Naukowcy odkryli asteroidę 2023 DW. Czy uderzy w Ziemię? Wskazano możliwą datę

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Szacowana średnica asteroidy 2023 DW wynosi 49,97 m
Szacowana średnica asteroidy 2023 DW wynosi 49,97 m Fot: eyes.nasa.gov
Do Ziemi zbliża się asteroida o średnicy około 50 metrów. 2023 DW, bo tak nazywa się mknący z prędkością 25 kilometrów na sekundę obiekt, został odkryty przez naukowców z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Specjaliści obawiają się, że jego orbita może przeciąć się z orbitą naszej rodzimej planety w 2046 roku.

Ostatnio odkrytą asteroidę zakwalifikowano jako zagrożenie 1. stopnia w 11. stopniowej Torino, używanej przez NASA do określania prawdopodobieństwa wystąpienia kosmicznej katastrofy. Zwróćmy uwagę na fakt, że dotychczas wszystkim innym ciałom niebieskim przypisywano stopień zerowy. Wskazuje on, że "prawdopodobieństwo kolizji jest zerowe lub na tyle niskie, że efektywnie jest zerowe".

Za odkrycie obiektu kosmicznego 2023 DW odpowiedzialny jest Georges Attard i Alain Maury. Obaj pracują dla programu wyszukiwania asteroid MAP.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej podała, że szacowana średnica asteroidy wynosi 49,97 m. Obiekt mknie przez otchłań 25 km/s, okrążenie Słońca zajmuje mu 271 dni.

Czy asteroida uderzy w Ziemię?

Eksperci sądzą, ze 2023 DW może stanowić zagrożenie dla naszej planety. Obliczenia ESA wykazują, że zderzenie tego obiektu z Ziemią równa się 1 do 625. Z kolei zdaniem NASA ryzyko jest nawet większe – 1 do 560. Naukowcy jednak podkreślają, że "szansa na kolizję jest skrajnie mało prawdopodobna i nie ma powodu do publicznej uwagi lub publicznego niepokoju". Agencja kosmiczna poinformowała, że potencjalne zderzenie miałoby nastąpić 14 lutego 2046 roku około godziny 21:36.

NASA uspokaja, że w przypadku nowych odkryć kosmicznych obiektów tego typu niezbędne są tygodnie gromadzenia danych i prowadzenie obserwacji. Dopiero wtedy można przedstawić najbardziej prawdopodobne możliwości dotyczące tego, jak będzie wyglądać orbita ciała niebieskiego. W tej chwili 2023 DW jest monitorowana przez naukowców bez przerwy, dlatego wszelkie przypuszczenia mogą ulec zmianie.

Jeden z ekspertów w ramach ćwiczenia obliczył możliwe miejsce upadku obiektu - zgodnie ze stworzoną przez niego mapą, asteroida teoretycznie mogłaby spaść na teren znajdujący się pomiędzy Morzem Arabskim a Oceanem Atlantyckim.

Przypomnijmy też, że we wrześniu ubiegłego roku nastąpił kluczowy moment misji NASA o nazwie DART. Powiodło się zaplanowane uderzenie sondy w planetoidę w celu zmiany jej trajektorii.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl