Legalizowali pobyt migrantów w Polsce. 35 osób stanie przed sądem

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
CBŚP zatrzymało 35 osób
CBŚP zatrzymało 35 osób cbsp.policja.pl
35 osób zostało oskarżonych w śledztwie dotyczącym organizowania nielegalnej migracji i legalizowania pobytu cudzoziemców. Wskutek działań członków zorganizowanej grupy przestępczej w Polsce mogło przebywać nielegalnie co najmniej 800 cudzoziemców. Na procederze przestępcy dorobili się sporych pieniędzy.

Spis treści

Tysiące stron aktów oskarżenia

Sprawę prowadził Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji i Strażą Graniczną. Dwa akty oskarżenia, obejmujące łącznie 35 osób, zostały skierowane do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Prokuratura Krajowa podkreśliła, że sprawa była wielowątkowa, skomplikowana i pracochłonna, a akty oskarżenia liczą łącznie tysiąc stron. Prokuratura zarzuciła oskarżonym kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowanie – wbrew przepisom – przekraczania granicy Polski oraz umożliwianie nielegalnego pobytu na terenie naszego kraju.

W komunikacie czytamy, że śledztwa obejmowały działalność dwóch równolegle funkcjonujących, zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się organizowaniem nielegalnej migracji oraz ułatwianiem lub umożliwianiem cudzoziemcom nielegalnego pobytu na terytorium Polski.

Zabezpieczono i poddano analizie m.in. prawie 900 tomów akt postępowań administracyjnych dotyczących zezwoleń na pobyt czasowy i pracę cudzoziemców.

Rzecznik prasowa CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz podkreśliła, że podczas 25 akcji przeszukano też kilkadziesiąt lokali, głownie miejsc zamieszkania i prowadzenia przestępczej działalności.

Czego dotyczą zarzuty?

Zarzuty postawiono łącznie 65 osobom. „Ustalono, że w wyniku działania zorganizowanej grupy, co najmniej 800 cudzoziemców, w tym głównie obywateli państw podwyższonego ryzyka, m.in. z Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu czy Indii, mogło przebywać w Polsce nielegalnie” – czytamy w komunikacie prokuratury.

Przestępcy dorobili się sporych pieniędzy

Śledczy szacują, że na przestępczej działalności członkowie grupy zarobili nie mniej niż 4 mln zł. Cudzoziemcy za uzyskanie karty pobytu płacili od 1 tys. do 20 tys. zł, a kwota uzależniona była od statusu majątkowego danej osoby.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek podejrzanych (obecnie oskarżonych), którego wartość szacuje się na ok. 5,5 mln zł. To głównie nieruchomości, samochody i pieniądze.

Wcześniej prokuratura skierowała do stołecznego sądu okręgowego 23 akty oskarżenia, wraz wnioskami o dobrowolne poddanie się karze, dotyczące 30 osób. Zapadły już pierwsze prawomocne wyroki skazujące.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl