzie równie legendarnego „Sputnika 2”. Było to w listopadzie 1957 roku. Wcześniej pies był bezdomny i błąkał się po Moskwie. Został złapany i gdy okazało się, że nie ma właściciela, Sowieci zaczęli przygotowywać zwierzę do lotu w kosmos.

Łajka to nie imię. Co jeśli legendarny pies nazywał się inaczej?

A co jeśli Łajka nie miała tak na imię? Nazwa, pod jaką zostało zapamiętane zwierzę, to w rzeczywistości nazwa psiej rasy. Pierwszy pies w kosmosie, tak naprawdę wabił się Kędziorek, lub Cytrynka. Wszystko przez jej jasną sierść. Imię Łajka zostało nadane psu, tuż przed lotem. Łajka poza nazwą rasy oznacza Szczekaczka. Co ciekawe, cały czas nie wiadomo na pewno, jakiej płci była Łajka.

Łajka została wystrzelona w kosmos w listopadzie 1957 roku. Sowieci byli przekonani, że zwierzę wytrzyma lot i wróci żywe. Tuż po wejściu na orbitę, spodziewano się, że satelita odłączy się od rakiety, ale nie doszło do tego z powodu awarii. Wtedy to, w kabinie zrobiło się bardzo gorąco, wręcz tropikalnie.

Ostatnie chwile Łajki? 65 lat temu odbył się pogrzeb psa. Jak on wyglądał?

Łajka walczyła o życie przez kilka godzin. Rakieta miała okrążyć Ziemię cztery razy. Podczas ostatniego okrążenia, Łajka przestała dawać znać, że żyje. Wtedy też zdechła.

Sowieci, tak jak w wielu innych sytuacjach, kłamali w sprawie czasu życia Łajki oraz jej warunków pobytu na orbicie. Uważali na prestiż wydarzenia. Ukryli bowiem, że satelita nie odłączyła się od rakiety.

Łajka nie miała być pierwszym zwierzęciem w kosmosie, lecz wcześniej zaraz po wystrzeleniu prowizorycznych rakiet, ginęły muszki owocówki, a w laboratoriach ZSRR myszy, żółwie, małpy, a także inne psy. Według doniesień z 2002 roku Łajka zdechła od 5 do 7 godzin po starcie.

Tak zwierzęta cierpiały w imię podboju kosmosu

Wystrzelenie zwierząt w kosmos, miało na celu sprawdzenie możliwości przeżycia warunków lotu przed planowanym wysłaniem ludzi. Badania nad zwierzętami zapoczątkowały Stany Zjednoczone i ZSRR. Następnie badania zaczęli przeprowadzać także Francuzi, Chińczycy i Persowie z Iranu. Jako pierwsze badane i wystrzelone w kosmos były muchy owocówki, a po Łajce słynny szympans Ham z Kamerunu. Małpa została wystrzelona 31 stycznia 1961 roku na pokładzie Mercury-Redstone 2 z Przylądku Canaveral. Misja się udała, a zwierzę dożyło do stycznia 1983 roku i zmarło na zawał serca. Wysyłanie zwierząt w kosmos i badania na nich od zawsze wywoływały kontrowersje. W 1966 Stany Zjednoczone wprowadziły "Ustawę o dobrostanie zwierząt laboratoryjnych" (Laboratory Animal Welfare Act of 1966) regulujący zasady postępowania ze zwierzętami w ramach prowadzonych badań naukowych, na wystawach, w transporcie, w handlu i innych dziedzinach życia. Rosjanie zrobili to dopiero w 2010 roku.

Po śmierci psa, 14 kwietnia 1958 roku, trumna z Łajką okrążyła Ziemię 2570 razy, a następnie spłonęła w atmosferze.

Źródło: astronet.pl/polskieradio.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl