Spis treści
Coraz więcej zatruć marihuaną wśród dzieci
Opublikowane we wtorek wyniki badań, jasno pokazują, że wprowadzenie legalnej marihuany w większej liczbie stanów w USA, wpłynęło negatywnie na liczbę zatruć tym narkotykiem wśród dzieci do szóstego roku życia - ich liczba znacząco wzrosła. AP News, powołując się na czasopismo "Pediatrics" podaje, iż w latach 2017-2021 do krajowych centrów kontroli zatruć zgłoszono ponad 7 tysięcy dzieci, które ucierpiały w wyniku spożycia marihuany. Liczba ta wzrosła z 200 do ponad 3000 rocznie.
Co gorsze, wiele z nich, w wyniku zatrucia, ląduje w szpitalu. Około co czwarte dziecko zostaje hospitalizowane, a niekiedy okazują się one być poważnie chore. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie przypadki zatrucia zostają zgłaszane do placówek medycznych.
Jakie są objawy zatrucia?
Specjaliści z Southern Illinois School of Medicine przeanalizowali raporty spływające do Krajowego Systemu Danych o Truciznach kontrolującego 55 regionalnych punktów w kraju. Wyniki pokazały, że ponad połowa dzieci, to dwu i trzylatkowie, a aż 90 procent z nich sięgało po marihuanę we własnym domu.
Przeanalizowano łącznie prawie 5 z 7 tysięcy raportów. Okazało się, że prawie 8 procent przyjętych dzieci (około 600 osób) trafiało na oddziały intensywnych terapii z zaburzeniami oddychania, a w niektórych przypadkach nawet w śpiączce. Aż 15 procent ze wszystkich natomiast było przyjmowanych na inne, "bezpieczniejsze" oddziały, a około jedna trzecia kończyła w izbie przyjęć. Najczęstszymi dostrzeganymi objawami były natomiast senność, problemy z oddychaniem, szybkie bicie serca i wymioty.
Skąd problem?
W USA aktualnie w 21 stanach zezwala się na zażywanie marihuany w celach rekreacyjnych, a w 37 stanach jest ona dozwolona w celach zdrowotnych. Dzieci sięgają po używkę całkowicie nieświadomie, ponieważ najczęściej jest ona dostępna w formie nie ujawniającej dokładnej zawartości, to jest, na przykład, jako ciastka lub cukierki.
Produkty spożywcze tego typu zawsze są atrakcyjne dla dzieci, stąd te - zupełnie nieświadome - sięgają po nie i odurzają się, a w gorszych przypadkach zatruwają. Taka sytuacja sprawia, że specjaliści coraz częściej i głośniej apelują, by narkotyk, sprzedawany i podawany w tej formie, był pakowany i prezentował się mniej estetycznie.

lena