Legalizacja uprawy i sprzedaży marihuany w Holandii? Tego chcą obywatele

Damian Kelman
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Sześciu na 10 Holendrów opowiada się za legalizacją produkcji i sprzedaży marihuany i haszyszu - wynika z badania przeprowadzonego przez holenderską organizację Kieskompas. W grudniu w Bredzie i Tilburgu ruszył pilotażowy projekt pozwalający na legalną sprzedaż marihuany przez certyfikowane przez rząd plantacje.

Spis treści

Legalizacja marihuany w Holandii

Uprawa i sprzedaż miękkich narkotyków w Holandii nie są oficjalnie zalegalizowane, władze postanowiły je po prostu tolerować. W praktyce oznacza to, że holenderskie coffee shopy mogą sprzedawać oraz umożliwiać konsumpcję rekreacyjnej marihuany, ale nie mogą jej legalnie kupować.

Holendrzy chcą większej wolności

Tymczasem z badania opinii publicznej przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia przez ośrodek badawczy Kieskompas na próbie 6,6 tys. obywateli wynika, że większość Holendrów jest za legalizacją produkcji, dostaw i sprzedaży marihuany.

Tylko 11 proc. pytanych uważa, że obecnie obowiązujące przepisy powinny pozostać bez zmian. Za pomysłem legalizacji jest większość mieszkańców 12 holenderskich prowincji; największym poparciem cieszy się on wśród mieszkańców Groningen i Flevoland, gdzie za legalizacją opowiedziało się 70 proc. respondentów, najmniejszym - w Drenthe i Zelandii, gdzie odnotowano też największy odsetek osób opowiadających się za delegalizacją miękkich narkotyków.

Kieskompas, który na co dzień specjalizuje się w badaniu postaw wyborczych obywateli Holandii, sprawdził też, jak podejście do legalizacji narkotyków wiąże się z przekonaniami politycznymi obywateli. Okazało się, że osoby, które w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych zagłosowały na lewicę i centrolewicę najczęściej popierają pełną legalizację. Wyborcy prawicy, w tym skrajnie prawicowej i populistycznej Partii Wolności (Pvv) pod przewodnictwem Geerta Wildersa, która wygrała wybory, są za kontynuacją obecnej polityki narkotykowej. Jedynie konserwatywna prawica sprzeciwia się legalizacji i w ogóle polityce tolerancji dla miękkich narkotyków.

Ruszył pilotażowy projekt

W grudniu ub.r. w Bredzie i Tilburgu ruszył pilotażowy projekt umożliwiający sprzedaż legalnej marihuany przez certyfikowane przez rząd plantacje. W projekcie uczestniczyć ma łącznie 10 holenderskich gmin; miasta Alemere, Groningen i Maastricht dołączą do niego w tym roku. Celem eksperymentu jest zbadanie, na ile możliwa jest legalizacja uprawy i sprzedaży konopi, i jak odbiłoby się to na gminach, zdrowiu publicznym i poziomie przestępczości.

Rządowe pozwolenie na uprawę i dostawę do coffee shopów legalnych narkotyków otrzymało 10 plantacji, które wybrane zostały w drodze losowania. Same uprawy są monitorowane m.in. pod kątem wykorzystywania w hodowli szkodliwych pestycydów, a towar dostarczany jest do sprzedawców w zaplombowanych furgonetkach. Kontrolę nad jego jakością i prawidłowością dostaw sprawuje holenderska agencja ds. kontroli jakości żywności. Udział coffee shopów w projekcie jest dobrowolny; sam eksperyment ma potrwać w sumie cztery lata.

1 kwietnia posiadanie, domową uprawę i konsumpcję marihuany zalegalizowały Niemcy. W UE rekreacyjne konopie są w pełni legalne także w Portugalii i na Malcie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl