Lany poniedziałek -Piękna tradycja, która powoli wymiera
Poniedziałek Wielkanocny, znany również jako Lany Poniedziałek czy Śmigus-Dyngus, to dzień pełen radości i psot, szczególnie dla młodszych. Oblewanie wodą ma w Polsce długą tradycję, sięgającą prastarych zwyczajów związanych z magią deszczową oraz obrzędami poświęconymi zmarłym. Choć dzisiaj popularne są pistolety na wodę, jeszcze kilkanaście lat temu w ruch szły butelki - większe lub mniejsze, czasem z plastikową nakrętką z dziurą lub bez niej. Wiadra i balony napełniane wodą również były na porządku dziennym.
Sprawdźcie, jak kiedyś świętowano Lany Poniedziałek!
Podczas śmigusa-dyngusa dziewczyny i kobiety rzadko mogły liczyć na taryfę ulgową. Często dochodziło do sytuacji, że grupki młodych osób "przejmowały" rejony dzielnic, czając się z wodą za każdym rogiem. Choć starano się unikać polewania osób idących na mszę świętą, nie brakowało niestety takich incydentów. Po nabożeństwie przemoczone do domu wracały przede wszystkim młode dziewczyny, często koleżanki lejących wodę.
Śmigus i dyngus - dwa odrębne obyczaje
Kiedyś istniały poradniki, które instruowały, jak należy oblać damy, na których zależało mężczyznom, oraz jak unikać polewania dziewcząt, które nie były obiektami ich zainteresowania. Zwyczaj oblania dziewcząt był bardzo popularny i stanowił swoisty sposób wyróżnienia danej kobiety wśród innych. Nieoblana dziewczyna w lany poniedziałek często doświadczała wstydu, zwłaszcza na wsiach, gdzie ten zwyczaj był szczególnie powszechny.
Śmigus i dyngus początkowo były osobnymi obyczajami. Śmigus polegał na biciu witkami wierzby po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Zwyczaj ten symbolizował wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie, także i z grzechu. Na śmigus nałożył się zwyczaj "dyngusowania", który dawał możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania. Słowianie uważali, że oblewanie wodą sprzyja płodności.
Nie przeocz
- Tarnowskie Góry sto lat temu - to było piękne miasto. Zobaczcie sami
- Park Miniatur Sakralnych został kompletnie zrujnowany... To miejsce jak z horroru!
- National Geographic poleca te miejsca w woj. śląskim! Tam warto wybrać się w weekend
- Najlepsze życzenia na Wielkanoc 2024. Kartki świąteczne, obrazki, sms
Musisz to wiedzieć
