Śmigus-dyngus - skąd pochodzi
Wielkanocny poniedziałek od dawna kojarzony jest ze śmigusem-dyngusem. Chociaż zwyczaj ten nie ma wiele wspólnego z chrześcijańskim obrządkiem, na dobre wpisał się w polską tradycję.
W Lany Poniedziałek od godzin porannych wiadra i specjalne zabawki ruszają w ruch, a nasi najbliżsi padają ofiarami wodnych zasadzek.
Tradycja tego święta sięga XIV wieku, gdy obchodzone były dwa odrębne święta - śmigus i dyngus. Pierwszy z nich niewiele miał wspólnego z wodą, a skupiał się na symbolicznym biciu panienek gałązkami lub palmami po nogach, rzadziej podlewaniu wodą. Dyngus natomiast nawiązywał do wykupienia się pisankami od oblania wodą.
Lany Poniedziałek 2023
Nie inaczej jest w tym roku, gdy od rana również oblewamy swoich najbliższych wodą. Zwyczaj przyjął się na dobre, a rozwój mediów sprawia, że coraz częściej dzielimy się swoimi "wodnymi bitwami" w internecie.
Podobną drogą podążają również celebryci. Wiele polskich gwiazd również dba o podtrzymanie tego wielkanocnego zwyczaju, a w ich mediach społecznościowych możemy znaleźć wiele zdjęć czy filmów przedstawiających przygotowania czy efekty Lanego Poniedziałku.
W zabawę włączyli się m.in. bracia Mroczek, którzy na śmigusa-dyngusa przygotowali konewki, ale też chociażby Andrzej Piaseczny, Izabella Krzan czy Rafał Maślak. Zobaczcie, jak celebryci spędzają Lany Poniedziałek w 2023 roku!

dś